• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

nauka programowania / wybór języków w dalszej "karierze". Od zera z poradnikami MZ

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
749 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2017 w Inne języki przez gatix Nowicjusz (140 p.)
Witajcie,

Zacznę od tego, że trafiłam tutaj przez tutoriale Pana MZ :)
Chcę zacząć swoją przygodę z programowaniem tak na poważnie. Po ukończeniu swoich studiów stwierdziłam niestety, że zmarnowałam trochę czasu, bo miałam przeświadczenie, że to super i perspektywiczny kierunek, ojojojoj jak będzie super. Szkoda, że dopiero po 2 latach zderzyłam się z rzeczywistością :D też tak mieliście?Ale do rzeczy...
Chcę nauczyć się programować, jednak doszłam do wniosku że lepiej będzie zacząć "karierę" od robienia stron tj. html/css/js i być może, jeśli będzie możliwość to php/mysql. Po prostu chcę się z tym oswoić, mimo że wiem, że robienie stron, to nie jest takie prawdziwe programowanie.
Jednak gdy to opanuje, to co mi polecacie? Na co jest największy popyt u pracodawców? Jakie języki/frameworki i biblioteki? I programowanie jakiego typu jest "pożądane"? Czy to wszelkiego rodzaju aplikacje, jakieś oprogramowanie? Po nauce jakich języków i dodatków jest łatwo znaleźć pracę? Po prostu nie chcę źle wybrać. Oczywiście wiem, że przede mną długa droga, jednak jestem na to gotowa. Chcę odmulić i robić coś interesującego, robić coś i widzieć że efekty są takie, na jakie zapracuje i po prostu być kowalem swojego losu.
Proszę was o pomoc o opinie :)

Z góry bardzo wam dziękuję
Pozdrawiam
1
komentarz 7 sierpnia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Chcę zacząć swoją przygodę z programowaniem tak na poważnie. Po ukończeniu swoich studiów stwierdziłam niestety, że zmarnowałam trochę czasu, bo miałam przeświadczenie, że to super i perspektywiczny kierunek, ojojojoj jak będzie super. Szkoda, że dopiero po 2 latach zderzyłam się z rzeczywistością :D też tak mieliście?Ale do rzeczy...

Czyli.. poszłaś na studia z myślą, że po nich będziesz mega geekiem w IT? :D Czy, że nie trzeba nic robić i będzie dobrze? :D 

Stronki... to może celuj w grafikę? ;) Miałaś styczność z projektowaniem stron od strony grafika? 

komentarz 7 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,860 p.)

Chcę odmulić i robić coś interesującego, robić coś i widzieć że efekty są takie, na jakie zapracuje i po prostu być kowalem swojego losu.

Programowanie i IT szeroko pojęte to nie jedyne działki w których można robić coś interesującego ;] 

komentarz 7 sierpnia 2017 przez gatix Nowicjusz (140 p.)
Moje studia nie są w żadnym stopniu związane z programowaniem, o to właśnie chodzi.... :)

Długo myślałam nad przyszłością po studiach "mgr wypada zakonczyć, a nie rezygnować, gdzie jest rok do końca" i wiele czytałam na temat branży IT. Nie jest tak, że ooo super chcę się przebranżowić na branżę IT i hejo. A rankingi płac nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie są dodatkowym bodźcem. Jak na pierwszy tutorial z html - wcale nie wydawało mi się to jakoś aż nadto skomplikowane, dlatego jest moja chęć rozwoju.
Dodatkowy aspekt zmiany branży - byłam na rozmowie kwalifikacyjnej w firmie, gdzie jest wolny etat specjalisty ds. marketingu (doświadczenie już mam). Jednak dodatkowo oczekiwali znajomości programowania/tworzenia stron www itp. Czyli wiadomo nie opłaca się im zatrudniać zewnętrznej firmy, jeśli przecież może to robić jedna osoba.  I niestety coraz więcej jest takich ofert (abyś był specem od wszystkiego za 1 pensje) Ale wtedy pomyślałam sobie - kurde, mając takie umiejętności jakich wymagali, to przecież czy nie lepiej pracować bezpośrednio w takim zawodzie i na takim stanowisku na wyższą stawkę? Po co mam uczyć się programowania/tworzenia stron na potrzeby SPECJALISTY DS MARKETINGU, skoro mogę iść w to głębiej i być właśnie programistką (mam nadzieję)  :)
1
komentarz 7 sierpnia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
To jeśli chcesz iść w webdev, to po kiego grzyba Ci nauka C++ ;)

Tak tylko mówię, czas zmarnujesz, a ucząc się języków backendowych i tak przyswoisz to w dużym stopniu (składnie, logikę i inne), a potem może będzie obiektowość. Stopniowo małymi kroczkami.
Na fejsie masz grupę taką jak: HTML /CSS Pierwsze kroki ( Tu dowiesz się jak w przyjemny sposób można się nauczyć warstwy prezentacji), tam warto poczytać / popytać. U nas jest PHPers: Pierwsze kroki. (Tu pokażą CI jak odróżnić warstwy aplikacji, by kod był przejrzysty) nie piszemy w notepadach i takie tam.

Jeśli idziesz w webdev, C++/C# czy Java nie powinny Cię na razie interesować.

PS: Każdy może powiedzieć, że js jest łatwy, jeśli umie go z programu nauczania w szkole gimnazjum/technikum :)

Jeśli jesteśmy specjalistami w danej dziedzinie, to powinniśmy się jej trzymać. Języki nie warto tylko znać, trzeba je też rozumieć ;)

1 odpowiedź

–5 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2017 przez PoetaKodu Stary wyjadacz (10,990 p.)
edycja 7 sierpnia 2017 przez PoetaKodu

wiem, że robienie stron, to nie jest takie prawdziwe programowanie.

Usuń to póki jeszcze Cię nie zjedli :D Na szczęście ja tego nie zrobię, bo sam nie przepadam za web-devem. 

HTML/CSS/JS nie jest potrzebny do nauki programowania - oczywiście - może to pomóc w dalszym rozwoju bo dużo łatwiejszym językiem jest np. JavaScript niż C++. Ale do rzeczy

Jeśli podchodzisz do programowania tylko jako dobrego źródła zarobku to kiedyś się przejedziesz - to trzeba robić z pasją bo inaczej staje się to okropnie nudne i monotonne.

Jeśli w przyszłości zamierzasz robić aplikacje biznesowe to wybierz C# lub Javę. Obydwa te języki są proste i można z powodzeniem od nich zacząć bez wcześniejszego patrzenia na web-dev. Szybko w nich pisze się aplikacje, z pomocą Visual Studio można w C# zrobić bardzo szybko porządną aplikację okienkową.

Jeśli w przyszłości chcesz robić gry 2D/3D - nie ważne jakie to wybierz C++ lub C#. To jest chyba najtrudniejsza ścieżka, bo wymaga więcej nauki jednak znacznie ciekawsza niż pozostałe - świadomość, że tworzysz coś, w co ludzie będą grali, będą dobrze spędzali czas i podziwiali twórców za włożoną pracę w produkcję jest nie do opisania. Oczywiście jeśli zrobisz słabą grę to wyjdzie na odwrót ale w to chyba nie celujemy :)

Jeśli chcesz w przyszłości robić w przeważającej większości strony internetowe to wybierz HTML, CSS w połączeniu z JavaScriptem i PHP. Można też używać C# - ASP.NET ale raczej na początku z tego nie będziesz korzystała.

Jeszcze sprostowanie - do gier równie dobrze można używać Javy czy JavaScripta (jeśli będzie to gra przeglądarkowa) czy też innych języków ale ja wybrałem te, które najbardziej się do tego nadają. Wyjątkiem jest tutaj C++, który nadaje się praktycznie do wszystkiego, jeśli odpowiednio dobrze się go opanuje. Jest on jednak w porównaniu do innych trochę trudniejszy w nauce. C++ z powodzeniem możesz używać do tworzenia aplikacji biznesowych (z użyciem biblioteki Qt), programowania elektroniki, tworzenia serwerów itd.

Jeśli chodzi o frameworki/silniki to wypowiem się tylko o tworzeniu gier/renderowaniu bo z tym miałem najwięcej styczności - do tworzenia zaawansowanych gier w C++ używa się głównie Unreal Engine 4, gdyż jest darmowym i potężnym silnikiem. Jeśli programujesz w C# to użyjesz Unity, które można uznać za troszkę mniejszą wersję UE4. Zanim jednak do tego dojdziesz będziesz używała mnóstwo innych bibliotek np. SFML, SDL lub czysto w OpenGL lub DirectX.

Jeśli chodzi o rynek pracy, to wygląda to różnie - bardzo dużo jest ofert pracy dla programistów Javy i C#, niewiele mniej dla programistów webdevowych i jeszcze troszkę mniej dla programistów C++, jednak tutaj zarobki są większe. W każdym razie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby samemu coś stworzyć - jakąś aplikację lub grę i zacząć zarabiać nie będąc pod skrzydłem jakiejś wielkiej firmy.

Ja osobiście (podkreślam - jest to moje zdanie) zachęcam Cię do nauki języka C++ - nauka nie jest trudna (choć trudniejsza niż nauka C#, Javy czy tym bardziej JavaScripta) a owoce tej nauki są bardzo duże. Przede wszystkim zyskujesz wiedzę jak to wszystko działa "od środka", w pewnym momencie będzie bardzo mało rzeczy, które będą mogły Cię zaskoczyć. Przesiadka na inne języki będzie niezmiernie prosta - przykładowo (teraz luźne oszacowanie) znając C++ możesz nauczyć się z powodzeniem składni JavaScripta w ok. 2 godziny, Javy w 4-5h, C# ze 2 godziny a język C już znasz. To właśnie jest kolejna zaleta - język C, którego rozwinięciem jest C++ (są to dwa różne języki, jednak C++ został stworzony tak, że kod kompilowany w C jest w pełni kompatybilny z C++ a C++ dostarcza ogromną ilość nowych możliwości) jest używany do programowania systemów operacyjnych, elektroniki i ogólnie siedzisz cały czas blisko sprzętu.

To wszystko ode mnie, pozdrawiam.

4
komentarz 7 sierpnia 2017 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Przesiadka na inne języki będzie niezmiernie prosta - przykładowo (teraz luźne oszacowanie) znając C++ możesz nauczyć się z powodzeniem składni JavaScripta w ok. 2 godziny, Javy w 4-5h, C# ze 2 godziny a język C już znasz.

Mam do tego zastrzeżenia, ale to Twoje zdanie ;) 

komentarz 7 sierpnia 2017 przez gatix Nowicjusz (140 p.)
Przede wszystkim bardzo Ci dziękuję za taką rozbudowaną odpowiedź. Wiele mi to da i pomoże :)

Tzn jestem błędzie, że tworzenie stronek to nie programowanie? Cholera, ile czytam/oglądam poradniki to autorzy mówią/piszą, że to taki wstęp do programowania i jedynie JS z tej paczki to język programowania... Tak czy siak mam nadzieje, że się tutaj nie obrażą :P

Nie traktuje tego wyłącznie jak chęć zysku (ale głupia bym była, gdybym zaprzeczyła, że nie o to chodzi). Jednak interesuje mnie praca, gdzie efekt pracy jest widoczny tylko po tym ile się wykonało i co się wykonało. I gdzie zarobek/posada jest uzależniona od umiejętności i wkładu w sukces, a nie od tego czy jesteś bratankiem v-ce prezesa jakiejś firmy. Poza tym wydaje mi się, jestem kreatywna,lubię "główkować" więc naprawdę chcę w to iść niezależnie czy odniosę sukces czy padnę, bo jednak okaże się że tego nie przeskoczę. Jednak wolę poświęcić na to czas i ewentualnie się rozczarować niż pluć sobie w brodę za kilka lat, że nie spróbowałam.
4
komentarz 7 sierpnia 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

heej kolego PoetaKodu w swojej wypowiedzi kilka ładnych razy podkreśliłeś, jakim to JavaScript jest łatwym językiem (o ile nie najłatwiejszym!).

bo dużo łatwiejszym językiem jest np. JavaScript niż C++.

zachęcam Cię do nauki języka C++ - nauka nie jest trudna (choć trudniejsza niż nauka C#, Javy czy tym bardziej JavaScripta)

znając C++ możesz nauczyć się z powodzeniem składni JavaScripta w ok. 2 godziny, Javy w 4-5h, C# ze 2 godziny a język C już znasz.

Znasz C++, C#, Javę i JS na tak mega super poziome, że potrafisz ocenić takie rzeczy? Bo ja akurat JS się uczę i bałabym się powiedzieć, że to taki łatwiutki język.

Jeśli w przyszłości chcesz robić gry 2D/3D - nie ważne jakie to wybierz C++ lub C#. To jest chyba najtrudniejsza ścieżka, bo wymaga więcej nauki jednak znacznie ciekawsza niż pozostałe - świadomość, że tworzysz coś, w co ludzie będą grali, będą dobrze spędzali czas i podziwiali twórców za włożoną pracę w produkcję jest nie do opisania.

Aż ciężko takie rzeczy się czyta o_O

Jeszcze sprostowanie - do gier równie dobrze można używać Javy czy JavaScripta (jeśli będzie to gra przeglądarkowa) czy też innych języków ale ja wybrałem te, które najbardziej się do tego nadają. Wyjątkiem jest tutaj C++, który nadaje się praktycznie do wszystkiego, jeśli odpowiednio dobrze się go opanuje.

Szczerze mówiąc, jakbym kompletnie żadnych języków nie znała i dzisiaj zaczęłabym z programowaniem to normalnie po tej Twojej wypowiedzi startowałabym z C++. <333

Po co w ogóle się uczyć innych języków, jak tu C++ daje nam tyle frajdy i se (prawie) wszystko w nim napisze.

cool

komentarz 7 sierpnia 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

gatix nie jesteś może z fejsbuczkowej grupy dla kobitek? :p

Co do HTML i CSS to nie są to języki programowania. Jeden to język znaczników, drugi to w sumie nadawanie stylu. Ale jeśli chodzi o webdev to chyba nie ma ludzi, którzy znają tylko te dwa jęzki. JS jest tutaj już "normalnym" językiem programowania ;) Więc Ci od tworzenia stron też mogą spokojnie nazwać się programistami cheeky

komentarz 7 sierpnia 2017 przez PoetaKodu Stary wyjadacz (10,990 p.)

Znasz C++, C#, Javę i JS na tak mega super poziome, że potrafisz ocenić takie rzeczy? Bo ja akurat JS się uczę i bałabym się powiedzieć, że to taki łatwiutki język.

Nie. Znam C++ dość dobrze, uczę się go od ponad 8 lat. Poza tym, mówię o uczeniu się składni tych języków bo to oczywiste, że do opanowania różnych technik trzeba doświadczenia. Co do doświadczenia z innymi językami - składni JavaScripta uczyłem się z 3 godziny, w których w większości rozmawiałem z kolegami. Wiadomo - pewnie nie wszystko poznałem ale wystarczająco dużą część tak. C# - prawie to samo co C++, zacząłem w nim programować około półtora roku temu. W Javie niedługo pisałem aczkolwiek kilkadziesiąt razy przeglądałem kod w niej napisany i czytałem dużo o podobieństwach i różnicach z innymi językami wysokiego poziomu.

Pozwól, że pominę resztę ironicznej wypowiedzi bo nie mam ochoty kolejny raz rozpoczynać debaty C++ vs Programowanie.

2
komentarz 7 sierpnia 2017 przez Kamil Łydka Stary wyjadacz (13,600 p.)

Ja proponuję skończyć filozofować, bo co człowiek to opinia.

Zupełnie tak, jak jednej osobie będzie łatwiej się nauczyć francuskiego, a innej włoskiego. Nie ma sensu przekonywać wszystkich innych, do swojej opinii. 

 

gatix nie jesteś może z fejsbuczkowej grupy dla kobitek? :p

Można tam jakoś dołączyć? ( ͡° ͜ʖ ͡°) 

1
komentarz 7 sierpnia 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)

Kamil Łydka za dobrze byś miał tam devil

2
komentarz 7 sierpnia 2017 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Przesiadka na inne języki będzie niezmiernie prosta - przykładowo (teraz luźne oszacowanie) znając C++ możesz nauczyć się z powodzeniem składni JavaScripta w ok. 2 godziny, Javy w 4-5h, C# ze 2 godziny a język C już znasz.

https://forum.pasja-informatyki.pl/275108/co-najpierw-javascript-czy-c?show=275120#c275120

Jeśli w przyszłości chcesz robić gry 2D/3D - nie ważne jakie to wybierz C++ lub C#.

Miało być chyba, "lub JS (HTML5 Canvas / Phaser)" ? :P
C# zostawmy do pisania okienek ;P

Podobne pytania

+3 głosów
3 odpowiedzi 1,404 wizyt
pytanie zadane 18 października 2021 w Inne języki przez Conax Nowicjusz (150 p.)
0 głosów
8 odpowiedzi 1,192 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Offtop przez Username Obywatel (1,350 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 202 wizyt

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...