• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak bardzo zostałem zniechęcony do programowania i MZ

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,202 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2018 w Offtop przez Username Obywatel (1,350 p.)
Dzień dobry,

Sytuacja jest taka, że mam dość programowania w ogóle, przez to że ludzie mówią że źle się ucze. Skończyłem kursy MZ z C++ i zaczełem się uczyć Cpp0x, tu pierwszy zawód, gdyż po ukończeniu kursu musiałem powtarzać wszystko od nowa za pomocą orginalnych tutoriali... 1 miesiąc w plecy. Teraz słysze że źle że się uczyłem od MZ bo uczy starego C++ i musze od nowa powtarzać pół roku nauki... po tym się załamałem i prosze właśnie o pomoc, bo miałem się przenieść na C# ale jak widze że nic nie umiem z C++ to straciłem chęci do nauki... co zrobić? Jak te chęci odzyskać? Czy mają racje że musze powtarzać pół roku?

8 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
WIesz co jest prawdziwa demotywacja do nauki programowania? Gdy w Twojej szkole ucza Cie jezyka ktory ma 50 lat i jest zbedny, nikt go nie uzywa, jest powowlny a rozwiazania sa masakryczne (pozdrawiam tworce Pascala...). A przesiadka na C# bez znajjomosci C++ to tez nie problem jakis wiekszy.  Zreszta kurs u Pana Mirka to moze tydzien-3 tygodnie zrozumienia, uwierz, ze to co tam zobaczyles to nic jeszcze, bo czeka Cie cala sterta nauki, a jezyk ciagle sie zmienia. W C99 najlepszym rozwiazaniem bylo to i to, a w C14 to i to, wiec jestes zmuszony do ciaglego uczenia sie tego jezyka i aktualizacji swojej wiedzy. Ja gdy sam nie mam ochoty, to daje spobie spokoj przez tydzien i tyle, nie programuje, "odpoczywam". "Odpoczywam" = zbieram idee na nowe projekty, planuje rozszerzenia do starych, czy rozmawia z kims o jego kodzie i gdzie mozna go polepszyc czy cos, ale sam nie koduje. To czasami pomaga, a jesli to Ci nie pomoze, to nie wiem. Przerzuc sie na Hardware albo cos innego. Mi starczy krotka przerwa, zeby wrocic i tyle, a mialem tak samo jak Ty, tylko ze ja zrezygnowalem z nauki z kursow i przerzucilem sie na nauczanie z projektow, ktore pisze. Szukam informacji i staram sie je zapamietywac, lub zapisuje sobie te informacje gdzies, tworzac mala "baze danych" nowych rzeczy.
komentarz 22 maja 2018 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Cóż, nie nauczę się z projektów nowego C++, a przecież powinienem
komentarz 22 maja 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Gdy w Twojej szkole ucza Cie jezyka ktory ma 50 lat i jest zbedny, nikt go nie uzywa, jest powowlny a rozwiazania sa masakryczne (pozdrawiam tworce Pascala...).

Do dzisiaj pamiętam Turbo Pascala i ten niebieski edytor... :D A jaką grafikę można było robić z ASCII... :)

komentarz 23 maja 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
@Tomek, a powiedz kiedy to bylo :P :D, bo to jednak jes szkola z ukierowaniem informatycznym. Tutaj trwa to co prawda 3 lata i jest pozniej matura, no ale moim zdaniem nauka pascala, zamiast cpp jest troche glupia i bez sensu.
komentarz 23 maja 2018 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
@Username

Nie chodzi, ze masz sie uczyc z projektow, masz sie uczyc piszac projekty. Postanawiasz, ze piszesz np.aplikacje zamieniajaca gesty narysowane myszka na litery, wiec szukasz potrzbnych informacji, wskazowek itd i piszesz kod. W tym czasie nauczysz sie tego i tego
komentarz 23 maja 2018 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
@DragonCoder no już trochę czasu minęło.... ponad 20 lat :) Pascala pamiętam z okresu podstawówki i nawet nie tyle z samej szkoły (choć coś tam potem w średniej też z tego było) ale mój tata właśnie od pascala uczył mnie programować :) Wtedy o gry nie było tak łatwo jak dzisiaj i tata trochę kombinował co by mi na tym kompie pokazać i w sumie było to bardzo dobre...
+2 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
A może by tak zacząć uczyć sie C#?

Po prostu
Nie musisz być mistrzem dowolnego języka, żeby zacząć nauke dowolnego innego języka

A to że nauka jest przestarzała... no w programowaniu chodzi bardziej o sposób myślenia
Lepiej robić w sposób aktualny, ale ogólne zasady sie nie zmieniają
Jak będziesz ogarniać o co w tym wszystkim chodzi, po prostu sprawdzisz co się zmieniało w późniejszych wersjach

Ja C# uczyłem się tak, że ogarnąłem jakieś kursy z podstaw
Później Unity3D gdzie był już wyższy poziom
Później asp.net mvc gdzie był jeszcze troche wyższy poziom
Później przerwa na PHP, po czym jedziemy z kursem o .NET Core i jeszcze wyższy poziom
A później jak już wydawało mi sie że fajnie wszystko umiem, przeglądanie informacji co było zmieniane w której wersji C#, żeby nie marnować potencjału

(co do samej nauki języka, w międzyczasie polecam nauke wzorców, ale to jak już samo wyklepanie programu będzie dla ciebie czymś naturalnym i będziesz szukał sposobów na większą rozszerzalność i mniejsze myślenie "jak zrobić, aby było zgodne z SOLID")

+do programowania trzeba mieć trochę cierpliwości, jeśli poddajesz sie bo kilka poradników z jednego z cięższych popularnych języków, okazało się przestarzałych
to możesz mieć ciężko w rozwijaniu projektów większych od kalkulatora albo prostego bloga, gdzie często trzeba szukać rozwiązań w internecie
komentarz 22 maja 2018 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Co do tego C++ to niby tak, ale ponoć trace większość dosyć ułatwiających rzeczy
komentarz 22 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
to po prostu naucz się tych ułatwiających rzeczy

sprawdź jak wygląda nowa wersja i naucz sie tych elementów
poradniki traktowałbym bardziej jako przekazanie sposobu myślenia i tego jak stworzyć cokolwiek
dalej ciśniesz sam
+1 głos
odpowiedź 22 maja 2018 przez ProgramistaStepek Nałogowiec (27,020 p.)
Jeżeli mogę Cię pocieszyć to też zaczynałem programowanie od kursów MZ i musiałem oduczyć się dużo złych praktyk, ale to przetrwałem :) Co prawda również straciłem trochę czasu, ale człowiek się uczy na błędach. Od teraz jestem bardziej ostrożny w dobieraniu kursów i tyle. Nie ma co się załamywać, tylko głowa do góry i do dzieła :)
komentarz 22 maja 2018 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Nie dość że mam szkołe na plecach i nie mam czasu praktycznie to pół roku nauki w plecy... jak to jest z 30 odcinków, to co ja zrobie na nauce gdzie rozdziałów jest 30 po 5 wątków każda gdzie ten wątek to jest dłuuuugii. Nie chce przez to programować, to nie ma sensu, jeszcze że to po angielsku jest to w ogóle mnie zniechęca
komentarz 22 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
kto powiedział że w plecy?

wiele elementów się nie zmienia, np obiektowość, typy danych, sposób zapisu pętli itd

nie wiem jakie zmiany są w c++, ale przykładowo w c# taką dość zauważalną zmianą jest linq

w skrócie osoby uczące sie z przestarzałych poradników będą używać pętli for()
osoby uczące się z troche lepszych poradników będą używać foreach
a osoby uczące się z nowych poradników użyją linq

którego nauka to... w sumie to jest na tyle intuicyjne, że da się z tego wyciągnąć bardzo dużo na samą intuicje

ja tak widzę te zmiany
znając starą wersje dużo nie tracisz, nowa to głównie "to samo, ale przyjemniejsze"

albo nauka przestarzałego PHP
stare poradniki uczą mieszania z html
nowe to już z OOP lecą
umiesz starą wersje? fajnie, dodasz OOP i pozmieniasz metody na nowsze, i jesteś dużo dalej od osób które zaczynały od nowej wersji wtedy, kiedy ty ją odkryłeś
1
komentarz 22 maja 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

sposób zapisu pętli 

Polecam sprawdzić różnice w pętlach między ES5 a ES6 i między ES6 a ES8.

typy danych

Polecam sprawdzić typu danych między ES5 a ES6 i między ES6 a najnowszymi propozycjami.

obiektowość

Polecam sprawdzić składnię między ES5 a ES6 i między ES6 a najnowszymi propozycjami.

umiesz starą wersje? fajnie, dodasz OOP i pozmieniasz metody na nowsze, i jesteś dużo dalej od osób które zaczynały od nowej wersji wtedy, kiedy ty ją odkryłeś

To nie działa, niestety, aż tak prosto. 

komentarz 22 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
tylko też w js jest dość specyficznym językiem który strasznie szybko się rozwija

w takim przykładowo c# te różnice nie są aż tak widoczne
komentarz 22 maja 2018 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Aż tak specyficzny jest szybki rozwój języka? Zabrzmiało niepokojąco ;)

A tak na poważnie: w innych językach też da się znaleźć takie spore zmiany, jak choćby przeskok w obiektówce między PHP 4 i 5, dodanie namespace dopiero w 5.3, statyczne typowanie w PHP 7, lambdy w Javie…
komentarz 22 maja 2018 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
no tak
te różnice są, ale chodziło mi o to, że w większości przypadków różnice są kosmetyczne lub wcale ich nie ma, a dodawane są nowe elementy, przez co osoba która uczyła się przez przypadek starszej wersji nie będzie miała konieczności uczenia się aktualnej wersji jak nowego języka - sprawdzi jakie były zmiany, sprawdzi co doszło -> sprawdzi jak te nowe elementy działają

i w sumie jest ok, dużej straty nie ma

programowanie to przede wszystkim sposób myślenia, podchodzenia do problemów i odpowiednie szukanie w internecie
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez excavelty Bywalec (2,480 p.)
Mnie się często wydaje, że osiągam niewielki postęp, ale on istnieje.

Jeżeli chcesz mieć chęć do nauki to wyznacz sobie jakiś cel. Jeżeli jeszcze nie jesteś w stanie sobie wyznaczyć projektu i go napisać, to możesz znaleźć jakieś zadania w Internecie.

Nawet jeżeli przyswoiłeś jakieś złe praktyki, to i tak posunąłeś się do przodu w innych elementach. Wymagany jest ciągły rozwój, mnie bardzo trudno napisać kod, który spełniałby wymagania osób odpowiadających na forach. Należy jednak z tej krytyki korzystać, a nie się nią zrażać. Jeżeli ktoś mówi, że źle się uczysz, to co to znaczy? Warto może odpowiedzieć sobie, czy chodzi o nieefektywność, stosowanie przestarzałych technik?

Jako jeszcze 'newbie' zalecałbym zastanowienie się jaki projekt chcesz napisać i dążenie do tego poprzez przyswajanie kolejnej niezbędnej wiedzy. Oczywiście nie można też wyznaczyć sobie czegoś, co będzie możliwe do osiągnięcia po zbyt długim czasie, ale to już sam spróbujesz ocenić.

Powodzenia, nie zrażaj się, działaj, rozwijaj i ciesz efektami, konsekwencja jest niezwykle istotna.
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez nik Obywatel (1,640 p.)
Musisz wiedzieć, że to co przedstawia MZ to podstawy i co prawda mogłeś nabyć złych praktyk, ale to nie oznacza, że cała nauka poszła w las. Już znasz mniej więcej podstawy C++ więc tylko teraz nadrób te dziury które są w kursie MZ poprzez jakiś bardziej szczegółowy kurs nauki C++ i potem znowu bardziej szczegółowy i sam zaczniesz zauważać, że Twoja wiedza o C++ znacznie wzrasta :)
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
edycja 23 maja 2018 przez VirtualMember

Temat programowania a nauka z kursów MZ wraca jak bumerang. Pozwolę dodać od siebie parę groszy.

Wypowiadam się tylko na temat C++, gdyż ten język jest mi dobrze znany, a i swoje początku miałem wśród kursów MZ. 

A więc od początku. Zacznijmy od kursu proceduralnego. W rękach miałem parę książek z C++, niektóre odwoływały się do początków programowania, wiadomo, piękne wstępy, z czym to się je etc. Zestawiając je z kursem video P. Mirosława Zelenta (który przerabiałem parę lat temu) jestem w pełni przekonany, że MZ bije na głowę poziom nauczania programowania pod względem dydaktyki. Wynika to z dwóch względów. Za pomocą filmu można dobrze przekazać i wytłumaczyć pewne aspekty(jednak kursy video mają swoje wady, chociażby braku obszerności co gwarantują chociażby książki, strony), jednak zmieniające się animacje nic by nie zdziałały bez dobrego przygotowania, które te kursy gwarantują. Czy są tam rzeczy przestarzałe? Owszem, zdarzają się i takie. Jednak co to ma do rzeczy? Kurs programowania Zelenta nie jest biblią, która ma prowadzić za rączkę przez świat programowania. Jest to tylko narzędzie, dzięki któremu w przystępny sposób można wbić się w kwestie kodowania, poznać podstawowe założenia, dowiedzieć się jak pisać podstawowe programy. Reszta to dokumentacja i kark na głowie. Często się mówi, że są tam złe techniki i właściwie to wszystko be bo stare funkcje a przecież są nowe. To może wysunę pewne pytanie - ile z tych osób zaczęło naukę wskaźników od smart pointerów a wiedzę o kontenerach nie zaczynało od tradycyjnego tab[] tylko od razu STL :)

Co do kursu obiektowego: Tutaj nie jestem tak entuzjastyczny. Tematyka i zagadnienia programowania obiektowego są wytłumaczone przystępnie, lecz poparte złymi przykładami. Mianowicie uważam, że nie powinien w tych kursach pojawić się builder. Co więcej wbrew temu co niektórzy uważają, żaden Qt też tam nie powinien być. Programowania obiektowego można nauczyć dobrze od początku do końca w konsoli, a kwestie frameworków, silników, bibliotek graficznych najlepiej zostawić kursantowi aby sam poszerzał tę wiedzę.

TL;DR - Kurs proceduralny C++ P. Mirosława Zelenta jest dobry, po prostu trzeba mieć trochę oleju w głowie i umieć czerpać wiedzę w postaci idei programowania i jego założeń. Kontenery i frameworki się zmieniają, dziś są takie, za parę lat będą inne. Jak się rozumie programowanie (ot ciekawa filozoficzna kwestia) to na prawdę nie jest żadnym problemem skorzystanie z innych rozwiązań, które dany język proponuje. Kurs jest tylko do wprowadzenia w temat, dalej tylko dokumentacja :)

komentarz 22 maja 2018 przez Username Obywatel (1,350 p.)

Czyli czego mam spróbować?frown

komentarz 22 maja 2018 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Własny projekt najwięcej cię nauczy, osobiście pierwszy swój większy program robiłem jakoś na samym początku kursu proceduralnego z C++, kiedy ten jeszcze dobrze się nie rozkręcił. Czego nie wiesz to googlujesz i zaufaj mi, że mają jakieś tam podstawy, chociażby od MZ + różne fora (te albo stack overflow) sporo podskoczysz. Jeżeli masz wstręt do C++, pomyśl o innym języku, może Python albo C#? Zależy co konkretnie chcesz w życiu robić.
komentarz 22 maja 2018 przez Username Obywatel (1,350 p.)
Czasami nie znajdę błędu w Googlu a gdy pisze w forum to większość użytkowników reagują jakby to było oczywiste krytykując wszystko w moim kodzie, nawet to że ucze się od MZ
komentarz 22 maja 2018 przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
Jeżeli pojawiają się takie reakcje, to je ignoruj. Wyciągaj z tego co dla Ciebie ważne, czyli konstruktywna krytyka kodu, dzięki temu wiesz co następnym razem masz poprawić + odpowiedź na Twoje pytanie. Taki mały protip: polecam byś korzystał z stack overflowa, przede wszystkim tam już jest większość pytań zadanych, wystarczy dobrze wpisać w googlach by mieć odpowiedź, po drugie nawet jeśli nie ma to możesz szybko dostać konkretną odpowiedź.
0 głosów
odpowiedź 22 maja 2018 przez k222 Nałogowiec (30,150 p.)
"się uczyłem od MZ bo uczy starego C++ i muszę od nowa powtarzać pół roku nauki"

- tego to ja nie rozumiem, to co, nagle pętla for to nie for tylko bot który wszystko zrobi sam, if'a się nie używa bo komputer sam zgadnie itp.???? to co jest na necie to są podstawy które się nie zmieniają i poznanie ich cię nie cofnie, a to że wiesz jak coś zrobić po staremu to zaleta dzięki której lepiej zrozumiesz i wykorzystasz to co się dzieje po nowemu np. po co pisać listę, kolejkę, kopiec na wskaźnikach - przecież są od tego struktury, wystarczy push() pop() i już, no tak, ale dzięki temu że wiesz o co chodzi od kuchni możesz lepiej wykorzystać gotowce i daje to ogólniejszy zarys, więc jak masz już te "stare" podstawy to możesz zagłębić się w nowe rzeczy, poznać i docenić udogodnienia które się pojawiły,  a tak na marginesie to jak przez miesiąc / pół roku robiłeś po raz drugi to co jest na necie (to powinno zając max pół tygodnia) to znaczy że słabo to opanowałeś i ta powtórka była potrzebna, ogólnie po pierwsze zastanów się po co się w to bawisz i czy dalej chcesz, a po drugie przestań narzekać na innych, internet jest duży, a informatycznych vlogów, blogów, tutoriali, kanałów, artykułów itp jest cała masa (szczególnie po angielsku), po prostu znajdź taki który tobie będzie odpowiadał
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2018 przez coloraps Bywalec (2,220 p.)

Cześć i czołem ;)

C++ oraz C to języki zaawansowanego programowania matematycznego, czy uczysz się starego czy nowego nie ma znaczenia.

Nauka programowania to nie tylko kursy i książki ale musisz to poczuć; ja zaczynałem do Assamber przez Object-C, C++ następnie był COBOL, JAVA ,PHP, HTML,JS, PASCAL, Delphi , Visual C++ Visual C# i .NET .

Niestety z powodu wymagań klietów na obecnym rynku odpalenia aplikacji na multiplatformie wróciłem do Javy ,TomCat i powiem ci DUŻO się zmieniło ponieważ pisałem przez ok 5 lat w C#.Net, do czego zmierzam..

Jeżeli nauczysz się 1 języka to resztę wchłoniesz; ważne jest poznać podstawy.

Taki mały przykład:

C# a wiec język mieszany dosłownie C++ , JAVA , PASCAL

JAVA :
 

for (int i=1;i<10;i++)
{
System.out.println(i);
}

C#

for (int i=1;i<10;i++)
{
Console.Out.WiteLine(i);
}

PASCAL

var i:Integer;
BEGIN
For i:=0 to 10 do 
begin
Writeln(i);
end;
END.
C++

for( int i = 0; i < 10; i++ )
    {
        std::cout << i;
}

Także jak widzisz nie ma metody 100% ty musisz ogarnąć temat i 'zobaczyć z jakiej filizowani kawa najlepiej smakuje'

Ponieważ wynik końcowy jest taki sam Strona lub Aplikacja albo zaawansowanie sterownik ;)

Tylko teraz zobacz jaki kod najlepiej przyswajasz.

Pozdrawiam

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 760 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 255 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2017 w C i C++ przez Jakub 0 Pasjonat (23,120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 233 wizyt
pytanie zadane 10 lutego 2019 w Sieci komputerowe, internet przez genesis12 Nowicjusz (180 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...