• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Książka do nauki angielskiego rozszerzonego na maturze

+1 głos
5,894 wizyt
pytanie zadane 26 lipca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)
Witam. Jestem samoukiem i pracuję nad poprawą mojego angielskiego do matury. Czy macie jakies propozycje książek do nauki i ćwiczeń elementów jak np. rozprawka, opis itd mających miejsce na maturze ? W chwili obecnej nie wiem nawet jak to ma wyglądać, dlatego chciałbym jakąś książkę, która to pokazuje. Fajnie, jakby nie była sprzed 10 lat :)

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 26 lipca 2017 przez Jedras Maniak (54,880 p.)
Książki podejmujące taką tematykę w stopniu wystarczającym na maturę to zwykle repetytoria maturalne. Ja korzystałem z: http://www.empik.com/repetytorium-dla-uczniow-liceow-i-technikow-jezyk-angielski-poziom-rozszerzony-rosinska-marta-edwards-lynda,p1133466866,ksiazka-p i akurat pisanie było tam bardzo ładnie opracowane.

W sieci masz sporo materiałów na ten temat, całkiem za darmo (ale jeśli wolisz wydać pieniądze na książkę to Twój wybór oczywiście), np.

https://www.gettinenglish.com/rozprawka-za-i-przeciw/

http://www.ingless.pl/artykul/jak-napisac-rozprawke-esej-w-jezyku-angielskim/

Z doświadczenia powiem, że jeśli tak mocno zależy Ci na wysokim wyniku z rozszerzenia podczas pisania to ucz się przede wszystkim zwrotów i zastąp powszechnie używane słówka (np. nice, big, cool) jakimiś wyszukanymi (z poziomu C1/C2). Wiadomo, że jeszcze zostaje gramatyka, ale tutaj nie pomogę, bo po prostu "czuję" te zasady - kwestia ilości napisanych prac w szkole i poza nią.
komentarz 26 lipca 2017 przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)
Za te wyszukane słówka punktują dodatkowo ?
1
komentarz 27 lipca 2017 przez Jedras Maniak (54,880 p.)
Bogactwo językowe - za to są jakieś dodatkowe punkty. Nie tylko się przyda na pisemnej, ale jak będziesz zdawał ustny to też możesz zabłysnąć.
komentarz 23 lipca 2018 przez artus Nowicjusz (100 p.)

@Jedras, inne materiały dostępne w sieci na temat np. rozprawki - powiedzmy o sporcie, czy ogladaniu tv

0 głosów
odpowiedź 26 lipca 2017 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,760 p.)
Może to nie do końca odpowiedź na twoje pytanie, ALE. Osobiście te pare miesięcy temu zdawałem mature, m.in tę z rozszerzonego angielskiego. Ja osobiście nie korzystałem z żadnego repetytorium, niezbyt też odrabiałem zadania domowe, słuchałem na lekcjach itd. Angielskiego nauczyłem się oglądając dużo filmów po angielsku i czytając w tym języku książki. Nieco z konieczności, bo część z rzeczy, która mnie interesowała po prostu nie była dostępna w jęz. polskim. Stosując taki "tok nauki" bez tradycyjnego przygotowania, udało mi się uzyskać wyniki: podstawa 96%, roz 82%, ustny 100%.

Wydaje mi się, że jak na brak poświęcania na tradycyjną naukę czasu wyniki są naprawdę dobre, więc podejrzewam, że stosując podobny system (na początku będzie ciężko i irytująco) + dodatkowo zarkniesz do jakiejś książki żeby porobić ćwiczenia, albo zerknąć na gramatyke, bez problemu zrobisz wyniki taki jak ja lub lepszy.

U nas w szkole mieliśmy taką książkę: https://www.ceneo.pl/31906640 - za wiele z niej nie korzystałem, ale wydaje mi się naprawdę porządnie zrobiona. Jest też wersja nastawiona na podstawę, choć szczerze powiedziawszy wielkich różnic między nimi nie widzę, jak teraz sobie na nie patrze. (W LO przez pierwsze 1,5 roku mieliśmy tą "podstawową" wersje, a potem tą co wysłałem wyżej).

Nie widzę teraz w internecie tej drugiej wersji, natomiast jeśli chodzi o wygląd to jest niemal identyczna, ale w takich różowo-fioletowych kolorach. W każdej księgarni językowej powinienes znaleźć bez problemu bo zdaje się, że jest popularna.
komentarz 26 lipca 2017 przez Noragiri Obywatel (1,060 p.)
Tak samo :D

Tylko w moim wypadku polegało to na anime, manga, memy oraz czytanie praktycznie na forach typu reddit. Jeżeli poświęcasz na coś dużo czasu to zaczyna samo wychodzić.

Taco książka podana przez @Sinnley w wersji fioletowej jest świetnie opracowana jeżeli chcesz to mogę Ci ją wysłać jak będę w Polsce. (info na priv)
komentarz 26 lipca 2017 przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)
Też od jakiegoś czasu oglądam filmy i seriale po angielsku jednak myślę, że nawet gdybym poznał dobrze angielski z filmów i bym ogarniał to i tak trzeba znać "zasady" i "schematy" czy to pisania jakiejś rozprawki czy to mówienia o obrazku itd.

 

Btw. Podczas oglądania filmów po angielsku lepiej zatrzymywac film i tłumaczyć tego czego się nie rozumie czy może lepiej jest po prostu oglądać a po dłuższym czasie będą i tak efekty ?
komentarz 26 lipca 2017 przez Noragiri Obywatel (1,060 p.)
Słowa zazwyczaj wynikają z kontekstu ale możesz sobie robić notatki w czasie oglądania a następnie sprawdzać co znaczyły słówka
0 głosów
odpowiedź 20 sierpnia 2017 przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)
A jak to jest z maturą ustną ? Zdaje się ją na obu poziomach czy na jednym ?
komentarz 20 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,880 p.)
Na jednym
komentarz 20 sierpnia 2017 przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)
Z tego co widziałem to na studiach o kierunkach informatycznych biorą pod uwagę tylko pisemny więc wybranie ustnego na rozszerzonym jest zbędne ?
komentarz 20 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,880 p.)
Nie ma poziomu dla ustnego - po prostu zdajesz język angielski ustny.

Ustne nie są brane pod uwagę podczas rekrutacji na studia (szczególnie informatyczne), chyba, że na jakieś filologie. Tylko pisemne się liczą.
komentarz 20 sierpnia 2017 przez czujek22 Mądrala (6,830 p.)

"Egzamin ustny i pisemny z języka angielskiego można zdawać na różnych poziomach, przy czym egzamin ustny zdaje się tylko na jednym wybranym poziomie"

Na internecie są też opisy egzaminów ustnych na poziomie podstawowym i rozszerzonym więc myslałem, że można wybrać na którym poziomie.

komentarz 21 sierpnia 2017 przez Jedras Maniak (54,880 p.)

A to ciekawe, bo w najnowszym informatorze maturalnym część ustna jest oznaczona jako:

0 głosów
odpowiedź 16 lutego 2018 przez adamasd Nowicjusz (140 p.)

Ja polecam sprawdzone techniki nauki. strona bardzo mi pomogła, ponieważ od dzieciństwa miałam problem z przyswajaniem wiedzy. Technika nauki działała, a maturka zdana.

Podobne pytania

–1 głos
5 odpowiedzi 674 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 210 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 168 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (29,220 p.)
Porady nie od parady
Odznacz odpowiedź zieloną fajką, jeśli uważasz, że jest ona najlepsza ze wszystkich i umożliwiła ci rozwiązanie problemu.Najlepsza odpowiedź

64,062 zapytań

110,456 odpowiedzi

231,326 komentarzy

47,827 pasjonatów

Przeglądających: 215
Pasjonatów: 16 Gości: 199

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...