• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Laptop- programowanie / studia - Dell Latitude E6440

Object Storage Arubacloud
+1 głos
823 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez moffens Nowicjusz (130 p.)
Witajcie użytkownicy!

Jako szczęśliwy 30sto latek dostałem się na zaoczne studia informatyczne i szukam dla siebie nowego laptopa. Przeczytałem sporo wątków na temat doboru maszyn i głównie są to ogólnikowe pytania. Ja chcę je zadać dośc precyzyjnie :)

Nadszedł czas wymiany mojej aktualnej maszyny na nową pod kątem typowo programistycznym, plus będzie mi potrzebna maszyna na uczelnie (w domu podpięty pod 24" 1080p). Poza programowaniem będę co najwyżej spędzał czas w sieci na przeglądarce.

Upatrzyłem sobie model poleasingowy (gwarancja 12 miesięcy door-to-door oraz 12 miesięcy od sprzedawcy):

Dell Latitude E6440: 14" 1080p matowa, 500hdd (będzie wsadzony w kieszeń zamiast dvd,a jako główny pracować będzie 120ssd który posiadam aktualnie), i5 4300m (2x2.6@3.3/3mb), ram 8gb ddr3l 1600 (jak zajdzie potrzeba to up do 16gb możliwy).  Windows 10 home 64bit. Stacja dokująca OEM (PR03X). To wszystko za 1699pln.

Seria słynie z jakości wykonania i wydajnego chłodzenia (a więc i żywotności). Czy setup jak wyżej waszym zdaniem spokojnie wystarczy mi na cały okres studiów inżynierskich? (7 semestrów optymistycznie zakładając ;) ).

Z mojego doświadczenia nic powiedzieć na temat konfiguracji nie mogę (zbyt niski level prezentuje aktualnie) ale wnioskując z sieci to najważniejsze parametry to: spora pamięć ram -> szybki dysk (czyt. ssd) -> procesor. W podobnych kwotach (a nawet i wyższych) raczej ciężko będzie mi o nową maszynę o podobnych parametrach, a zwłaszcza o takiej jakości wykonania i żywotności.

Będę wdzięczny za porady :)

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2017 przez marcingrychtol Obywatel (1,490 p.)
Ja mam Della E6520, który różni się tym, że ma 15 cali i klawiaturę numeryczną - nie wyobrażam sobie bez niej pracy. Przeglądanie internetu jeszcze, ale praca nigdy. Co prawda projektuję w CADzie, co wymaga takiej klawiatury bardziej niż programowanie, ale pytanie po co się ograniczać?

Pomysł z dyskiem w CDbayu i SSD jest bardzo dobry, sam to stosuję. Zastanów się nad 240GB bo jest wydajniejszy. Co prawda tam jest chyba na płycie głółwnej SATAII, a nie III, więc nie wykorzystasz w pełni możliwości dysku (tak na 80%), ale dalej większy będzie odczuwalnie szybszy. 120GB to ciągle nie jest zły pomysł, warto się po prostu zastanowić.

Czy ta seria słynie z dobrego chłodzenia to bym nie powiedział. 14" ma jednego heatpipe'a, a 15" ma dwa, a i tak u mnie przy renderowaniu włącza się throttling na procesorze, żeby się nie przegrzał. Do profesjonalnych zastosowań warto byłoby zastanowić się nad np. HP EliteBook albo Dell M6600 bo to one są stworzone zeby się dobrze chłodzić (ten drugi ma podwójne chłodzenie, czyt. dwa wentylatory). Niestety too już są 17" calowe meblościanki, a nie laptopy.  

Seria Latitude to bardzo fajny sprzęt, ale dalej to jest seria bardziej biznesowa, a nie stacja robocza. Ja na takim pracuję jako projektant, ale ciągle można mieć coś lepszego (czyt. bardziej profesjonalnego).

Jeśli chodzi o wydajność, do większości zastosowań powinno być dość. Do większości, bo czasami jak być chciał mieć np. drugi wirtualny system, warto byłoby mieć większy dysk i 16gb ramu.

Trzeba pamiętać, ze to też niestety nie jest nowy laptop. Takie rzeczy jak procesor, pamieć ram dyski nie odstają, ale największą różnicę widać w rozwoju kart graficznych. Raczej wydajność będzie w tym zakresie na średnim jak na dzisiaj poziomie. Nie marnym, bez przesady, ale szału nie będzie.

Do stacji dokującej warto mieć drugi zasilacz.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 57 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 398 wizyt
pytanie zadane 16 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez halotelefonek Bywalec (2,410 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 249 wizyt
pytanie zadane 2 września 2022 w Sprzęt komputerowy przez Kaduq Użytkownik (780 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...