• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak zacząć programowanie mikroprcesorów/mikrokontrolerów ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,804 wizyt
pytanie zadane 15 czerwca 2017 w C i C++ przez Danon Nowicjusz (120 p.)
Witam,

Nie wiem czy jest to dobre forum i odpowiednia kategoria do nurtującego mnie pytania, ale proszę o nie usuwanie pytania.

Chciałbym zacząć programować mikroprocesory/mikrokontrolerów , problem leży w tym ,że nie wiem co kupić na początek co będzie mi potrzebne nie chce wydawać jakiś wysokich sum, gdyż nie wiem czy spodoba mi się taka ,,zabawa". Jeśli chodzi o doświadczenie z dziedziny programowania i elektronik to potrafię (jeżeli chodzi o mikroprocesory i język C ) napisać program o miganie diodek i wyświetlanie tekstu na ekranie komputera czy ekranie LCD , gdyż miałem to przerobione na lekcji UTK. Wszystko odbywało się wraz z takim sprzętem :http://www.tme.eu/pl/details/evb5.1-atmega32/zestawy-do-ukladow-microchip/and-tech/evb51-v5-atmega32/

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 15 czerwca 2017 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)

(poniższe z mojego doświadczenia, przy czym najlepiej, żeby ktoś kto zjadł zęby na elektronice się wypowiedział - ja też początkujący z tego jestem)

Hmm, trochę standardem obecnie są Arduino (AVR/atmega) i Raspberry Pi (ARM). Mają dwie główne zalety:

  1. Jest MASA materiałów do nich (co wynika z ich popularności) - kody źródłowe, schematy, tutoriale, gotowe części - co chcesz.
  2. (Arduino) Mają wbudowany programator i ustandaryzowane IDE.
  3. (RPi) Można na nich postawić Linuxa i potem używać ssh/Pythona/cokolwiek ze standardowych Linuxowych narzędzi.

Alternatywnie nieco taniej (ale i mniej wygodnie) możesz wybrać jakiś uC (np. attiny albo atmega, albo coś z innej rodziny) za 20 zł + programator do tego za kolejne 20 zł + płytkę stykową prototypową za 25 zł + kilka części do uruchomienia owego procesora (pewnie jakiś kondensator, coś co da 5V zasilania - ew. można z USB porwać, jakiś rezystor; dużo tego nie potrzeba). Jest dużo więcej zabawy żeby to uruchomić niż w przypadku Arduino/RPi, ale chyba wychodzi trochę taniej.

komentarz 15 czerwca 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Jest dużo więcej zabawy żeby to uruchomić niż w przypadku Arduino/RPi, ale chyba wychodzi trochę taniej.

No i satysfakcja większa. :) Plus jak się spali procek (odpukać, ale może się zdarzyć nawet doświadczonym), to nie trzeba całej płytki wymieniać.

komentarz 15 czerwca 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Ale w przypadku np. Arduino Uno mamy wymienny procek :)
komentarz 15 czerwca 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)

Ale w przypadku np. Arduino Uno mamy wymienny procek :)

To fajnie. :) W sumie to nawet nie wiedziałem. laugh

komentarz 17 czerwca 2017 przez Tomasz_spawacz Nowicjusz (220 p.)
Hej ja bym ci polecił układ 555 kilka szt + clona uno.  A puźniej zainwestować w due i Rpi
0 głosów
odpowiedź 15 czerwca 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
edycja 15 czerwca 2017 przez maciej.tokarz

Chyba warto posłuchać tego Pana.

M.

komentarz 15 czerwca 2017 przez Danon Nowicjusz (120 p.)
Oglądałem Pana Mirka lecz nadal nie wiem co kupić :(

Czy mógłbyś mi stworzyć koszyk tutaj: http://electropark.pl
komentarz 15 czerwca 2017 przez maciej.tokarz Nałogowiec (27,280 p.)
Ja jedynie Raspberry ogarniam, a pana Mirka lubię posłuchać po prostu.

M.
komentarz 15 czerwca 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Ale chciałbyś coś na Arduino czy goły mikrokontroler?

Ze swojego doświadczenia polecam Ci zakup Arduino, bo na "gołym" AVR strasznie dużo nerwów sobie zjadłem.

Poza tym jak chciałbyś komunikować się z komputerem to potrzebujesz do tego portu szeregowego RS-232, w przypadku Arduino mamy wbudowaną przejściówkę USB-RS232, natomiast do "gołego" AVR raczej będziesz musiał takową dokupić.
komentarz 15 czerwca 2017 przez niezalogowany
Do gołego uC wystarczy kupić programator, płytka stykowa i 6 przewodów, taśma IDC powinna być w zestawie z programatorem. Można na tym programować i jednocześnie zasilać uC korzystając z USB.

Co do nerwów - wystarczy sprawdzić, czy te 6 przewodów na pewno są dobrze podłączone. A już na pewno te od zasilania (raz stopiłem sobie płytkę stykową - co ciekawe ATmega8 przeżyła). (-:
komentarz 16 czerwca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Posłuchać Pana zawsze można. Trzeba jednak wiedzieć że filmy mają na celu wsparcie sprzedaży produktów (książka i zestawy) tego Pana. Poza tym Pan promuje złe praktyki które wynikają z braku doświadczenia w dużych projektach. Również z angielskim i podstawami krucho. Co gorsza rzecz już osiągnęła poziom "sekty" gdzie guru nie ma prawa się mylić :-)

Zacznij od płytki stykowej, podstawowego zestawu led'ów i rezystorów oraz prostego programatora. Jak stwierdzisz że to jest to co Cię interesuje, będziesz inwestował. Płyta stykowa i tak się przydaje w następnych projektach.

Jeśli znasz C/C++ nieco lepiej i nie boisz się stromej krzywej uczenia, to zestawy Nucleo z STM32 będą ok. Tu jednak już trzeba przeczytać trochę dokumentacji i wiedzieć co/gdzie się robi :-)

Nie daj się zmanipulować na samym wstępie "sprzedawcom marzeń" :-)
komentarz 16 czerwca 2017 przez Danon Nowicjusz (120 p.)
Czy zestawił z Arduino uno + ekranik będzie odpowiedni na początek?
komentarz 16 czerwca 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
Będzie ok. Już ekranik jest trochę "przeinwestowaniem" :-) Pamiętaj także że środowisko Arduino dość skutecznie izoluje od bezpośredniej manipulacji sprzętem. To biblioteka/framework  napisany w C++ który ma własną filozofię. Niemniej jednak Uno da się użyć i bez biblioteki :-)

Zamiast ekranika radził bym rezystory, led'y, mały serwomechanizm modelarski, jakiś wyświetlacz 7-seg. Później jakieś czujniki na I2C lub SPI.
0 głosów
odpowiedź 15 czerwca 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
kup kopie arduino max 30zl
0 głosów
odpowiedź 15 czerwca 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Może zamiast kupować części skorzystasz np. z tego? Nie testowałem tego, ale może Tobie się spodoba.

https://circuits.io/

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 195 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2020 w Mikrokontrolery przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 736 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2015 w C i C++ przez Waszek Gaduła (4,130 p.)
–7 głosów
3 odpowiedzi 460 wizyt
pytanie zadane 6 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ryszard Petro Początkujący (300 p.)

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...