• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

W jakim kierunku się udać?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,014 wizyt
pytanie zadane 30 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez dziedziu Początkujący (370 p.)

Cześć Wam :) Postanowiłem, że napiszę tutaj, bo przewija się tutaj dużo ludzi studiujących lub pracujących jako programiści lub w szeroko rozumianym IT. Jestem absolwentem technicznych studiów (Geodezja i Kartografia), jednak z powodu ciężkiej sytuacji na rynku pracy w naszym kraju, postanowiłem zmienić branżę. Miałem na studiach podstawy programowania no i cóż... spodobało mi się na tyle, że stwierdziłem, że może właśnie w tym kierunku powinienem się udać. No i tak trafiłem na kursy pana Mirosława. Przerobiłem oba C++, oraz kursy pięciu podstawowych technologi WEB-owych. Swietna robota! Jednak w tym momencie stanąłem przed pytaniem, co dalej? Nie mam osobistych kontaktów z wieloma ludźmi z branży, w związku z czym nie wiem w którym kierunku warto się rozwijać. Mam zamiar podjąć studia podyplomowe na PB i zainteresowany jestem 3 kierunkami (http://pb.edu.pl/kandydaci/studia-podyplomowe/oferta-studia-podyplomowe):

  • Informatyka – Technologie ICT i Programowanie
  • Aplikacje internetowe –Front End Development
  • Data Science – Developer / Analityk danych

Ta informatyka to wydaje mi się takie wszystko i nic, z kolei studia front-end wydają się dublować w znacznej mierze posiadaną przeze mnie już wiedzę, jednak, z plusów, to ukończenie tych studiów otwiera największy chyba rynek pracy. Na temat Big Data nie wiem nic, jednak czytałem, że to gwałtownie rozwijająca się dziedzina w której łatwo będzie znaleźć pracę w przyszłości. Ponadto, miałem już do czynienia z przestrzennymi bazami danych i różnego rodzaju ich analizami, może da się to jakoś połączyć?

Nie wiem czy komukolwiek uda się dotrzeć do końca tego posta, jeśli jednak mięlibyście dla mnie jakieś cenne uwagi a propos wyboru dalszej kariery zawodowej, ewentualnie oceny programu tych studiów i sensu w nich uczestniczenia, to chętnie poczytam :)

Pozdrawiam Was serdecznie :)

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 30 maja 2017 przez skav3n Gaduła (3,900 p.)
wybrane 30 maja 2017 przez dziedziu
 
Najlepsza
Opowiem Ci moją historię :).

Jestem absolwentem Uniwersytetu w Białymstoku (Ekonomia), pracowałem jako księgowy i w pewnym momencie postanowiłem się przekwalifikować na programistę. Wracałem z pracy i codziennie uczyłem się Pythona, HTMLa i CSSa. Po około roku zacząłem uczyć się JSa i zapisałem się za studia podyplomowe na PB na kierunku `Aplikacje internetowe – Front End Development` (oczywiście nadal mocno pracowałem w domu). Pod koniec studiów dostałem się na staż (z 5 stażystów, były 4 osoby z moich studiów) i od razu złożyłem wypowiedzenie z pracy. Aktualnie pracuję jako Frontendowiec i mam już rok doświadczenia :).

Ze studiów jestem bardzo zadowolony, poukładałem sobie wiedzę w głowie i wiem, że gdybym na nie nie poszedł to bym dzisiaj nie pracował tu gdzie pracuję.

Co do `Data Science – Developer / Analityk danych` - mój brat cioteczny jest aktualnie na tym kierunku, nie poleca i drugi raz by nie poszedł.
komentarz 30 maja 2017 przez dziedziu Początkujący (370 p.)
Dzięki za odpowiedź :) a jak ogólnie oceniasz poziom studiów? Dużo pracy wymaga się od słuchacza poza zajęciami, czy jednak trzeba się samemu mobilizować do pracy? Myślisz, że jest szansa dostania się na staż gdzieś w Białymstoku w trakcie robienia tych studiów? Moja obecna wiedza we front-endzie wynosi tyle, ile nauczyłem się od Pana Mirosława, ale przede mną 4 miesiące wakacji, więc mam zamiar dalej się uczyć :)
1
komentarz 30 maja 2017 przez skav3n Gaduła (3,900 p.)

Zajęcia były raz na dwa tygodnie, były zadawane prace domowe plus robiliśmy zadania na zajęciach i na koniec semestru było zaliczenie na ocenę (wykonać stronkę z HTMLa, a z JSa do wyboru jedno zadanie). Pierwszy semestr to totalne podstawy z HTMLa, CSSa, JSa i Photoshopa. Drugi semestr to bardziej zaawansowany HTML, Photoshop i jQuery. Jeżeli ktoś nie chciał się uczyć to nikt go do tego nie zmuszał. Oczywiście same studia nie dadzą Ci wiedzy, trzeba szlifować umiejętności systematycznie w domu. 

Co do staży, pewnie, że szansa jest ale pewnie dopiero po pierwszym semestrze. Na moim roku były chyba trzy rekrutacje na stażystów w trakcie studiów. Warto założyć githuba i wrzucać tam swoje projekciki (ja tak zrobiłem i prawdopodobnie dzięki temu dostałem się na staż).

Takie były zadania na zaliczenie po pierwszym semetrze :)

Propozycje prac zaliczeniowych semestr I
Studia podyplomowe: Front-end Development
Przedmiot: JavaScript podstawy

W rozwiązaniach używamy tylko JavaScript nie używamy framework'ów.

## [ZADANIE 1]
Napisać funkcję dwu argumentową. Pierwszy argument zmienna tekstowa, drugi liczba, która z podanej zmiennej usunie wszystkie wyrazy które są krótsze niż podany drugi argument.
np. functionName(‘a ab abc abcd abcde’, 3)

'abc abcd abcde'


## [ZADANIE 2]
Napisać funkcję która podaną jako parametr liczbę wyświetli (zwróci) słownie, można ograniczyć działanie do 100.
Np. functionName(82)

'osiemdziesiąt dwa'


## [ZADANIE 3]
Obiekt reprezentujący matematyczne koło. W konstruktorze ma przyjmować promień lub poprzez metodę  (np.setRadius, setPromien). Obiekt ma posiadać co najmniej jedną wartość zawierającą promień oraz 3 metody podające wartości średnicy, pola i obwodu.


## [ZADANIE 4]
Stworzyć walidację formularza (w JavaScript) rejestracyjnego zawierające następujące dane: imię (input text), nazwisko (input text), płeć (radiobuton), adres (input text), telefon (input text), województwo (select, nie musi być 16 może być kilka) o mnie (textarea). Na start wszystkie pola formularza mają być niewypełnione / puste / niewybrane. Walidacja ma działać na kliknięcie przycisku „submit” oraz ma wymusić wypełnienie wszystkich pól: 
imie i nazwisko - min. 2 znaki tylko litery,
płeć - musi zostać wybrana,
adres - min 10 znaków,
telefon - tylko same cyfry,
województwo - musi zostać wybrane,
o mnie – min. 5 słów
W razie wykrycia błędu dane pole ma zostać zaznaczone (można wyświetlić komunikat informacyjny) oraz należy zablokować wysłanie formularza (submit).


## [ZADANIE 5]
Prosty kalkulator matematyczny wykonujący cztery podstawowe operacje matematyczne. Cyfry i operacje mogą być wprowadzane z klawiatury lub jako klikane elementy HTML.


## [ZADANIE 6]
Prosty generator liczb dużego lotka. Rozwiązanie powinno prezentować 49 obiektów html i przycisk losuj, który za każdym razem będzie losował i zaznaczał wylosowane liczby na obiektach html oraz historie losowań w formie dowolnej listy. Kolejne naciśnięcie przycisku losuj przenosi do historii losowań wynik i losuje nowe liczby. (historia wyników to zadanie z gwiazdką).

komentarz 31 maja 2017 przez dziedziu Początkujący (370 p.)
super, dzięki za informacje :)
+1 głos
odpowiedź 30 maja 2017 przez daniell89 Nowicjusz (240 p.)
Witaj :)

Czytając Twój post poczułem się jakbym czytał troszkę o sobie :) Również skończyłem Geodezję. Ale to nie miejsce na moją historię :)

Ja szczerze polecam Ci rozpoczęcie nauki od C++. Oprócz kursów Pana Mirosława polecam Ci książkę Stephana Praty "Szkoła programowania C++". Po jej przerobieniu będziesz miał już sporą wiedzę na temat programowania obiektowego. Kolejnym krokiem wg mnie powinien być wybór języka, który da frajdę z pracy, ale też zarobki - wg mnie będzie to C# lub Java. Ja wybrałem C#, ale uważam, że są to języki bardzo podobne i umiejąc jeden, nauka drugiego nie zajmie wiele czasu. Obojętnie jaki język wybierzesz, równolegle powinieneś uczyć się sql'a. Co dalej, nie ma sensu teraz pisać. Nauka C++, SQL, Java/C# w połączeniu z codzienną pracą/szkoła zajmie Ci zapewne ponad rok. Po tym czasie już będziesz bardziej świadom rynku IT i sam wybierzesz dalszą ścieżkę kariery :)

P.S uważam nie sensu iść "na skróty", wtedy stracisz 2 razy więcej czasu i nie zyskasz pełnego zrozumienia tematu.

Pozdrawiam!
komentarz 30 maja 2017 przez dziedziu Początkujący (370 p.)
Dzięki wielkie za odpowiedź :) książkę tę zacząłem nawet przerabiać, ale zatrzymałem się gdzieś w połowie, bolał mnie fakt, że nie było w niej rozwiązań tych zadań do samodzielnego wykonania, zatem ciężko było sprawdzić czy się dobrze myśli. Chyba jednak w kierunku tego front-endu się udam :) Pozdrawiam kolegę geodetę :D
0 głosów
odpowiedź 30 maja 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Podałeś 3 kierunki, które mają mało wspólnego ze sobą i pytasz się co wybrać. A co cię interesuje?
komentarz 30 maja 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Na temat Big Data nie wiem nic, jednak czytałem, że to gwałtownie rozwijająca się dziedzina w której łatwo będzie znaleźć pracę w przyszłości. 

Nie do końca jest to prawda. Łatwo to znaleźć osobie która jest w tym specjalistą. Poza tym to bardzo szeroka dziedzina obejmująca ogromną ilość gałęzi. Metadane, analiza, przechowywanie, utrwalanie, zbieranie. Każda z tych gałęzi rozrasta się i potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów 

–1 głos
odpowiedź 30 maja 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
  • Aplikacje internetowe –Front End Development - przez 5 lat Twoich studiów front-end development zmieni się całkowicie, nie widzę sensu.
komentarz 30 maja 2017 przez dziedziu Początkujący (370 p.)
Ale to są studia podyplomowe, więc trwają rok ;)
komentarz 30 maja 2017 przez NakraWędzi Nowicjusz (100 p.)
Nie ma to jak doradzać w kwestii życiowych wyborów nie czytając posta w całości ze zrozumieniem.
Program studiów z front-endu wygląda dość dobrze
komentarz 30 maja 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Jeśli chodzi o rok to … także podtrzymuje swoje zdanie.
komentarz 30 maja 2017 przez NakraWędzi Nowicjusz (100 p.)
Czyli front-endu nie da sie nauczyć od zera, żeby wejść na rynek pracy? Bo jak skończysz się uczyć to już jest coś innego wykorzystywane, jak się nauczysz tej technologii to już będzie inna itd? Myślę, że się mylisz, ponieważ na ten moment JS ma tak mocną pozycję na rynku, że studia skoncentrowane na nim z pewnością dają sporo szansę na rozpoczęcie pracy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 299 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2018 w C# przez lukaszvip166 Początkujący (300 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,031 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...