• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Certyfikaty - teoria a praktyka

0 głosów
102 wizyt
pytanie zadane 26 maja 2017 w Bezpieczeństwo, hacking przez itcloud Gaduła (3,310 p.)
edycja 26 maja 2017 przez itcloud
Cześć,

Wiem, że jest kryptografia symetryczna i asymetryczna. Wiem co to klucze: publiczny, prywatny. Wiem, jak się szyfruje wiadomość a jak tylko podpisuje i które z kluczy w asymetrycznej biorą w tym udział.

Natomiast gubię się, jak jest mowa o certyfikatach używanych do poczty (emaile) albo tych serwerowych (jak odwiedza się stronę www po https).

1. Nie rozumiem powiązania pomiędzy czymś co się nazywa CERTYFIKAT a kluczami. Może mi to ktoś wytłumaczyć? No i te CA, centrum autoryzacyjne (wiem tylko o tym łańcuchu od roota (ca) niżej.. i że weryfikacja może się nie udać). Jak to wygląda w praktyce?

2. " Certyfikat używany do szyfrowania danych jest podpisany elektronicznie przez zaufane centrum certyfikacji " - czyli co to znaczy, że jest podpisany? Jak mowa o kluczach publicznych i prywatnych, to jak podpisuję, to robię to swoim kluczem prywatnym. Jak szyfruję, to kluczem publicznym np. użytkownika B. Czyli co, centrum certyfikacji podpisuje certyfikaty użytkowników (nadal nie wiem, gdzie tam są klucze) swoim kluczem prywatnym??

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 2 maja 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Gegtor Pasjonat (23,670 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 90 wizyt
pytanie zadane 22 grudnia 2018 w Bezpieczeństwo, hacking przez Krzysio4224 Obywatel (1,520 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 87 wizyt
Porady nie od parady
Nie wiesz jak poprawnie zredagować pytanie lub pragniesz poznać którąś z funkcji forum? Odwiedź podstronę Pomoc (FAQ) dostępną w menu pod ikoną apteczki.FAQ

64,016 zapytań

110,391 odpowiedzi

231,155 komentarzy

47,799 pasjonatów

Przeglądających: 310
Pasjonatów: 12 Gości: 298

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...