• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pytanie dotyczące zapytania.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,084 wizyt
pytanie zadane 3 maja 2017 w SQL, bazy danych przez Kamil Pixel Niedbals Użytkownik (650 p.)
Jeśli ktoś przerabiał kurs mysql 2, to mam pytanie co do ostatniego pytania w zadaniu domowym. W bazie nie ma relacji między Imieniem i Nazwiskiem Pastewniaka i jego id. Więc pytanie. Jak sprawdzić za pomocą zapytania jakie id ma Pastewniak, który jest pod numerem 4, a informacje na jego temat są w tej samej tabeli. Tj. jak pobrać w tej samej tabeli wartość, jaka reguła za to odpowiada. Np. musiało to by być coś w stylu. WHERE klienci.nazwisko="Pastewniak" - SELECT JEGO idklienta :D

A zadanie to:Jakie auta (marka, model) kiedykolwiek wypożyczyła u nas osoba o nazwisku "Pastewniak"?

Tylko że w tabeli wypożyczenia nie ma odwołania do Nawiska, a do idklienta w tabeli klienci.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 maja 2017 przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)
W paczce .zip dołączonej do odcinka powinno być rozwiązanie :)
komentarz 3 maja 2017 przez Kamil Pixel Niedbals Użytkownik (650 p.)
Nie chce rozwiązania. Powiedź mi jak wyciągnąć id klienta który ma na nazwisko Pastewniak, bo tak nie działa: a.nazwisko="Pastewniak"=a.idklienta
komentarz 3 maja 2017 przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)
SELECT id FROM nazwa_tabeli WHERE nazwisko="Pastewniak"

Niema tu co tłumaczyć - przeczytaj to zapytanie - jest jak zdanie po angielsku.
komentarz 3 maja 2017 przez Kamil Pixel Niedbals Użytkownik (650 p.)
A ty przeczytaj to: Jakie auta (marka, model) kiedykolwiek wypożyczyła u nas osoba o nazwisku "Pastewniak"?

W tabeli wypozyczenia nie ma nazwiska klienta, tylko id klienta. Więc nie mogę w ten sposób pobrać, chcę się dowiedzieć jakie id ma klient z nazwiskiem Pastewniak, bezpośrednio w zapytaniu, aby odpowiednie dane wyciągnąć.
komentarz 3 maja 2017 przez Kamil Pixel Niedbals Użytkownik (650 p.)
Chyba już wiem ! Szukałem tylko słowa kluczowego... Muszę zastosować podzapytanie. Mirosław jest kochany, ze zostawia nam tyle wątpliwości. :)
komentarz 3 maja 2017 przez Filip31411 Dyskutant (8,820 p.)
Aaa dobra, sory nie zrozumiałem. Żeby umieścić zapytanie w zapytaniu musisz je dać w nawias. Chociaż pewnie już to znalazłeś...
komentarz 3 maja 2017 przez Kamil Pixel Niedbals Użytkownik (650 p.)
SELECT a.marka, a.model, a.idauta, k.idklienta, k.nazwisko, w.idklienta FROM auta AS a, klienci AS k, wypozyczenia AS w WHERE w.idklienta=(SELECT k.idklienta WHERE k.nazwisko="Pastewniak") AND k.idklienta=w.idklienta AND w.idauta=a.idauta

 

Po prostu nie wiedziałem że istnieje coś takiego jak podzapytanie, ale wiedziałem że bez dodatkowej funkcjonalności nie ma opcji tego wyciągnąć. :D

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 181 wizyt
pytanie zadane 1 sierpnia 2015 w SQL, bazy danych przez makoso Mądrala (7,380 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 73 wizyt
pytanie zadane 27 kwietnia 2020 w HTML i CSS przez Hadis Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 119 wizyt

92,579 zapytań

141,431 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...