• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie projekty wpisać do CV?

VPS Starter Arubacloud
+3 głosów
3,702 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
Większość moich projektów była mała, były to typowe programy których zrobienie zajmuje 2-3 godziny osobie początkującej, przy niektórych projektach trwało to trochę dłużej, jednak wynikało to z niskiego doświadczenia (poświęcałem sporo czasu na zwiedzanie stackoverflow i naukę na błędach), a nie skomplikowania programu.
Można powiedzieć że wykonałem dość sporo programów robiących różne rzeczy.
Wiele tych programów było wykonanych w innych językach, jednak znam zasadę działania, oraz elementy języka których należy użyć.

Jednak czy mogę/powinienem wpisywać to do CV?

Aktualnie tworzę własny CMS do bloga, jak go skończę (lub jeszcze w trakcie) prawdopodobnie będę robił radio internetowe wraz z CMS, bo kolega kolegi chce mieć radio internetowe, a ja jestem jedyną osobą którą znają, która ogarnia programowanie (z osób które spędziły przy tym więcej czasu niż jeden nie cały poradnik z c++, bo takich osób znamy dość sporo), więc to pewnie ja będę miał okazję to zrobić (ewentualnie wybierze jakieś gotowe rozwiązanie, w takim wypadku zabiorę się za inny projekt).

Czy jeden-dwa w miarę sensowne projekty w CV wystarczą? Czy lepiej dorzucić do tego kilka małych (np jakiś kalkulator itp), jednak w większości w innym języku (do pracy idę na programistę PHP/JS, a większość programów zrobiłem w c#).

+To będzie moja pierwsza praca
+Czy jeśli w wymaganiach pisze znajomość javascriptu, to czy muszę znać jquery? Takie głupie pytanie, bo z jednej strony nie pisze o jquery w wymaganiach, ale z tego co zauważyłem, to praktycznie każdy projekt strony używa jquery, więc osoba mająca coś pisać w js teoretycznie musi znać też jquery, którego się nie uczyłem, bo wszystko w moich projektach byłem w stanie "obejść" czystym JS (oczywiście zajmowało to więcej miejsca, ale wszystko dało się zrobić).

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 kwietnia 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)
wybrane 14 kwietnia 2017 przez marcin99b
 
Najlepsza
Coś co ma sens działa i ma więcej ficzerów niż kalkulator (no chyba, że to kalkulator bankowy rat kredytów etc), obsługę wyjątków i testy i jakoś sensownie napisane (SOLID,DRY,KISS, CRUD) a jak to posiada to sensowne wykorzystanie wzorców projektowych.

CMS jest spoko projektem.

Co do programisty JS.

Jquery się pojawia dosyć często, gdyż bardzo prosty sposób jesteśmy w stanie dostarczyć funkcjonalność pod wiele wersji przeglądarek, przez co mniej testów ręcznych, mniej kodu do pisania. 2. Są gotowe komponenty pluginów, wystarczy wiedzieć co gdzie jak wklepać. Jak umiesz Js-a to łatwo znajdziesz rozwiązania w jQuery , tym bardziej że jest mnóstwo przykładów.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez marcin99b Szeryf (81,480 p.)
To znaczy mam być na start taką osobą od wszystkiego (html, css, js, php, sql + muszę umieć zrobić cms).
Teraz skupiam się głównie na backendzie (php+sql, nie długo pewnie dorzucę jakieś frameworki).

Html i css umiem na tyle, żeby stworzyć dość dobrze wyglądającą stronę, ale brakuje mi kreatywności, coś w stylu "jeśli klient wie czego chce, to jestem w stanie to zrobić".

JS wykorzystywałem głównie do pomagania sobie (np generowanie menu, poco mam grzebać na X plikach, skoro cały wygląd menu moge trzymać w jednym, albo jakieś podstawowe sprawdzanie poprawności formularzy, czasami też jakaś podstawowa zmiana wyglądu na podstawie zdarzeń)

PHP dopiero się uczę, jednak mam doświadczenie z innymi językami obiektowymi (najbardziej c#), więc nauka idzie bardzo szybko, w większości to tylko kwestia dowiedzenia się "jak w tym języku robi się to" (np nigdy bym nie wpadł na to, że w php wywołuje się metodę za pomocą ->, albo łączy się ciągi znaków kropką).

Z SQL umiem podstawy, typu jakieś dodawanie/usuwanie/zmienianie danych, podstawy relacji, sortowanie itp. Większość na temat baz danych wiem ze szkoły (technik informatyk), czyli głównie jest to teoria, jednak staram się uczyć coraz to nowszych elementów.
Mimo to uważam że znając te podstawy + relacje +podstawowe zasady tworzenia bazy (np normalizacja), jestem w stanie bardzo dużo zrobić.
komentarz 14 kwietnia 2017 przez ShiroUmizake Nałogowiec (46,300 p.)

To znaczy mam być na start taką osobą od wszystkiego (html, css, js, php, sql + muszę umieć zrobić cms).

To zależy jakie masz założenia, czy kierujesz założenie, że twój użytkownik , końcowy klient twojegoo produktu nie wie co to PHP, będzie błądził poszukiwaniu pliku html, czy raczej kierujesz swój produktu do web-developerów , którym wystarczy zestaw interfejsów do metod z danego obiektu. To jest pierwsze istotne pytanie.

Jeżeli odpowiedz na to pytanie. Następuje kolejne pytania. Co ten system ma robić.

Odwołam się odrobinę do metodyki UML, a wprost do dokuementu założeń wstępnych. Nie będę Ci dokładnie mówił co i jak, ale zatrzymam się na jednej z rubryk.

Priorytet.

W tym dokumencie zakładamy wstępne założenia co nas System ma potrafić. Możemy ustalić jak jest to istotne zadanie. Kluczowe, istotne, mniej istotne etc...

CMS system dostarczającym treść,możliwość modyfikacji. Spełnia założenia CRUD.

https://pl.wikipedia.org/wiki/CRUD

I to stanowi Core twojej aplikacji. 

A czy będziesz tworzył gotowe komponenty etc. To już zależy od ciebie.

JS właściwie może ci być zbędny.

Html i css umiem na tyle, żeby stworzyć dość dobrze wyglądającą stronę, ale brakuje mi kreatywności, coś w stylu "jeśli klient wie czego chce, to jestem w stanie to zrobić".

CMS nie tworzy wyglądu, Sam czysty CMS dostarcza jedynie treści. Może potem budować kolejne odnogi, które będą tworzyły jakieś kompozyty,factorki,dekoratory,routery etc.

JS wykorzystywałem głównie do pomagania sobie (np generowanie menu, poco mam grzebać na X plikach, skoro cały wygląd menu moge trzymać w jednym, albo jakieś podstawowe sprawdzanie poprawności formularzy, czasami też jakaś podstawowa zmiana wyglądu na podstawie zdarzeń)

Pierw bym założył jako zadanie zbudowanie Core naszego systemu.

Podsumuwując mój wywód.

Zacznij od samego początku , napisz jakąś funkcjonalność (np: połączenie bazą danych) , przetestuj i jak testy będą ok to idż wyżej. Aż w końcu dojdziesz do samego końca. Zapoznaj się metodyką TDD na początku pisania kodu, bardzo ona pomaga. Póżniej już mniej.

 

 

+2 głosów
odpowiedź 13 kwietnia 2017 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)
Wrzucanie 2-3 godzinnych mini projektów, czy kalkulatorów mija się z celem, bo to właściwie nie pokazuje niczego, poza tym, że liznąłeś pierwszego lepszego kursu w którym to było. Jeden-dwa PORZĄDNE projekty w zupełności wystarczą. Najlepiej aby były to takie projekty, które pokażą, że posiadasz jakiegoś tam skilla. Projekty z jakąś mini dokumentacją, opisem, napisane przejrzystym kodem.

Co do ostatniego pytania z tego co wiem, to jeśli pracodawca wymaga jquery, to jest to uwzględnione w wymaganiach osobno od Javascript. Też wiele razy czytałem tu na forum, że nie jest to biblioteka, którą trzeba obowiązkowo znać.
+1 głos
odpowiedź 14 kwietnia 2017 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
No co Ty chcesz się chwalić kalkulatorem na rozmowie o pracę? Najlepsze jest portfolio gdzie pokażesz swoje projekty i wtedy osoba rekrutująca nie wyrzuci Twojego CV do kosza tylko zerknie na projekty i oceni na jakim poziomie jesteś i potem dopiero rozważy co uczynić dalej. Jquery warto znać, jak ogarniasz JS to załapiesz w mig. jquery to po prostu opakowany js w ładne pudełko

Podobne pytania

+2 głosów
4 odpowiedzi 2,615 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 1,030 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 2,712 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2018 w Offtop przez konradDos Nowicjusz (240 p.)

92,416 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,985 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...