• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Projekt w Go

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
613 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Comandeer Guru (601,930 p.)

Żeby nie przedłużać niepotrzebnie, walnę prosto z mostu owiniętego w bawełnę: postanowiłem, że chyba raczej na pewno wezmę się za naukę Go. Jak dotąd pisałem głównie w JS i PHP, kiedyś liznąwszy jeszcze Ruby.

Oczywiście nauka z manualem to [tutaj wstaw sobie Twoje ulubione niecenzuralne słowo], więc to nie dla mnie. Postanowiłem zatem rzucić się na głęboką głębszą wodę i nauczyć się Go w podejściu praktycznym (zwłaszcza, że język ten wygląda właśnie na taki, co to po prostu się w niego wchodzi - ba, tak się wręcz reklamuje!).

Stąd proste pytanie dla Was: jaki projekt mam w tym języku zrealizować?

Od razu mówię, że nie obchodzą mnie rzeczy całkowicie trywialne ("Hello world" mam już za sobą ;)), ale też cudów nie oczekuję (sorry - sterowniki mikroprocesorów z 16 rdzeniami innym razem). Warto chyba też wspomnieć, że Go mam zamiar używać głównie do zastosowań webowych, przy boku choćby io.js.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 maja 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Napisz parser wyrażeń arytmetycznych (bez GUI). Powodzenia laugh

komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Co wyście się tak uparli na tą matematykę! :D

Nie bardzo wiem o co Ci chodzi z tym parserem - mógłbyś podać przykład?
komentarz 27 maja 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Takie proste przykłady:

IN:2^3+7-8

OUT:7

IN:3/((1/2)*3)

OUT:2

IN:2+2*2

OUT:6

Sam musiałbyś się zastanowić jaką funkcjonalność miałby oferować Twój parser
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Hmmm… Miałem coś takiego pisać dla innego projektu, więc w sumie mógłbym nad tym przysiąść.

Aczkolwiek znowu odnoszę wrażenie, że to jest zadanie dobre dla każdego języka programowania, a nie konkretnie dla tego.
0 głosów
odpowiedź 27 maja 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
No to poprosze o prosty symulator ruchu ciała w polu grawitacyjnym

Masz  na środku ekranu np. słoneczko - kropka o masie M

za pomoca myszki ( wciśnięty lewy klawisz),  w pewnej odleglości od tej kropki rysujesz kreskę ( vektor)

kreska ta , to wprowadzenie danych początkowych  o ciele, które ma sie poruszać polu grawitacyjnym

im dłuższa tym większa prędkość początkowa, a kierunek to wiadomo - tak jak na rysyjesz

Zwolnienie klawisza - kreseczka znika i rysowany jest tor po którym porusza się ciało w polu grawitacyjnym Słoneczka.

zakładamy  że masa ciała jest dużo mniejsza niz ciała w którego polu się porusza( Słońce jest nieruchome)

powodzenia
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Prawdę mówiąc nie zakładałem, że w Go będę tworzył cokolwiek, co będzie miało graficzny interfejs… Tego typu rzeczy to wolę sobie skrobać przy użyciu JS.

No i - fizyka? Serio? :P
komentarz 27 maja 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
serio, serio :)

go, go :)))
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Ok, ale tak szczerze - czego mnie to nauczy o Go?

Zrobienie GUI to babranie się albo w winapi/GTK/QT, albo naskrobanie tego w HTML + JS… a jak mogę to naskrobać w JS, to to zrobię już całe w JS ;)

Obliczenia natomiast są takie same we wszystkich językach programowania. W Twoim zadaniu trzon to obliczenia fizyczne na podstawie kilku wzorów + podstawowa znajomość wektorów. Jasne, mogę to wymodzić w Go, ale równie dobrze mogę to zrobić w innym języku - choćby w PHP. Mnie bardziej chodzi raczej o coś, co pozwoli mi się zapoznać z możliwościami Go jako języka. Pogłówkować to mogę w każdym języku, a nawet na kartce ;)
komentarz 27 maja 2015 przez jeremus Maniak (59,720 p.)
Wydawało mi się że chcesz poznać ten język poprzez "zanurzenie"

Nie chodziło mi o łamigłówke , ale wykonanie prostego programu edukacyjnego w języku go. Przy tej okazji sporo chyba można poznać możliwości tego języka. Interfejs też chyba jest istotny ?  Jeśli do tego ten język sie nie nadaje to trudno.. Wymyślę coś innego :)
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Ok, ale Go mam zamiar bardziej wykorzystywać jako język serwerowy i od tego typu "brudnych" spraw. Pewnie się do programów graficznych nadaje, ale to niekoniecznie moja działka zainteresowania. Nawet jeśli pisałbym aplikacje z interfejsem, to Go służyłby w nich raczej jako proces w tle, bez interfejsu.

No i fizyka… Nie, to jednak nie dla mnie ;) Pewnie jakbym się zajmował silniki do gier, to by mnie to interesowało bardziej. Ale fizyka na programie serwerowym?
0 głosów
odpowiedź 27 maja 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
A ja zapytam dlaczego akurat Go i co w tym takiego ciekawego że akurat chcesz cos w Go robić?
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Chciałbym znać jakiś język "z prawdziwego zdarzenia", ale C wydaje mi się zbyt low-levelowy,  C++ zbyt mainstreamowy, a Rust zbyt trudny ;)

No i w Go bardzo mi się podobają tzw. goroutines oraz jego składnia
komentarz 27 maja 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
To JS nie wystarcza? :)
komentarz 27 maja 2015 przez Comandeer Guru (601,930 p.)
Oczywiście, że wystarcza - jestem w stanie w nim wszystko napisać ;) Ale stwierdziłem, że warto poznać coś nowego i Go wydał mi się interesujący.

Podobne pytania

–20 głosów
1 odpowiedź 1,492 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 207 wizyt
pytanie zadane 3 września 2023 w Inne języki przez TerryLocks Użytkownik (590 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 284 wizyt
pytanie zadane 19 marca 2023 w Offtop przez Ventus Użytkownik (740 p.)

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,779 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...