• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potrzebna wskazówka

0 głosów
64 wizyt
pytanie zadane 3 dni temu w Inne języki przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
Witam,
Chciałbym ułatwić ludziom prace i przy okazji się czegoś nauczyć i złapać porządny bodziec do dalszej nauki  :)
W związku z czym potrzebuje Waszej wskazówki i pokierowania na właściwe tory :)

Potrzebuję stworzyć  program do zarządzania zamówieniami w firmie coś w rodzaju smartsheet.
Na chwilę obecną stworzyłem „bazę danych” w arkuszach google’a -  dodaje nowe zamówienia ręcznie jako kolejny wiersz, następnie sortując, filtrując, eksportując do innego arkusza  itd. tworze z nich potrzebne wykresy i zestawienia. Próbowałem dodać dodawane nowych zamówień za pomocą formularza google’a , ale możliwość konfiguracji, zapisu jako PDF, czy wydruku tego co się wprowadzi jest bardzo uboga i nie spełniało to do końca swojej roli. Niestety pomimo bardzo ważnej dla mnie rzeczy jaką oferują arkusze, mianowicie możliwość pracy kilku osób jednocześnie i nie wymagają ręcznego odświeżania danych – czego w standardowych arkuszach brakuje. Arkusze są trochę ograniczone, a ja chciałbym coś więcej, choć np. dodawanie faktur w formie PDF do zrealizowanego zamówienia itd.

Problem w tym, że nie wiem dokładnie do jakiego języka/języków usiąść, żeby osiągnąć swój cel.
Czy np.  c# i ASP.NET wystarczy ? Czy z racji chęci stworzenia czegoś dostępnego przez kilka osób na raz stworzyć coś na przeglądarkę – HTML/CSS/JavaScript ?

Mam dwa pomysły na rozwiązanie:
1)
stworzenie czegoś stricte opartego i funkcjonującego jako strona internetowa dostępne online( bądź tylko w sieci w firmie)

2)
 programu sieciowego – baza danych (arkusz bądź taka z prawdziwego zdarzenia ) na jednym z komputerów, a pozostali za pomocą jakiegoś programu dodają nowe zamówienia, przeglądają obecne itd.

Liczę na Wasze szeroką wiedzę i bogate doświadczenie :) Mam nadzieję, że otrzymam od Was kilka interesujących pomysłów, które wykorzystam.
pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 dni temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)
No widziałbym web aplikację :-)

Idź w chmurę. Raczej unika się tworzenia softu lokalnego. Tym bardziej instalowanego u klienta.
komentarz 3 dni temu przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
Z czego mógłbym w takim razie skorzystać ?
komentarz 3 dni temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)

Na początek - link - dobre podstawy.

Potem określ się czy chcesz front-end czy back-end.

Następnie framework'i, np.:

• HTML + CSS: Bootstrap, Less Framework, Foundation, Skeleton
  • JavaScript: jQuery, Angular.js, Node.js, Knockout, Aurelia
  • PHP: Smarty, Laravel, Symfony2, Codeigniter, CakePHP, Zend

Czytaj, szukaj, interesuj się. Określ sobie kierunek i w nim się rozwijaj.

komentarz 2 dni temu przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
Z linku, którego podałeś na początku to co ugryźć na początek ?

Generalnie wydawało mi się, że na sam początek dobry by był pyton bądź c#, ale, że w pracy przyda mi się coś webowego to od tego bym zaczął :)
komentarz 2 dni temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)

A co rozumiesz przez

coś webowego

?

Co byś nie robił w webdeveloperce to i tak obijesz się o HTML. Obecnie aktualna wersja to HTML5. Do tego jakiś ładny wygląd to CSS.

Potem się zastanów czy chcesz robić ładne animacje i efekty na stronie (JavaScript) czy bardziej chcesz zarządzać tą stroną (PHP).

komentarz 2 dni temu przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
edycja 2 dni temu przez użytkownika enzyme
pisząc webowego miałem na myśli "aplikację" dostępna przez przeglądarkę - ogólne przez internet czy w samej wewnętrznej sieci w firmie - o ile coś takiego da się w ogóle zrobić :D

Wiem, że można napisać jakiś program, ale wolałbym uniknąć instalowania później jego na wielu urządzeniach w firmie :)

Generalnie ładny wygląd nie jest mi jakoś za bardzo potrzebny, co najwyżej jakiś wykresik ;) zdecydowanie bardziej będzie mi potrzebny PHP :)

Zacząć od razu od HTML i dalej php czy jak na linkowanej stronie autor wskazuje "liznąć" C++ ?
komentarz 2 dni temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)
MZ mówiąc o "liznięciu" C++ ma na myśli poznanie programowania od strony obiektowej.

Myśląc aplikacja webowa to z pewnością PHP :-) Zacznij od podstaw potem uderzaj w framework'i.

Jeżeli potrzebujesz prosty system webowy to oprzyj go o coś w miarę prostego, np. Laravel.

Jeżeli chcesz zrobić coś dużego, rozwijalnego to Symfony 2.

Powodzenia
komentarz 1 dzień temu przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
w takim razie skończę bieżące tematy i zabieram się za php :P

A co rozumiesz małe/ duże ?:)

4 stanowiska dla osób mających możliwości edycji i około tylko do wglądu :) to raczej mały projekt :P
komentarz 1 dzień temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)
Chodzi o jego złożoność, model biznesowy/obliczeniowy, rozwijalność, kompatybilność z innymi api.
komentarz 1 dzień temu przez użytkownika enzyme Nowicjusz (120 punkty)
Zastosowanie jak w pierwszym poście :)

Dodawanie zamówień, potwierdzenie wykonania "procesu" i tabela zbiorcza co już gotowe co nie, i wykres z ilością zamówień na dzień :)

Raczej proste zastosowanie ? :)
komentarz 1 dzień temu przez użytkownika Michał Kazula Dyskutant (7,660 punkty)
Proste :-)

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 77 wizyt
pytanie zadane 20 stycznia w Inne języki przez użytkownika Jan Patryk Kowalski Użytkownik (900 punkty)
0 głosów
2 odpowiedzi 37 wizyt
pytanie zadane 11 marca w Grafika i multimedia przez użytkownika xVoice Nowicjusz (120 punkty)
0 głosów
0 odpowiedzi 131 wizyt
...