• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Potrzebna wskazówka

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
202 wizyt
pytanie zadane 20 marca 2017 w Inne języki przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
Witam,
Chciałbym ułatwić ludziom prace i przy okazji się czegoś nauczyć i złapać porządny bodziec do dalszej nauki  :)
W związku z czym potrzebuje Waszej wskazówki i pokierowania na właściwe tory :)

Potrzebuję stworzyć  program do zarządzania zamówieniami w firmie coś w rodzaju smartsheet.
Na chwilę obecną stworzyłem „bazę danych” w arkuszach google’a -  dodaje nowe zamówienia ręcznie jako kolejny wiersz, następnie sortując, filtrując, eksportując do innego arkusza  itd. tworze z nich potrzebne wykresy i zestawienia. Próbowałem dodać dodawane nowych zamówień za pomocą formularza google’a , ale możliwość konfiguracji, zapisu jako PDF, czy wydruku tego co się wprowadzi jest bardzo uboga i nie spełniało to do końca swojej roli. Niestety pomimo bardzo ważnej dla mnie rzeczy jaką oferują arkusze, mianowicie możliwość pracy kilku osób jednocześnie i nie wymagają ręcznego odświeżania danych – czego w standardowych arkuszach brakuje. Arkusze są trochę ograniczone, a ja chciałbym coś więcej, choć np. dodawanie faktur w formie PDF do zrealizowanego zamówienia itd.

Problem w tym, że nie wiem dokładnie do jakiego języka/języków usiąść, żeby osiągnąć swój cel.
Czy np.  c# i ASP.NET wystarczy ? Czy z racji chęci stworzenia czegoś dostępnego przez kilka osób na raz stworzyć coś na przeglądarkę – HTML/CSS/JavaScript ?

Mam dwa pomysły na rozwiązanie:
1)
stworzenie czegoś stricte opartego i funkcjonującego jako strona internetowa dostępne online( bądź tylko w sieci w firmie)

2)
 programu sieciowego – baza danych (arkusz bądź taka z prawdziwego zdarzenia ) na jednym z komputerów, a pozostali za pomocą jakiegoś programu dodają nowe zamówienia, przeglądają obecne itd.

Liczę na Wasze szeroką wiedzę i bogate doświadczenie :) Mam nadzieję, że otrzymam od Was kilka interesujących pomysłów, które wykorzystam.
pozdrawiam

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
No widziałbym web aplikację :-)

Idź w chmurę. Raczej unika się tworzenia softu lokalnego. Tym bardziej instalowanego u klienta.
komentarz 20 marca 2017 przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
Z czego mógłbym w takim razie skorzystać ?
komentarz 21 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)

Na początek - link - dobre podstawy.

Potem określ się czy chcesz front-end czy back-end.

Następnie framework'i, np.:

  • HTML + CSS: Bootstrap, Less Framework, Foundation, Skeleton
  • JavaScript: jQuery, Angular.js, Node.js, Knockout, Aurelia
  • PHP: Smarty, Laravel, Symfony2, Codeigniter, CakePHP, Zend

Czytaj, szukaj, interesuj się. Określ sobie kierunek i w nim się rozwijaj.

komentarz 21 marca 2017 przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
Z linku, którego podałeś na początku to co ugryźć na początek ?

Generalnie wydawało mi się, że na sam początek dobry by był pyton bądź c#, ale, że w pracy przyda mi się coś webowego to od tego bym zaczął :)
komentarz 21 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)

A co rozumiesz przez

coś webowego

?

Co byś nie robił w webdeveloperce to i tak obijesz się o HTML. Obecnie aktualna wersja to HTML5. Do tego jakiś ładny wygląd to CSS.

Potem się zastanów czy chcesz robić ładne animacje i efekty na stronie (JavaScript) czy bardziej chcesz zarządzać tą stroną (PHP).

komentarz 21 marca 2017 przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
edycja 22 marca 2017 przez enzyme
pisząc webowego miałem na myśli "aplikację" dostępna przez przeglądarkę - ogólne przez internet czy w samej wewnętrznej sieci w firmie - o ile coś takiego da się w ogóle zrobić :D

Wiem, że można napisać jakiś program, ale wolałbym uniknąć instalowania później jego na wielu urządzeniach w firmie :)

Generalnie ładny wygląd nie jest mi jakoś za bardzo potrzebny, co najwyżej jakiś wykresik ;) zdecydowanie bardziej będzie mi potrzebny PHP :)

Zacząć od razu od HTML i dalej php czy jak na linkowanej stronie autor wskazuje "liznąć" C++ ?
komentarz 22 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
MZ mówiąc o "liznięciu" C++ ma na myśli poznanie programowania od strony obiektowej.

Myśląc aplikacja webowa to z pewnością PHP :-) Zacznij od podstaw potem uderzaj w framework'i.

Jeżeli potrzebujesz prosty system webowy to oprzyj go o coś w miarę prostego, np. Laravel.

Jeżeli chcesz zrobić coś dużego, rozwijalnego to Symfony 2.

Powodzenia
komentarz 22 marca 2017 przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
w takim razie skończę bieżące tematy i zabieram się za php :P

A co rozumiesz małe/ duże ?:)

4 stanowiska dla osób mających możliwości edycji i około tylko do wglądu :) to raczej mały projekt :P
komentarz 22 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Chodzi o jego złożoność, model biznesowy/obliczeniowy, rozwijalność, kompatybilność z innymi api.
komentarz 22 marca 2017 przez enzyme Nowicjusz (120 p.)
Zastosowanie jak w pierwszym poście :)

Dodawanie zamówień, potwierdzenie wykonania "procesu" i tabela zbiorcza co już gotowe co nie, i wykres z ilością zamówień na dzień :)

Raczej proste zastosowanie ? :)
komentarz 22 marca 2017 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)
Proste :-)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,572 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 65 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2020 w C i C++ przez Berniak Początkujący (260 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,100 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...