• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Framework PHP oraz literatura

Object Storage Arubacloud
0 głosów
644 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2017 w PHP przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Witam. Od dłuższego czasu programuję w PHP. Po zrobieniu pierwszego projektu za pieniądze (niewielki projekt to niewielkie pieniądze - 500zł), zauważyłem, że brakuje mi czegoś w kodzie. Po prostu tworzyłem sobie klasy, i gdzieś , gdzie potrzebowałem jakiejś metody includowałem plik z klasą. Niby wszystko jest ok, ale czuje, że da się lepiej, i że za długo siedziałem w tym wszystkim. Czuję, że powoli się wypalam i zatrzymuję się w rozwoju, czuję, że chcę coś zmienić, zacząć uczyć się czegoś nowego - frameworka.

    Jestem zaznajomiony z OOP w stopniu zaawansowanym, dość dobrze zaznajomiłem się z MVC. Zrobiłem kilka mini - projektów korzystając z dobrodziejstw płynących z jego korzystania, dużo też robiłem w C# w MVVM. Bardzo podoba mi się ten wzorzec, bardzo fajnie się czyta kod. Zaznajomiłem się też z composerem, systemem kontroli wersji, systemami szablonów...

   I tu nadchodzi sedno pytania: Jaki framework wybrać? Jakie są zalety poszczególnych frameworków, oraz jakie książki do ich nauki wybrać? Pewnie wiele osób powie, że były takie tematy. Owszem, były, ale albo bardzo dawno temu (od tego czasu mogło się dużo zmienić), albo pytały osoby, które dopiero zaczynają z OOP. Zatem proszę o opinie osób doświadczonych i ewentualną literaturę jaką polecają. Z góry dziękuję.
komentarz 5 marca 2017 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Może framework symfony. Książki, które ma Gajdaw:

- http://gajdaw.pl/
komentarz 5 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
widzę, że ksiązki gajdawa są dość stare - 2008.Co prawda jest książka o symfony, ale w wersji 1.2, a ja oczekuję w miarę aktualnych pozycji - symfony 3 or newer :D
1
komentarz 5 marca 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

A ja polecam micro-frameowork'i:

https://www.slimframework.com/docs/

http://silex.sensiolabs.org/

Tutaj masz fajny tutek jak stworzyć podobny:

https://symfony.com/doc/current/create_framework/index.html

A tutaj template z gotowym MVC w slim'ie:

https://github.com/HaKIMus/slim-template

Uczysz się 2 dni, zaciągasz paczki jakie chcesz, nie pieprzysz się z configiem 3 dni., nie przeglądasz doca co 2 min. i masz pełną swobodę.

Oczywiście, Symfony, Zend, Yii2 i inne też trza będzie się nauczyć, ze względu na ich większą ilość w ofertach pracy.

komentarz 6 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Mam dopiero 15 lat, więc do pierwszej pracy mam jeszcze trochę czasu.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 5 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)

Po prostu tworzyłem sobie klasy, i gdzieś , gdzie potrzebowałem jakiejś metody includowałem plik z klasą.

To coś jednak słabo się z tym composerem zaznajomiłeś, bo teraz się robi autoloading poprzez PSR-4.

Że mam bogate doświadczenie we frameworkach to nie powiem. Ale powiem za to, że nikt nie powie Ci jaki dokładnie masz wybrać. Takich dyskusji było trochę tu na forum i pełno ogólnie w internecie czy innych forach. Osobiście nie widziałem nigdy, aby finalnie wszyscy dochodzili do porozumienia i wskazywali jeden, każdy ma jakieś swoje typy :)

Myślę, że dwa obecnie najpopularniejsze to Symfony i Laravel. Ten drugi ma tyle samo zwolenników co i zagorzałych przeciwników - narzeka się na jego budowę czy też rozwój, zmiany w kolejnych wersjach. To pełne frameworki, zawierające mnóstwo narzędzi. Jeśli chciałbyś coś mniejszego to jest np. Silex lub Slim. Posiadają one znacznie mniej rzeczy, ale co za tym idzie są też mniejsze i lżejsze.

Nauka frameworków oczywiście z ich dokumentacji, tam jest wszystko na bieżąco uaktualniane. W przypadku książek istnieje ryzyko, że będą znacznie nieaktualne.

Cóż, od siebie polecę Symfony, ewentualnie do małego projektu Slima. Od kilku miesięcy bawię się w Symfony i mi się podoba, ma duże community, pełno rzeczy już zostało do niego zrobionych. Ale jak mówiłem, kogo nie zapytasz to prawdopodobnie poleci Ci coś innego.

Powodzenia w każdym razie ;)

komentarz 6 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Zajrzę do dokumentacji, poczytam, zobaczę, czy mi się spodoba :)
+1 głos
odpowiedź 5 marca 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Nie mam jakiegoś dużego doświadczenia z frameworkami, ale obecnie uczę się Yii2 i bardzo mi się podoba. Nie jest on zbyt popularny w Polsce (z tego co zauważam, to panuje tutaj kult Symfony), ale ogólnie naczytałem się wiele dobrego na jego temat. A do nauki prócz dokumentacji korzystam z kanału na Youtubie DoingITeasy.
komentarz 6 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dzięki za odpowiedź. Poprzeglądam repozytoria na githubie związane z tym frameworkiem, może pójde tą ścieżką :)
+1 głos
odpowiedź 5 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Yii2/Symfony3

W yii postiawisz błyskawicznie crudy z gotowym panelem bez komplikacji. Symfony jest dużo trudniejsze.
komentarz 6 marca 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Dzięki za wypowiedź. Porównam te dwa frameworki, zrobię taki sam projekt używając dwóch frameworków, zobaczę, co mi się bardziej spodoba :)
komentarz 6 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Od razu polecam kartik grid jako rozbudowanie podstawowego grida dostarczanego przez Yii2.

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 2,099 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2017 w PHP przez krystian2160 Początkujący (270 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 609 wizyt
pytanie zadane 5 października 2019 w PHP przez Przybysz Nowicjusz (130 p.)

92,589 zapytań

141,439 odpowiedzi

319,692 komentarzy

61,974 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...