• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Traktowanie ludzi ze studiami i bez

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,140 wizyt
pytanie zadane 26 lutego 2017 w Offtop przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
edycja 26 lutego 2017 przez Arkadiusz Waluk
Macie takie wrażenie że osoba bez studiów jest gorzej traktowana niż osoba ze studiami .

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 26 lutego 2017 przez Bombiszon Początkujący (340 p.)
To kwestia samooceny. Ja pracuje jako zawodowy proramita juz ponad 5 lat, a inżyniera obroniłem miesiąc temu. Od programisty wymaga się konkretnych umiejętności, studia mogą pomóc jedynie podczas rekrutacji. Inna sprawa jeżeli brak studiów idzie w parze z zerowym skillem, wtedy nie dziwota, że pracodawca krzywo patrzy gdy ma płacić za "nic". To w kontekście programistów.

W ogólnym: mam wielu znajomych, którzy nie mają nawet średniego (są po zawodówkach) i jakoś specjalnie nikt ich nie dyskryminuje z tego powodu. Może brak studiów jest dla Ciebie większym problemem niż dla innych ? Znać swoją wartość i nie zawracać sobie głowy takimi rozkminami, ewentualne skończenie studiów jedynie na plus :)
komentarz 26 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
Nie tylko wkurza mnie to że czasami człowiek z pasją jest nic nie wart niż ten kto ma papier a tak naprawdę nic go nie interesuje.
3
komentarz 26 lutego 2017 przez Bombiszon Początkujący (340 p.)
Poza tym, że to nieprawda... bo wszędzie ja przekonywałem sie, że raczej ten papier to mają "w dupie". Świat nie jest do końca czarnobiały i nigdy nie będzie. Czasami stanowisko, do którego jesteś stworzony dostaje siostrzeniec kierownika. Innym razem nie spodobasz się bramkarzowi na wejściu do klubu i ekipa Cie zostawia... Wszystko to ludzie i ludzkie(lub nieludzkie) zachowania. Deal With It :)
komentarz 26 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
Wiem o tym.
1
komentarz 27 lutego 2017 przez ciemna_strona_klamki Gaduła (4,360 p.)
Ja dodam od siebie jeszcze kilka rzeczy.

To, że ktoś może mieć takie wrażenie to wyłącznie jego wina. Sorry ale tak jest. Osoba bez wykształcenia która potrafi zaprezentować się z dobrej strony zawsze wygra z tym kto mruknie "że to umie i tamto umie". W pracy mam do czynienia z całą masą charakterów. Jak idę do znajomej placówki oświatowej coś w komputerze ustawić to rozmawiam z panem od muzyki bo ogarnia więcej niż szkolny informatyk. Tutaj chodzi o to jak jesteś zaradny i co sam potrafisz osiągnąć. Jakiś czas temu robiłem stronę takiej regionalnej telewizji. Działa to już prawie dwa lata. Właściciel chodził po jednym informatyku i po drugim, żeby ktoś mu to zrobił według tego co sobie zamyślił. Mówili mu, że tego tak się nie da zrobić. Ja wykształcenia informatycznego nie posiadam ale wystarczyło poczytać dokumentację PHP i - tada - strona jest.

Najważniejsze jest podejście do drugiego człowieka. Po to są właśnie rozmowy kwalifikacyjne. Co do nepotyzmu - zawsze tak było i zawsze będzie.

Twoja samoocena zależy wyłącznie od Ciebie.
komentarz 27 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
Wiem, a mi chodzi bardziej o opinię.
+2 głosów
odpowiedź 27 lutego 2017 przez CzlowiekSkrypt Nałogowiec (26,340 p.)
Czy Bill Gates jest gorzej traktowany? Jeśli ktoś goni swoje marzenia i pasje, ciężko przy tym pracuje zamiast uczyć się na studiach wszystkiego i niczego to dla mnie taki człowiek jest o wiele bardziej wartościowy niż ktoś z papierkiem.
komentarz 27 lutego 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Generalnie zależy to od osobowości człowieka, czego Bill Gates jest przykładem. Ale porównując przeciętnego człowieka z wykształceniem z takim bez wykształcenia...
+1 głos
odpowiedź 26 lutego 2017 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Jako przedsiębiorca, pracownik na etacie i freelancer - nigdy nie zwracałem uwagi na to czy ktoś ma studia, oraz ludzie nigdy nie zwracali uwagi na to, czy ja mam studia.
0 głosów
odpowiedź 26 lutego 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Od zarania dziejów osoba posiadająca większą wiedzę była lepiej traktowana i cieszyła się większym szacunkiem. Dzisiaj wyznacznikiem wiedzy jest wykształcenie, które z kolei jest też wyznacznikiem pozycji społecznej, więc nie ma w tym nic dziwnego.

Osobiście nie zauważam jakiejś specjalnej różnicy w traktowaniu takich osób, sam też staram się nikogo nie oceniać bez lepszego poznania, no ale nie oszukujmy się - osoba, która włożyła w rozwój własny i innych (poprzez np. nauczanie lub badania) więcej pracy zasługuje na większy szacunek.
1
komentarz 27 lutego 2017 przez __new__in__town Bywalec (2,100 p.)
Polemizowałbym... Znam ja i zapewne znają inni wiele bałwanów po studiach. I odnosze sie tylko i wyłącznie do wiedzy. A wyznacznikiem wiedzy jest wiedza gwoli ścisłości.
komentarz 27 lutego 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
No jasne, że jest wiele bałwanów po studiach, tak jak i bez.

Studia z założenia mają wpajać wiedzę. Nie mylić z mądrością czy inteligencją.
komentarz 3 marca 2017 przez __new__in__town Bywalec (2,100 p.)
Zgadzam sie, ale zdanie "dzisiaj wyznacznikiem wiedzy jest wykształcenie" jest wielkim uproszczeniem tematu. Równie dobrze idzie się na skróty przypisując atrakcyjnym osobom inteligencje. Zabawa sie zaczyna gdy znasz te automaty, zaczyna sie inne spojrzenie na ludzi. Temat szeroki i głęboki :)
–1 głos
odpowiedź 26 lutego 2017 przez __new__in__town Bywalec (2,100 p.)
Nie tylko wrażenie... Tak jest. A przecież na chłopski rozum, człowiek który sam z samozaparcia się czegoś nauczył, bez bezpośredniej pomocy kogoś powinien zasługiwać na większy respekt. Dobrze prawie?
3
komentarz 26 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
Teraz studia skończyć to żadne osiągnięcie.
1
komentarz 26 lutego 2017 przez Dooky Początkujący (480 p.)
Szczerze skończyć studia to jest osiągnięcie. Dużo zależy od kierunku i uczelni ale po tematyce tej strony głównie chodzi o studia związane z informatyką.Pracodawca widząc że osoba ma ukończone studia wie że musi mieć choć podstawową wiedzę z danego zakresu i ma podstawy by dać szansę mu się wykazać dlatego traktuje taką osobę lepiej. I wiem po sobie że na studiach nikt ci wiedzy nie wbije w głowę i większość rzeczy trzeba przerobić samemu.
komentarz 26 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
Powiem ci że też studiowałem ale jak zapytałem po co studiują to mówią że dla papierka.  Znam dobrych programistów bez studiów a zarabiają sporo, to też zależy od pracodawcy.
komentarz 26 lutego 2017 przez Geek1234 Użytkownik (570 p.)
A jak ktoś ma większą wiedzę niż student
komentarz 27 lutego 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

A jak ktoś ma większą wiedzę niż student

To po prostu ma większą wiedzę niż student. Tutaj jest dużo czynników, np. pracodawca, umiejętność samoprezentacji (nie wiem czy takie słowo istnieje :D). Ktoś może dużo umieć, a zarabiać mniej, niż osoba znająca tylko podstawy, ale zazwyczaj gdy rekruter / pracodawca nie jest niepełnosprytny, to zatrudnia osoby umiejące więcej, i daje im większe pieniądze.

–4 głosów
odpowiedź 26 lutego 2017 przez Marchewka900 Bywalec (2,970 p.)
Tak, jest gorzej traktowana taka osoba. Zawsze była, jest i będzie gorzej traktowana osoba z mniejszym wykształceniem tylko pod pozorem braku tegoż wykształcenia. Dlaczego? Nie wiem. Po prostu. Dlatego troszkę nie rozumiem pytania, jeśli chcesz poznać opinię ludzi to zrób ankietę na jakimś zapytaj czy czymkolwiek takim. Uważam, że to nie jest temat na forum informatyczne, gdzie ludzie szukają pomocy w tym zakresie. No chyba że na offtopic, to najlepiej się odnajdziesz. Nie twierdzę, że pytanie jest złe, wręcz przeciwnie, ale mimo wszystko.
komentarz 26 lutego 2017 przez __new__in__town Bywalec (2,100 p.)
Pytasz dlaczego? Tutaj już sie wpycha psychologia, metkowanie ludzi itd.
komentarz 27 lutego 2017 przez Marchewka900 Bywalec (2,970 p.)
No i racja. To w sumie trochę temat rzeka.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 208 wizyt
pytanie zadane 23 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mefju337 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 1,558 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mty Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 754 wizyt
pytanie zadane 16 września 2017 w Offtop przez wxa123 Użytkownik (680 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...