• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Java - źródła nauki i kilka pytań

Object Storage Arubacloud
0 głosów
350 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2016 w Java przez Chisorq Obywatel (1,680 p.)
Hejka, zamierzam usiąść do Javy, No ale tak jak w przypadku innych języków - mam tu sporo niejasności. Po pierwsze - co sie pisze w Javie EE, czym ona sie rozni od SE i jakie aplikacje webowe mógłbym w Javie napisać? Po drugie: błądzę po forach w pytaniach o źródła nauki i na jednym wszyscy narzekają ze nie ma żadnych współczesnych tylko jakies z 2010, a na drugim jakies książki naprzemian z tutorialami. Pytanie do jakiegoś dobrego człowieka - jakie polecacie książki/strony/kursy do nauki tego języka?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 14 listopada 2016 przez greg703 Obywatel (1,380 p.)
Witam,

Przyznam szczerze że dość ciężko to początkowo wytłumaczyć ale ja bym to ujął tak:

Java to jeden język programowania i w takim samym języku się pisze nieważne czy to Java EE czy Java SE czy nawet jeszcze Java ME. Jest to tak jakby podział który troszkę określa zbiór dodatkowych technologi które się wykorzystuje do pisania aplikacji w javie. I w ten sposób Java SE to aplikacje często desktopowe lub przetwarzające jakieś dane np. xml zapisujące je do bazy itp. To ciągle zbiór stos technologiczny uznawany za Jave SE. Natomiast Java EE jest jakby warstwę wyżej pozwala budować skalowalne wielowarstwowe aplikacje często pracujące bliżej aplikacji webowych. Wiem że to tak bardzo z grubsza ale chciałbym Ci tylko tutaj uświadomić że nie powinieneś się na początek tym przejmować bo musisz nauczyć się samego, języka narzędzia będą później :)

Ja bardzo polecam Thinking in Java jeżeli wcześniej nie pisałeś w żadnym obiektowym języku programowania. Jeżeli jednak w jakimś pisałeś to możesz spróbować "Java. Podstawy" Wydanie (jak najwyższe). Zgadzam się tutaj z tym że mogą to być troszkę przestarzałe źródła, ale jednak są one ważną podstawą.

Pomimo tego że te książki skupiają się na javie 1.6 (aktualnie mamy jave 1.8) są one bardzo dobre i pomogą zrozumieć sam język. Nowości które weszły w wersji 1.7 nie jest wiele, natomiast 1.8 jest ich stosunkowo dużo, ale jeżeli dobrze zrozumiesz sam język nauka dodatkowych cukierków składniowych pójdzie Ci naprawdę szybko.

Pozdrawiam i życzę powodzenia
1
komentarz 14 listopada 2016 przez greg703 Obywatel (1,380 p.)
Sprawdziłem właśnie i Java. Podstawy w wersji X, już jest dla Javy 1.8 więc wydaje mi się to najlepszym wyborem.
komentarz 14 listopada 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Thinking in Java odradzam na poczatek, strasznie mulowata wedlug mnie. Najlepszym wyborem wedlug mnie jest wspomniana "Java Podstawy", najlepiej w wersji X, ale IX tez daje rade.
0 głosów
odpowiedź 14 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ucz się z książek które zawierają i uczą Java 8, podam Ci krótka listę nich na początek.

Java. Podstawy wydanie X - Cay S. Horstmann
Java 8. Przewodnik dolświadczonego programisty - Cay S. Horstmann
Java. Kompedium programisty. Wydanie IX - Herbert Schildt
Java. Przewodnik dla początkujących. Wydanie VI - Herbert Schildt
Java w pigułce. Wydanie VI - Benjamin J Evans, David Flanagan
Java. Receptury. Wydanie III - Ian F. Darwin
Java. Praktyczny kurs. Wydanie IV - Marcin Lis
Java. Projektowanie aplikacji WWW - Vishal Layka
Java 8. Leksykon kieszonkowy - Robert Liguori, Patricia Liguori
0 głosów
odpowiedź 14 listopada 2016 przez adas94 Nałogowiec (29,200 p.)

Pisząc najprościej, Java SE to "Standardowa Edycja" Javy. Czyli wszystkie podstawowe biblioteki tego języka. Java EE to "Edycja Enterprise", czyli to samo, co Java SE + dodatkowe API (JPA, JSP, JSTL itd. ) do pisania aplikacji webowych.

Z polskich materiałów to chyba TUTAJ jest najlepsze źródło. Z książek to tak jak poprzednicy napisali - znajdź coś aktualnego (Java 8), a potem szukaj pod hasłami "Java EE - programowanie aplikacji www" i "Spring w akcji".  

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 119 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2020 w Java przez maciejkus Początkujący (280 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 144 wizyt
pytanie zadane 9 września 2018 w Java przez fipooo Bywalec (2,880 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 142 wizyt
pytanie zadane 5 marca 2018 w Java przez fipooo Bywalec (2,880 p.)

92,596 zapytań

141,445 odpowiedzi

319,717 komentarzy

61,980 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...