• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki linux? Jaki rozkład partycji

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,361 wizyt
pytanie zadane 6 listopada 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kuba Bielawski Obywatel (1,760 p.)
Cześć, jakiego linuxa wybrać do laptopa ASUS X555LB z i5, potrzebuję systemu głównego do pisania stron i sprawnego korzystania z sieci. Posiadam na nim partycję 750GB HDD, jaki podział partycjii byłby najlepszy?

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 6 listopada 2016 przez forumall Gaduła (4,310 p.)
Witam a kilka pytań czy miałeś już do czynienia z linux ???
komentarz 6 listopada 2016 przez jradlica Obywatel (1,540 p.)
Wydaje mi się że będziesz zadowolony z Ubuntu, przyjazny interfejs (oczywiście to tylko moje zdanie), repozytorium debiana,  sam używam tego systemu na co dzień.
komentarz 6 listopada 2016 przez Kuba Bielawski Obywatel (1,760 p.)
na stronie ubuntu jest troche o nowym 16.10, jako że jest to nowa wersja to polecacie ją?
komentarz 6 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Czy przypadkiem tak,to "krzaczenie" i złe działanie systemu nie jest winą sprzętu?

Bo może się okazać że instalacja Linuksa niczego nie zmieni.I następnym razem napiszesz że linuks to też nie to.Bo krzaczy,zawiesza się itd

Profilaktycznie.Przetestuj RAM i HDD np.badsectory lub miej to na uwadze po instalacji linuksa(Ubuntu) jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości w działaniu kompa.

Powodzenia.
komentarz 6 listopada 2016 przez Patryk Krajewski Nałogowiec (26,170 p.)
Dodam, że domyślne środowisko graficzne na ubuntu jest ciężkie i polecam zmienić na coś innego.
2
komentarz 6 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Wydaje mi się że nie powinieneś źle wypowiadać na temat Windows skoro tak krytycznie wypowiadasz się na temat Windowsa tak właściwie bez uzasadnienia i konkretów! to jak sam się przekonasz jak długa droga czeka cię przed nauką Linux! nie chodzi mi o to że Linux jest zły ale skoro nie ogarniasz do końca Windows bo i tak do niego będziesz wracał

Panie, ale pan farmazony prawisz...

Gdy instalowałem Linuksa obok windowsa po raz pierwszy, to robiłem to z myślą: "Na co dzień będę używał windowsa, a Linuksa będę włączał sporadycznie - do nauki, bo pewnie od razu go nie ogarnę". A się okazało, że było dokładnie na odwrót. Po raz pierwszy windowsa włączyłem jakieś… kilka miesięcy po zainstalowaniu Linuksa, bo przypomniałem sobie że jego też mam na dysku i chciałem sprawdzić czy jeszcze działa.

Nie, większość popularnych Linuksa nie jest niczym tak skomplikowanym w obsłudze, że potrzeba mieć najlepiej 100 lat doświadczenia... Dzisiaj na upartego, prawie wszystko można zrobić bez zabaw z terminalem. A jego obsługa też nie jest jakoś super trudna. Wystarczy odrobina chęci i trochę wolnego czasu i stosunkowo szybko można go opanować.

Ja od siebie mogę szczerze polecić Xubuntu oraz Linux Mint (Cinnamon). Oba są lekkie, proste w obsłudze i przyjazne użytkownikowi. W obecnej chwili używam standardowego Ubuntu z Unity, ale na moim sprzęcie (już dosyć leciwym) nie działa to najlepiej i lubi sobie przyciąć.

0 głosów
odpowiedź 6 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Jak chcesz trzymać na nim też Windows to zalecana jest instalacja Windows w pierwszej kolejności.

Na Linuksa najczęściej wydziela się 2 partycje:

  • / czyli główny system plików (20GB wystarczy)
  • /home czyli katalog domowy użytkownika domyślnie całą resztę jaką chcesz przyznać Linuksowi

Ewentualnie można też wydzielić partycję swap jeżeli zamierzasz korzystać z hibernacji systemu. Minimalna wielkość partycji to taka aby zmieścił się cały RAM.Jeżeli nie hibernujesz to nie ma sensu tworzyć swapu.

 

komentarz 6 listopada 2016 przez Ehlert Ekspert (212,790 p.)

Jeżeli nie hibernujesz to nie ma sensu tworzyć swapu.

Wolne żarty. Dla osób z małą ilością RAMu można zmienić priorytet tak, aby częściej korzystał ze swapu. 

komentarz 6 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Swap to wynalazek z czasów kiedy RAM liczyło się w megabajtach. Obecnie kiedy 8 GB RAM jest standardem swap bardziej przeszkadza niż pomaga. Bo system i tak nigdy nie będzie z niego korzystał.
0 głosów
odpowiedź 6 listopada 2016 przez Kuba Bielawski Obywatel (1,760 p.)
a co powiecie na temat nowego ubuntu 16.10? Godny polecenia?
komentarz 6 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Polecam każdy system z którego użytkownik jest zadowolony.

A poważniej?Nie testowałem i raczej się na to nie zanosi.

Po pierwsze arachaiczny sprzęt który tego nie uciągnie,po drugie używam Debiana który dobrze się sprawdza na moich starociach.I coś jeszcze,jakimś uczuciem Debiana obdarzyłem :)
1
komentarz 6 listopada 2016 przez niezalogowany
@marko skoro nie testowałeś to po co komentujesz?

Osobiście nie polecam ubuntu, moim zdaniem lepszym wyborem jest Mint
komentarz 6 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Tak się jakoś rozpędziłem.Krzywdy tym raczej nie robię,wypowiedź "zakamuflowana" że polecam Debiana :)

Napisałem tak celowo,by nie wywoływać "wojenki" nad wyższością systemów.

Testowałem Ubuntu,Mint inne np.Śliczne Manjaro.Napisałem dlaczego Debian.

Generalnie,lubię od czasu do czasu coś napisać.

Pozdrawiam
komentarz 6 listopada 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Mint i Ubuntu na początek są najlepsze do ogarnięcia. Z tym że ja bym uciekał od ciężkich środowisk: Unity. KDE, Gnome. Raczej lepszy będzie Mint + Cinnamon albo Ubuntu + Mate
komentarz 6 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Pełna zgoda.

Jak czytam tu o laptopach i komputerach "na wypasie",dla mnie 4GB RAM,CPU i7 albo i5 to wypas ;) a pytania w stylu czy to da radę?....mam mieszane uczucia. Ludziom od przybytku poprzewracało się w ....żartuję,żeby nie było.

Bez zastanowienia,nic tylko instalować,wybór jest duży i każdy może znaleźć swoje ulubione distro i środowisko :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,472 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 474 wizyt
pytanie zadane 17 sierpnia 2022 w Systemy operacyjne, programy przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 347 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2022 w Systemy operacyjne, programy przez kondzix_ez Obywatel (1,910 p.)

92,617 zapytań

141,466 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...