• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Node.Js vs PHP [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
7,080 wizyt
pytanie zadane 4 listopada 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jack9999 Początkujący (300 p.)
Hej, chciałbym się dowiedzieć , ponieważ jestem w trakcie wyboru technologi do nauki, co obecnie jest lepszą opcją wyboru między Node.js a PHP. Chodzi mi przede wszystkim o tworzenie nowoczesnych aplikacji internetowych . Dużo słyszałem i czytałem o MEAN (MongoDB, Express.js, Angular.js, Node.js) lecz nie jestem w stu procentach pewny czy to jest lepsze od PHP zwłaszcza jeśli dochodzi jeszcze wątek Wordpress. Jakie jest wasze zdanie w tej kwestii ?

Pozdrawiam
Możliwe odpowiedzi:
Node.js (21 głosów, 50%)
PHP (21 głosów, 50%)
1
komentarz 4 listopada 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Zdefiniuj "nowoczesne aplikacje internetowe", bo od tego zależy odpowiedź.
komentarz 4 listopada 2016 przez Jack9999 Początkujący (300 p.)
Przede wszystkim o wydajne i skalowalne aplikacje. Która z tych technologi wydaje się być bardziej "przyszłościowa".
1
komentarz 4 listopada 2016 przez Magicone Nałogowiec (45,100 p.)
Ciężko powiedzieć, czy można je w ogóle porównać. :P
komentarz 4 listopada 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
No ok. Tylko PHP służy do tradycyjnych modelów aplikacji webowych, a node.js do bardziej real-time.
komentarz 4 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
Node.js może bardziej się nadaje do real-time web niż PHP, co nie znaczy, że to jego najczęstsze zastosowanie. Najczęściej robi się w nim RESTowe (czy inne podobne) serwisy gdzie jest dużo IO a mało obliczeń, czy też ogólnie - lekki backend dla SPA (najczęściej po http a nie socketach).
1
komentarz 4 listopada 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Raczej powiedziałbym, że dopiero teraz takie zastosowania Node.js stają się naprawdę popularne i dużą rolę w tym odgrywa IMO SSR w popularnych frameworkach.

Osobiście jednak Node.js jako typowy REST API mnie nie przekonuje. Widziałbym go jako middleware (czyli właśnie do SSR) czy też REST, ale oparty na Web Sockets.
komentarz 4 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
A czemu Cię nie przekonuje? W szczególności w odniesieniu do PHP
1
komentarz 4 listopada 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Bo uważam, że Node.js lepiej się sprawdza w roli middleendu, czyli serwera, który stoi pomiędzy typowym backendem (REST API) a frontendem. Dodatkowo wydaje mi się, że języki, takie jak PHP czy Java, są o wiele dojrzalsze pod względem konwencji i praktyk związanych z tworzeniem REST APIs. Istnieją liczne case studies dla aplikacji Javowych czy PHP-owych, istnieją wdrożenia Dockerowe, istnieją całe paradygmaty zbudowane wokół choćby idei mikroserwisów. W Node.js, owszem, również to jest, ale nie w takim stopniu – to wciąż dojrzewające community.

Poza tym Node.js to async, a async mi po prostu nie pasuje do tradycyjnego backendu. Za to się genialnie sprawdza przy web socketach i rozwiązaniach tego typu, a także tam, gdzie chcemy użyć np. Reacta czy chcemy współdzielić kod renderera pomiędzy przeglądarką a serwerem.

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 3 listopada 2017 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
A może inaczej... zrób sobie jakąś małą stronkę w PHP+html/css/js i od razu łykniesz nieco php i js. Zobaczysz który język Ci bardziej pasuje i albo zostaniesz w PHP, albo skupisz się bardziej na JS i wejdziesz w node.

Frameworki zarówno back-endowe ja i front na razie sobie odpuść. Naucz się czystego języka, w tym obiektówki. Z czasem sam zaczniesz szukać frameworka i bawić się nimi w różnych projektach. Jak umiesz język to frameworka czy biblioteki (np. React) nauczysz się w miarę szybko. Ale znając tylko biblioteki/frameworki każda zmiana czy konieczność napisania czegoś własnego będzie dużym problemem.

To coś jak twierdzenie, że junior powinien znać dobrze jQuery (a dość często się z tym spotykam na forach). Nie prawda, junior powinien znać vanillaJS. Jeśli to zna to jQuery nauczy się w parę dni albo i szybciej, ale w drugą stronę to już znacznie gorzej...

I nie sugeruj się ofertami pracy, bo jest duża i dla JS i dla PHP.
0 głosów
odpowiedź 4 listopada 2016 przez Finn Śpiewak Nowicjusz (240 p.)
W node.js zazwyczaj projekty są dosyć interesujące i mała konkurencja na rynku w porównaniu z PHP.
3
komentarz 4 listopada 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

W node.js zazwyczaj projekty są dosyć interesujące...

Do jakiego projektu dołączysz; w takim będziesz. 

 mała konkurencja na rynku w porównaniu z PHP.

Let w see!

 http://www.pracuj.pl/praca/programista%20php;kw - PHP 217 ofert pracy.

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20node.js;kw - Node.js 49 ofert pracy.

Choć, jak już lecimy z takimi tagami to...

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20javascript;kw - Js. 767 ofert pracy.

 http://www.pracuj.pl/praca/programista%20php;kw - PHP 217 ofert pracy.

Więc, aby zawęzić poszukiwania do poszczególnej technologii która opiera się o dany język weźmy: Symfony.

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20php%20symfony;kw - Symfony 50 ofert pracy.

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20node.js;kw - Node.js 49 ofert pracy.

Lub Laravel(Również bardzo popularny framework):

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20node.js;kw - Node.js 49 ofert pracy.

http://www.pracuj.pl/praca/programista%20php%20laravel;kw - Laravel 29 ofert pracy.

komentarz 4 listopada 2016 przez Finn Śpiewak Nowicjusz (240 p.)
Mówiłem o tym, że jest mniej developerów JavaScriptowych niż PHPowych. O dowodem małej konkurecji w node.js są stawki jakie można dostać.
4
komentarz 4 listopada 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Podchodząc tak do tematu, muszę stwierdzić, że lepiej uczyć się PHP, bo ma więcej ofert oraz będzie miał mniej konkurencji, bo teraz wszyscy będą uczyli się Node.js "bo mniejsza konkurencja"

Powodzenia w nauce ;)
0 głosów
odpowiedź 4 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 4 listopada 2016 przez spokojny
Node.js jest dobrym wyborem, uczysz się JS i masz jeden język do back-endu i front-endu. Łatwiej też ogarnąć frameworki front-endowe  znając bardzo dobrze JS. W Node.js możesz pisać zarówno w JS oraz w jego nowszym standardzie ECMAscript 6. Większość tych czatów audio, video powstaje teraz w Node.js. Teraz jest też dość szybkie PHP 7, ale Node.js jest szybsze. Ja wybrałem Node.js, ES6, MongoDB i Angular2 do nauki.
komentarz 4 listopada 2016 przez Vento Pasjonat (17,120 p.)
Dasz linka do porównania socketów php i node?
komentarz 4 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
1
komentarz 4 listopada 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Tylko ze to dane z php 5.5
komentarz 4 listopada 2016 przez Vento Pasjonat (17,120 p.)
Tak jak kolega wyżej napisał, to php 5.5 :)

Chodzi mi o php 7
komentarz 4 listopada 2016 przez Fenix Nałogowiec (26,750 p.)
Osobiscie polecam pythona oraz Django
0 głosów
odpowiedź 3 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)

@Jack999

Dużo słyszałem i czytałem o MEAN (MongoDB, Express.js, Angular.js, Node.js) lecz nie jestem w stu procentach pewny czy to jest lepsze od PHP

Są lepsze stacki niż MEAN, Node.js - spoko, Express.js - spoko, Angular.js - słabizna, Mongo - słabizna.

komentarz 4 listopada 2017 przez imklau Nałogowiec (42,090 p.)
nie tylko React! Vue też może być :p
komentarz 4 listopada 2017 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Dużym plusem Angulara jest fakt, że posiada style guide. Co akurat na froncie nie jest takie oczywiste. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
komentarz 4 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)

@zgrybus
Nie ma to jak mdły komentarz, coś w stylu "w każdym języku można napisać ładny jak i brzydki kod". Podałem negatywy, bo są wg mnie na tyle istotne, by zdyskwalifikować te rozwiązania do poważnych zastosowań. Co z tego, że Mongo jest proste i całkiem przyjemnie się pracuje na nim (do czasu) jak podstawowe zadania bazy - trwałość i szybki dostęp do danych nie są spełnione.
Podobnie z Angularem, może być dla kogoś przyjemny, ale jest obiektywnie ślamazarny i słabo obsłuje błędy, co ma bezpośrednie przełożenie na jakość finalnego produktu.

Co do:

Hur dur tylko react i relacyjne bd

Rodzaj bazy dobiera się do poszczególnych zastosować, czy to baza relacyjna, czy dokumentowa (tak, są dobre bazy dokumentowe), grafowa, key-value czy inne NoSQL'owe bazy. I to niekoniecznie jeden rodzaj per aplikacja.

Co do Reacta - używam go w pracy i uważam, że w połączeniu z Reduksem jest lepszy od Angulara (starego i nowego), ale też daleko mu do ideału.

komentarz 5 listopada 2017 przez zgrybus Pasjonat (24,860 p.)
Czemu Angular słabo obsługuje błędy? :)
komentarz 6 listopada 2017 przez kap Stary wyjadacz (11,620 p.)
CIężko powiedzieć, widocznie twórcy nie wszystko dobrze przemyśleli.
–1 głos
odpowiedź 3 listopada 2017 przez daedhelil Użytkownik (680 p.)
edycja 3 listopada 2017 przez daedhelil

Ja preferuję PHP, bo nie znoszę przesadnej abstrakcji. Jakbyście się uparli, to moglibyście zrobić warstwę serwerową nawet w C. ;-)

1
komentarz 3 listopada 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
A skąd przekonanie, że w PHP nie ma abstrakcji? Powiedziałbym, że narosło jej tam nawet więcej niż w Node.js
komentarz 3 listopada 2017 przez daedhelil Użytkownik (680 p.)
Chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. Czy ja napisałem, że nie ma abstrakcji? Przecież cały nasz świat jest jej pełen...
1
komentarz 3 listopada 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Chyba nie musisz od razu na mnie wsiadać. I byłoby fajnie, gdybyś zamiast ataku personalnego odpowiedział mi na pytanie. Zwłaszcza, że stwierdzenia, że wybierasz PHP, bo nie znosisz abstrakcji raczej nie da się zrozumieć jako "wybieram PHP, bo jest pełno abstrakcji".

Podobne pytania

+1 głos
6 odpowiedzi 3,234 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez akant11 Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 501 wizyt
pytanie zadane 28 października 2020 w PHP przez Bazzam Użytkownik (810 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 572 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w JavaScript przez niezalogowany

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...