• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

PHP czy Node.js [ankieta]

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
3,180 wizyt
pytanie zadane 23 marca 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez akant11 Nowicjusz (130 p.)
Uczę się Font-end znam już trochę JavaScript i zastanawiam się co będzie naturalnym wyborem dalszej nauki backendu, Node JS czy PHP

Jaki jest waszym zdaniem dobry wybór technologi backendowej NODE CZY PHP?, co ma przyszłość? Dużo się teraz mówi że PHP w końcu upadnie i zostanie zastąpiony przez node lub .net. Chodzi mi o to że chciałbym obrać odpowiednią, a przedewszystkim PRZYSZŁOŚCIOWĄ ścieżkę, ponieważ dopiero zaczynam programować poważne aplikacje webowe głównie oparte o JavaScript ( AngularJS )
Możliwe odpowiedzi:
PHP (19 głosów, 66%)
NODE JS (7 głosów, 24%)
.net (3 głosów, 10%)

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
edycja 23 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk

Bierz Noda, PHP umiera, prawie nikt w tym nie pisze, płacą mało, język do dupy, brak standardów itd, nie zawracaj sobie nim głowy smiley

 

Niektórzy nie rozumieją zatem :

TEN POST TO IRONIA 

komentarz 23 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Ale mi żyłka nie pętka, dziwię się idiotyzmowi ludzi w sieci ;)
komentarz 23 marca 2017 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
To albo jesteś tu od niedawna albo masz zbyt dużą wiarę w ludzi skoro jeszcze cię to dziwi ;)
komentarz 23 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Jestem tu od początku forum, ba nawet wcześnie.
komentarz 23 marca 2017 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Miałem na myśli internet ;)
komentarz 23 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Pythona i Ruby też, ale nie wymienił go autor. W sumie hype na Node już minął, teraz jest modne Elixir i Phoenix ;)
+1 głos
odpowiedź 23 marca 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Myślę, że najlepiej nauczyć sie tego, w czym jest teraz najwięcej projektów, albo w czym czujesz się najlepiej. PHP tak szybko nie upadnie.

Gdzieś czytałem taki argument (chyba na Quorze), że Wordpress jest napisany w PHP, a na Wordpressie stoi sporo stron i nikt tego nie przepisze na inny język, bo trzeba byłoby przepisać wszystkie pluginy itd. Nawet jeśli PHP upadnie, to nie ma to tak dużego znaczenia, bo potrafiąc programować, nauka innych technologii nie jest trudna i szybko ogarniesz o co chodzi.

Grunt to coś umieć, jeśli wejdzie nowa technologia, to łatwiej będzie sie jej nauczyć programiście, niż laikowi.
0 głosów
odpowiedź 23 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

Heh, moim skromnym zdaniem wszystko kiedyś upadnie i kiedyś zostanie zastąpione przez coś innego, lepszego. Nic nie jest wieczne... Kiedyś telewizory były czarno-białe (i ludzie mówili że wow, ale świetne), a teraz mamy kolorowe, 3D, HD (i 4K, 8K i nie wiem jakie tam jeszcze) i na nikim nie robi to specjalnego wrażenia.

Nie wiadomo tylko kiedy to "kiedyś" dla PHP nadejdzie, ale wydaje mi się, że nieprędko - na razie jakoś nagłego spadku i przesłanek do tego nie dostrzegam :)

Z czystej ciekawości: jakie są argumenty tych, którzy mówią, że PHP upada? Bo prawdopodobnie każdy język ma i wady i zalety.

komentarz 23 marca 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

Z czystej ciekawości: jakie są argumenty tych, którzy mówią, że PHP upada?

Może chodzi o to, że pojawiają się nowe technologie i relatywnie jest mniej aplikacji w PHP, bo zamiast tworzyć w nim, firmy decydują się na przykład na Django.

komentarz 23 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Możliwe, ale jak już wspomniałem moim zdaniem każdy język ma swoje zalety i wady, więc nawet gdy firmy decydują się na przykład na Django (czemu? też muszą być jakieś powody) to i tak PHP za szybko nie upadnie.

Tak a propos, coś poniekąd w temacie pojawiło się chwilę temu na grupie PHPersów: https://www.facebook.com/groups/666151076835236/permalink/1238821949568143/ Cóż, zbytniego przejęcia i paniki w komentarzach nie widać :)
1
komentarz 23 marca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Heh, moim skromnym zdaniem wszystko kiedyś upadnie

Hmm, jakoś w naszym zakładzie twierdzisz odwrotnie smiley

komentarz 23 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Dobra dobra :v Przypuszczalnie i tak go nie wygrasz, nie zdążymy tego dotrwać :p
komentarz 23 marca 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Wygram, wygram... Tylko się nie będę mógł cieszyć z nagrody :D
komentarz 23 marca 2017 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
No, jak ja nie dotrwam to i tak nic z tego xd
komentarz 23 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Pewne jest tylko ASM, C i Java, chociaż ta ostatnia ma już lepszą konkurencje na JVM.

A C nadal najpopularniejszy mimo powstałych D, Rust. Raczej Go i Swift to nie liga C mimo wskaźników i braku GC w tym drugim.
0 głosów
odpowiedź 23 marca 2017 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Wszystkie 3 wymienione technologie są mocno rozwijane. Faktem jest, że js i .net mają najlepsze wsparcie ale to nie znaczy, że php już umiera. Jeśli chcesz brać to co robisz na poważnie to będziesz musiał nauczyć się wszystkich 3 technologii i nie traktowałbym tego na twoim miejscu jako przymus tylko jako chęć rozwoju. Nie mówię, że masz znać bezbłędnie wszystko ale po prostu znać. Dodatkowo możesz też zaznajomić się z Lispem/Pythonem(opcjonalnie), C\C++ i Javą. Jeśli masz zamiar nauczyć się tylko jednej technologii bo Ci się nieche nic więcej to nie będzie miało znaczenia czego się nauczysz.
0 głosów
odpowiedź 23 marca 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Brak:

rust, go, python, D, F#, C#, Java i pewnie innych. Co to za ankieta?
komentarz 23 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Chodzi pewnie o proste języki interpretowane, czyli JS, PHP, Ruby, Python i ich forki do backednu.
0 głosów
odpowiedź 23 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Node nowocześniejsze w połączeniu z bazą danych MongoDB i ECMAscript 6. Z tego co wiem można nawet pod Node pisać w TypeScript i CoffeScript, a może i w Dart.
1
komentarz 23 marca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Node nowocześniejsze w połączeniu z bazą danych MongoDB i ECMAscript 6

Na jakiej podstawie określasz nowoczesność MongoDB w porównaniu np. do PostgreSQL? Albo ES6 do składni PHP 7?

Z tego co wiem można nawet pod Node pisać w TypeScript i CoffeScript, a może i w Dart.

Można nawet pisać w C++… tylko nie bardzo widzę sens. Już bardziej sens jest w HipHopie, który przerabia PHP do C++. 

komentarz 23 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Z jakiegoś powodu powstaje tyle tych frameworków do JS, wiec idealnym językiem programowania nie jest.
2
komentarz 23 marca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
A w PHP ile jest? W każdym języku jest wiele frameworków – to znaczy, że żaden nie jest dobry?

Poza tym nie bardzo rozumiem, do czego nawiązujesz.
komentarz 24 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Akurat PHP ma opinię trudnego w odczycie języka. Tzw "włoski makaron".
komentarz 24 marca 2017 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
No ok, to dlaczego w Ruby ich tyle? W Pythonie? Też to są nieczytelne języki? Czemu Java ma tyle?
komentarz 24 marca 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ruby ma dwa znane frameworki RoR i Sinatra, Python to głownie Django od biedy Flask. O Tornado, Pyramid mało się słyszy. A co do Pythona to jest dużo bardziej czytelny i przejrzysty niż PHP.
komentarz 24 marca 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Każdy język to makaron jak się nie potrafi pisać. ..

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 536 wizyt
pytanie zadane 4 lipca 2018 w JavaScript przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 219 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2018 w PHP przez Carians Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 322 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2022 w JavaScript przez KubaLaska Początkujący (350 p.)

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...