• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Słomiana solidność

Object Storage Arubacloud
+1 głos
349 wizyt
pytanie zadane 5 października 2016 w Offtop przez alw Użytkownik (650 p.)
Witajcie,

Ostatnio mam więcej wolnego czasu, więc zaplanowałem sobie dużo nauki żeby nie tracić czasu na głupoty i nadrobić zaległości na studia (informatyka)

Wszystko szło dobrze,  uczyłem się np. C#, pozniej jakies podstawy działania serwerow i administracji bo wydawalo mi sie to ciekawe i tu zaczal pojawiac sie problem. Gdy byłem np. Na 100 stronie jakiejs ksiazki to tracilemtotalnie zapal i bralem się za coś innego. Mowilem sobie ze od teraz juz bede się starać ale jak wiadomo to zawsze konczy sie tak samo. Jak rozwiazac taki problem? Czy na prawde jest konieczne ograniczenie sie do jednej waskiej dziedziny np. Teraz ucze sie tylko z jednej ksiazki jednego jezyka i nie tykam niczego innego? Jakie macie doświadczenia z tym zwiazane? Zapraszam do dyskusji.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 października 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
Cześć,

 

Zacznę od kilku rad,następnie podam wyjaśnienie ;)

1) Jeżeli coś ci się przejadło - odłóż to na chwilę a następnie wróć.

2) Ucz się poprzez zabawę

3) Pamiętaj o sinusoidalnie zmiennych okresach.

od 1) Bardzo często na samym początku, gdy poznajemy podstawy, zaczynamy coś robić pojawia się olbrzymia motywacja. Z czasem jednak, pomału ten początkowy zapał gaśnie i dzieje się tak w każdej dziedzinie. To właśnie ten efekt odpowiedzialny jest za to, że w styczniu nie możesz znaleść wolnej siłowni, a w marcu większość już świeci pustkami. Potrzebna jest siła, można by rzec żelazna dyscyplina aby wytrwać w postanowieniach. Polecam poczytać trochę i pooglądać na temat stawiania sobie celów i motywacji :)

od 2) Nie od dziś usłyszeć można jak wiele daje nam nauka przez zabawę, ale nikt nie podaje konkretnego przepisu jak skorzystać z tej metody. Cóż, do odważnych świat należy, więc ja postaram się jakąś tam "definicje" stworzyć. Z pewnością masz jakieś zainteresowania, hobby oprócz programowania i informatyki naukowej. Mnie od dziecka zawsze pasjonowały gry komputerowe, więc gdy tylko nauczyłem się podstaw programowania obiektowego zacząłem sam takowe tworzyć, od prostych do trochę bardziej skomplikowanych. I ty możesz wykorzystać swoje zainteresowania jakiekolwiek by one nie były np. psychologia, motoryzacja, gotowanie. Ogranicza cię tylko twoja własna wyobraźnia. Spróbuj połączyć swoje zainteresowania i stworzyć coś zupełnie nowego.

 

od 3) To zagadnienie dosyć dokładnie opisał Pan Mirosław w podcaście o cierpieniu. Jeżeli masz chwilę, proszę obejrzyj go a jeżeli już to zrobiłeś to zastanów się nad nim. Jeżeli teraz nie masz siły - zrób wszystko aby uzyskać ją np w przyszłym tygodniu. Nie można cały czas być na szczycie. Ludzie którzy próbują w wieku 30 lat dostają wypalenia zawodowego i wszechogarniającej niechęci do robienia czegoś, co jeszcze tak niedawno kochali.

Odpowiadając na twoje pytanie dot. języków: Ucz się jak najwięcej języków! Każdy jest trochę inny. Znajdź ten, który najbardziej cię zainspiruje, zainteresuje i w nim osiągnij mistrzostwo :).

Pozdrawiam, życzę ci jak największych sukcesów,

Kacper
+3 głosów
odpowiedź 5 października 2016 przez szacho Gaduła (3,810 p.)

Na portalu racjonalista odnajdziesz interesujący artykuł na ten temat, cytat na zachętę:

[...] kontrola nad sobą samym przypomina mięsień, który na skutek wysiłku słabnie, ale który można też trenować - tak jak kulturysta "rzeźbi" na siłowni swoje muskuły, tak by podnosić coraz to większe ciężary.

link: http://www.racjonalista.pl/index.php/s,38/t,40091

+1 głos
odpowiedź 5 października 2016 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)
Czytanie i przerabianie materiału z książki jest strasznie nudne także się nie dziwię, że straciłeś zapał. Książkę traktuj raczej jak uzupełnienie swojej wiedzy np. piszesz sobie jakiś program w c++ który operuje w znacznej mierze na łańcuchach znaków ale nie wiesz jak te łańcuchy w sumie działają i jak się je implementuje. To co robisz? Sięgasz po książkę i szukasz rozdziału o łańcuchach znaków i czytasz z czym się to je.

Mi się na przykład ostatnio uwidziało, że chce sobie postawić bloga od podstaw. Co zrobiłem? Kupiłem sobie VPS'a za 4 zł, domenę za 8 zł i zacząłem robić bloga. Ale chola, chola. Zaraz mi ktoś zarzuci, że tak sobie sam od siebie zaczął bloga robić. Pewnie już coś takiego robił. Otóż nie koniecznie... No dobra Wordpressa coś ogarniam ale za to linuxa to w cale nie ogarniam. Więc co zrobiłem? Wklepałem w google jak postawić stronę internetową na linuxie, jak skonfigurować apache i kilka innych rzeczy i po prostu zacząłem zgłębiać temat.

 

Wniosek? Postaw przed sobą jakiś cel (stworzenie jakiegoś ciekawego projektu) i staraj się go realizować a słomiany zapał nie zawita w twoich progach.

 

Moim zdaniem twoje podejście wygląda tak: "Chcę się nauczyć programować ale te książki są takie nudne że w sumie to wole sobie zagrać w LoLa". A powinno wyglądać tak: "Kurcze, przydałby mi się jakiś program, który będzie robił kopie zapasowe mojej strony internetowej i wysyłał je na server. Ale czekaj... Muszę najpierw liznąć trochę pythona, później zobaczyć jakieś przykładowe skrypty bardziej doświadczonych programistów, które robią podobne rzeczy i spróbować napisać podobny program.".

Tak to widzę.

 

Pozdrawiam!
komentarz 5 października 2016 przez Typowy Janusz Dyskutant (8,150 p.)
Może to trochę chaotycznie napisałem ale miałem taki przypływ weny, że pisałem co mi w sercu grało.
+1 głos
odpowiedź 5 października 2016 przez Jacek Rojek Bywalec (2,380 p.)

Warto miec jedna dziedzine w ktorej sie specializujesz ale dobrze znac przynajmiej fundamenty z wszystkich pokrewnych dziedzin. W C# jest mnostwo do nauki, sprawdz chociazby ten kanal na yt. Oprucz web dev mozesz np pisac gry w Unity(C# to glowny jezyk, najwieksza liczba tutoriali itp.)  plus caly cross platform development Cordova, Xamarin etc. zagadnienia przenikaja sie nawzajem, jak kompletnie znudzi ci sie jedna technologia to zajmij sie czyms w podobnej tematyce, napewno to nie zaszkodzi.

0 głosów
odpowiedź 5 października 2016 przez alw Użytkownik (650 p.)

Dziękuję wam serdecznie za wskazówki,

od siebie dodam, że jestem właśnie po kursie Learning Technology in the Information Age

i wyciągnąłem z niego dużo wniosków na temat tego jak się uczyć. Według autora 3 filary zdobywania wiedzy w dzisiejszych czasach natłoku informacji to:

  • fundamenty - potrzebujemy ich by łączyć kropki, łatwiej przyswajać tematy bardziej ścisłe. Branża IT jest bardzo zmienna i wymaga od nas elastyczności a fundamenty mają to do siebie, że są stałe na przestrzeni lat.
  • informacje - gdy zapoznamy się z fundamentami jest nam łatwiej skierować uwagę na konkretną dziedzinę w której możemy poszerzać swoją wiedzę. Tak jak napisał Kacper, szerokie spojrzenie na wiele języków pozwala nam wyodrębnić ten jeden, który nam odpowiada.
  • umiejętności - w dzisiejszych czasach bardzo ważne, ponieważ w dobie swobodnego i darmowego dostępu do informacji wiedza zaczęła mieć marginalne znaczenie. Liczy się to jak tę wiedzę użyć w praktyce i dlatego coraz więcej pracodawców stawia na umiejętności a nie na papiery.

Bardzo polecam wszystkim ten kurs (3 miesiące są za darmo), trwa mniej więcej dwie godziny a można dzięki niemu zmienić swoje nastawienie do nauki.

Pozdrawiam.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 539 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 2,972 wizyt
pytanie zadane 12 sierpnia 2015 w Offtop przez bard10 Nowicjusz (140 p.)
+2 głosów
10 odpowiedzi 1,054 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2015 w Offtop przez Karitto Użytkownik (610 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...