• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaka jest krytyczna temperatura laptopa?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,027 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Chodzi mi o taką temperaturę kiedy laptop się sam wyłączy.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Bardzo ogólnikowe pytanie, nieodnoszące się do niczego konkretnego. Chodzi o temperaturę procesora?
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
A no, bo słyszałam, że gdy jest zbyt wysoka temperatura (chyba procesora?) to wtedy laptop się wyłącza. Ale nie jestem pewna czy to tyczy się procesora czy np. płyty głównej.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Eh nadal nie oddałaś tego lapka do serwisu?
komentarz 17 sierpnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 17 sierpnia 2016 przez marko
Cześć :)

Temat laptopa był wałkowany niedawno.Podobno wrócił z serwisu sprawny :)

Prawdopodobnie,pytanie zostało zadane dla zaspokojenia ciekawości.Takie "dmuchanie na zimne" ;)

Co ja o tym myślę?

Należy dbać o urządzenie tak,by nie dopuszczać do przegrzewania podzespołów.W w laptopie czy też innym urządzeniu.

Jeśli urządzenie(laptop) się przegrzewa to nie zastanawiam się jaka jest temperatura krytyczna i nie obciążam "ile fabryka dała"tylko usuwam przyczynę samodzielnie lub w serwisie (zwracając uwagę na gwarancję)
I coś jeszcze.Aż się prosi odpowiedź taka.

Zdejmij radiator,przyłóż termometr do procesora,załącz laptopa..się dowiesz.

Proszę to potraktować jako żart.
Pozdrawiam :)

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 sierpnia 2016 przez niezalogowany
Niema uniwersalnej temperatury przy której wyłącza się laptop zależy to od komponentów użytych w nim

 

Ale wszystko ponad 110*C nie jest "zdrowe" dla twojego laptopa
+1 głos
odpowiedź 17 sierpnia 2016 przez matemika Obywatel (1,550 p.)
Większość stabilizatorów napięcia i tranzystorów posiada wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem. Więc niekoniecznie sprawa dotyczy tylko procesora. Jeśli np. pojawił się zimny lut do jakiegoś dzielnika napięcia to wtedy na taki tranzystor, czy stabilizator idzie wyższe napięcie, pojawiają się większe straty energii i tranzystor przegrzewa się, ponieważ przewidziane fabrycznie chłodzenie (najczęściej element płyty głównej) nie jest już wystarczające. Taki tranzystor również może się z czasem po prostu odkleić od swojego radiatora. A, że laptop jest zwartą konstrukcją, to taka mała awaria, może spowodować całkowite wyłączenie sprzętu. Są to awarie łatwe do usunięcia, jednak często trudno je zlokalizować.

Polecam oddać laptop do serwisu, ponieważ bez naprawy się nie obejdzie. Jeśli laptop nie jest już na gwarancji, to średniej klasy, zaufany elektronik powinien sobie poradzić w tym temacie.

Odpowiadając na Twoje pytanie, mogę powiedzieć, że takie temperatury sięgają lub nawet przekraczają 100st C. Jednak, jak wspominałem, może tą temperaturę osiągać bardzo mały podzespół, więc niekoniecznie będzie to odczuwalne na zewnętrznej obudowie.

Oczywiście jest jeszcze masa innych przyczyn...
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Nie ma krytycznej temperatury laptopa. Mogą być jedynie krytyczne temperatury podzespołów. Aby je sprawdzić, należy w wielu przypadkach poszukać informacji na stronie internetowej producenta danego podzespołu, np. procesora.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Najczęściej przez procesor się wyłącza, tak?
komentarz 17 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Prawdopodobnie tak, jednak każdy podzespół jest ważny.
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Może ten filmik Ci pomoże? https://www.youtube.com/watch?v=rOzWnDZpL8I
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Owczarek Niemiecki Obywatel (1,570 p.)
Ale mi chodzi o laptopa, a w tytule już jest "PC"
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Raczej nie ma to specjalnego znaczenia, te podzespoły są wykonane z tych samych materiałów, więc ich temperatura krytyczna jest taka sama.
komentarz 16 sierpnia 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Co to za różnica? Procesor to procesor...
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2016 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Po pierwsze tak jak już tu powiedziano - temperaturę krytyczną podzespoły mają ustaloną oddzielnie - po drugie jest to raczej zapisane w biosie/sterownikach (wiem że w moim starym pc bios pozwalał edytować tą wartość dla procesora) co oznacza że w przypadku laptopów nawet te same podzespoły mogą mieć ustawioną inną wartość u innych producentów/ w innych modelach. Podsumowując - raczej nikt poza producentem nie poda ci konkretnych wartości (szukanie tych danych w internecie może być bardzo trudne, biosy w laptopach są raczej zbyt uproszczone żeby to tam znaleźć i nie wydaje mi się żeby jakaś aplikacja sczytywała te dane).
0 głosów
odpowiedź 16 sierpnia 2016 przez Saklavi Obywatel (1,240 p.)
Nie jest to przypadkiem tak, że każdy laptop ma inną "krytyczną granicę" ? Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 467 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
0 głosów
2 odpowiedzi 1,154 wizyt
pytanie zadane 6 sierpnia 2018 w Sprzęt komputerowy przez xmigox Obywatel (1,090 p.)
+1 głos
9 odpowiedzi 4,686 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez Squer Obywatel (1,170 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...