• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki język zamiast php do serwisu internetowego? (ew dobry framework)

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,130 wizyt
pytanie zadane 9 czerwca 2016 w PHP przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Witam, z góry przepraszam jeśli podobny temat był ale nie udało mi się znaleźć zadowalającej odpowiedzi. Otóż chcę zrobić serwis internetowy na którym użytkownicy zakładali by konta i dokonywali wymiany informacji (powiedzmy że coś w stylu bardzo uproszczonego facebooka tylko do trochę innych celów). Ogólnie, przynajmniej to co chcę uzyskać na początku, jest dość proste + ma to być jednocześnie dla mnie nauka więc chcę to zrobić sam. Zacząłem od zrobienia systemu logowania w PHP (z filmu Pana Mirosława), wszystko działa fajnie tylko że projekt zaczął szybko ,,tyć", a ja zacząłem się w tym gubić. Sytuacja na pewno znana wszystkim - niby mogę to dalej kontynuować w ten sposób ale nie lubię takiego bałaganu w kodzie i sytuacji gdy już nie wiem co do czego służy. Na pewno mógł bym to lepiej zorganizować itp ale trudno tego dokonać gdy jak mówiłem, dopiero się tego uczę. Więc tu moje pytanie do was - polecacie może jakiś język który sprawdził by się lepiej w tej sytuacji niż php, ew jakiś dobry framework do niego? Dodam, że interesuję się front-endem i od jakiegoś czasu intensywnie rozwijam się w tej dziedzinie (szukam stażu/pracy w tym kierunku) ale dodatkowa znajomość czegoś z back-endu nie zaszkodzi więc nie szukam rozwiązania ,,na chwilę", a raczej bardziej przyszłościowego co przyda mi się w pracy.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 9 czerwca 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
edycja 15 czerwca 2016 przez HaKIM
 
Najlepsza

Php jest dobrym rozwiązaniem do tego projektu. Po prostu nie stosujesz wzorców, choćby mvc, który ogarnąłby ten syf w kodzie. Dodatkowo, o ile kod wzorujesz na tutorialach z kanału Pasja Informatyki, jest on strukturalny, co przy większych projektach nie ma sensu, gdyż jest tzw. syf. Zapomniałbym! Zastosuj twig'a, odzieli Ci on php od html'a. Twiga można ogarnąć w 4 h. także tragedii nie ma. :)

Co do framework'a, mogę polecić 2: Symfony oraz Slim. Dodałbym również Silex'a, lecz słyszałem iż autorzy go porzucili [wyjaśnione w komentarzach]. Był jeszcze jeden, kernel, na podstawie symfony, czy coś takiego. Wyleciała mi jego nazwa z głowy. ;x

Projekt radzę zacząć pisać od nowa.

Linki do rzeczy, które wymieniłem.

~ https://php-kurs.gitbooks.io/phpkurs/content/index.html

~ http://www.phptherightway.com/

~ https://getcomposer.org/

~ http://symfony.com/

~ http://www.slimframework.com/

~ http://www.php-fig.org/psr/

~ http://silex.sensiolabs.org/download

MVC ~ https://www.youtube.com/watch?v=OsCTzGASImQ&list=PLfdtiltiRHWGXVHXX09fxXDi-DqInchFD

Życzę powodzenia.

komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Nie polecaj mu Symfony od razu, na takim etapie wiedzy i doświadczenia z PHP. Nie dość, że to kobyła to też bardzo trudno ten framework załapać bez dużego doświadczenia w PHP, OOP i MVC. Po drugie, Symfony to niezbyt udana próba przeniesienia Django do PHP. Bardziej bym polecił Laravela 5, coraz więcej ogłoszeń gdzie wymagają znajomość tego frameworka i bardzo dużo osób sobie go chwali.
komentarz 9 czerwca 2016 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Dzięki wielkie, faktycznie nie wiem czemu nie pomyślałem od razu o mvc (możliwe że przez to że zacząłem od filmu ,,kurs php"). Projekt na pewno napiszę od nowa ale pierw obadam te frameworki i może ogarnę jakąś książkę do php (albo któryś z kursów podanych przez Ciebie). Mam jeszcze tylko pytanie: symfony 1,2 i 3 to po prostu kolejne wersje i interesować się ostatnią czy to coś innego?
komentarz 9 czerwca 2016 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Z programowaniem obiektowym trochę do czynienia miałem, nie dużo ale np jakąś prosta aplikację bazodanową w Javie na studiach napisałem. MVC w praktyce jeszcze nie stosowałem ale jakiś czas temu obadałem temat (obejrzałem m.in. cały kurs MVC ze strony MS). Z tworzeniem tego serwisu mocno mi się nie śpieszy więc mogę poświęcić czas na naukę jakiegoś frameworka zanim zacznę to tworzyć o ile jak pisałem jest on w miarę przyszłościowy i przyda mi się jego znajomość (wiem, że zawsze wszystko może się przydać ale nie jest to mój główny kierunek więc wolę coś bardziej pewnego choć by nawet bardziej ogólnego jak zostać przy samym php).
komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
1
komentarz 9 czerwca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
edycja 10 czerwca 2016 przez efiku

Jpacanowski, obawiam się, że jak zwykle [***] głupoty bez zapoznania się. "
Bardziej bym polecił Laravela 5, coraz więcej ogłoszeń gdzie wymagają znajomość tego frameworka i bardzo dużo osób sobie go chwali." Pozwolę sobie tego nie skomentować, aby nie wyjść z siebie :) Ale obawiam się, że za chwilę ktoś tu Ci napiszę, że mało wiesz ;)


Sebastian: http://silex.sensiolabs.org/ - projekt ma się dobrze, nikt go nie porzucił ;) Nie wprowadzaj ludzi w błąd.
komentarz 9 czerwca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Symfony jest dosyć zaawansowanym FW, bez znajomości podstaw OOP jak i umiejętności czytania dokumentacji nie ma się co w niego pchać. Symfony kobyłą? Okej mamy komponenty.. (Próg wejścia w symfony jest wysoki)
2
komentarz 9 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

jpacanowski w formie. 

Nie dość, że to kobyła to też bardzo trudno ten framework załapać bez dużego doświadczenia w PHP, OOP i MVC.

Praca na nim nie wymaga IQ powyżej 100 i jego kobylność wcale nie jest tak wielka jak sie o nim pisze i mówi. Daje ogrom możliwości, z których można przebierać garściami. Rzeczy które są w nim, są na wyciągnięcie ręki. Niekorzystanie z nich nie powoduje żadnych spadków wyników, korzystanie z nich ułatwia pracę - gdy wie się czego się szuka.

Po drugie, Symfony to niezbyt udana próba przeniesienia Django do PHP. 

Coś ty ćpał? Te frameworki powstały w tym samym roku. Równie dobrze mógłbym powiedzieć, że django to próba przeniesienia zenda do pythona.

 Bardziej bym polecił Laravela 5, coraz więcej ogłoszeń gdzie wymagają znajomość tego frameworka i bardzo dużo osób sobie go chwali.

 Ja nawet znam kilka tresowanych małp, które chwalą go. 

 

Mit, którym zostało otoczone Symfony odnośnie wyjebistości w obiektowości jest tak prawdziwy jak to, że Laravel jest dobrze zaprojektowanym frameworkiem i można na nim robić poważne rzeczy.

komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 9 czerwca 2016 przez HaKIM

No jasne, panie "wszystkie frameworki poza Symfony ssą". Czy kiedykolwiek coś robiłeś we frameworku Laravel, czy może lubisz szerzyć propagandę? Do tego szerzysz jak [***] jakiś pseudo tutorialek PHP jak jakiś mastach PHP, podczas gdy nic tam w ogóle nie ma, a zanim coś tam sklecisz więcej to będzie PHP 8. Ale oczywiście już na wstępie można przeczytać, że to naj naj kurs PHP... bo pan efik, ekspert, go pisze... haha

1
komentarz 9 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Piszę zawodowo w Symfony, Laravelu 5, Slimie i Silexie. Zdarzyło mi się pisać w Code Igniterze. I pracowałem krótko nad Yii.

Poza tym myślę, że w kwestii PHP raczej nie jesteś rzetelnym źródłem. Jednak to moje zdanie.

Kurs jest open source, gdybyś był na tyle mądry i inteligentny, to dawno byś wsparł naszą pracę. Tymczasem zachowujesz sie jak typowy cebulak, który nic od siebie nie da, a krytykuje coś co można ulepszać wedle własnego widzimisię.
komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 9 czerwca 2016 przez HaKIM

Wniosek jest prosty. Nie należy słuchać pacanów z internetu.

Obrażaj swoją starą...

Daje ogrom możliwości, z których można przebierać garściami. Rzeczy które są w nim, są na wyciągnięcie ręki.

Taaak, i ten ogrom możliwości na pewno nie przeraża i nie przerasta na początku nauki jako pierwszego frameworka. Moja sąsiadka chce zrobić prawko, chyba jej doradzę aby od razu od TIRa zaczęła, zamiast od Fiata. Zawsze będzie mogła już na starcie od razu dorabiać przewożąc drogocenne ładunki na drugi koniec kraju.

1
komentarz 9 czerwca 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
O ile nie przeszkadza mi kłótnia, to proszę bez wulgaryzmów. Nie mam zamiaru edytować  kolejnych postów.

(Będą natychmiastowo usuwane).
komentarz 9 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Rozumiem, po prostu nie było Ci dane zrozumieć prostoty rozwiązań zastosowanych w tym frameworku - lub innych chociazby mikro frameworków.

Zainstalowanie Symfony to jedna komenda konsolowa. Pierwszy blog to 5 minut kopiowania tekstu z dokumentacji. Przeczytanie dokumentacji, tej podstawowej i prostej to max godzina.
komentarz 9 czerwca 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)

Taaak, i ten ogrom możliwości na pewno nie przeraża i nie przerasta na początku nauki jako pierwszego frameworka. Moja sąsiadka chce zrobić prawko, chyba jej doradzę aby od razu od TIRa zaczęła, zamiast od Fiata. Zawsze będzie mogła już na starcie od razu dorabiać przewożąc drogocenne ładunki na drugi koniec kraju.

Nauka programowania to nie jest zabawa. Jeśli kogoś to przeraża, to niech wróci do piaskownicy. Logiczne jest, że nie od razu zaczyna się korzystać z frameworka, lecz stopniowo poznaje się zasady obiektowego projektowania i programowania aplikacji. Dopiero później powinien przyjść czas na wybór frameworka.

Twoje porównanie jest tak bardzo bez sensu jak każdy twój post, który napisałeś na tym forum.

komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Wątpię żebyś gdzieś pracował. Pokaż mi ksero umowy o pracę, i najlepiej jeszcze timestamp bo inaczej nie uwierzę.
2
komentarz 9 czerwca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
OO widzę, że gość który ledwo php-a zna wypowiada o się o frameworkach i ich zaawansowaniu, brawo Ty, dajesz kolejny raz przykład swoje głupoty i nie wiedzy..

pisałem w Yii2 spory projekt

piszę w symfony spory projekt

pisałem chwilę w laravelu- takiego gówna  co wyczynia laravel to żaden normalny framework nie ma. Juz bardziej poleciłbym komuś Cake3 albo Yii2 aniżeli laravela który z wersji na wersje ma wszystko do góry nogami przewracane.

Jedynie co mnie irytuje w Symfony to fakt, że sam w sobie jest ubogi, brak gridu dla cruda, brak paginacji, brak bootstrapa itd trzeba sobie pakiety samemu instalować, choć z jednej strony to zaleta z drugiej wada.
2
komentarz 9 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
jpacanowski nie przesadzaj. Jak chcesz zajrzyj sobie na mojego linkedina.

https://www.linkedin.com/in/marekwosgdansk

Nie muszę Ci udowadniać, że pracuję bo nie mam żadnego długu względem Twojej osoby. Faktem zaś jest to, że mógłbyś równie dobrze baletnicy doradzać jakie rajstopy ma nosić, tak jak jakiego frameworka powinni używać. Twoja wiedza z PHP jest malutka, ograniczona, a do tego nasączona dziwną manią prowokowania gównobórz. Ogarnij temat. Powiedz mi chociażby czy fasady laravelowe są poprawnie zdefiniowane. Powiedz mi o stabilności tego systemu - skoro powstają książki na temat przywracania kompatybilności po aktualizacji wersji larwy.

A i wybacz, bo przypomniało mi się, że akurat na rajstopach się znasz, więc zły przykład podałem.
komentarz 10 czerwca 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
A to mnie przestraszyl ze silex nie wspierany.
komentarz 10 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Silex jest malutki, działa na elementach Symfony więc wsparcie pozostaje. Jedyne co zostało przerwane to rozwój, który de facto nie jest bardzo potrzebny w tym przypadku. Wystarczająco wiele osób tworzy sobie własne providerki do obsługi różnych rzeczy. 

Jasne, część rzeczy w nim wkurza (średni middleware, routing dość dziki w opanowaniu) ale dalej to świetny kawał kodu który świetnie się sprawdza w malutkich i ogromnych projektach. Chociaż ostatnio chylę się ku Slimowi, który jednak szaleje wśród mikroframeworków.

komentarz 10 czerwca 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
Skoro nie ma się co śpieszyć to jeszcze pouczę się na tym silexie :D
komentarz 10 czerwca 2016 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Dzięki bardzo wszystkim za odpowiedzi, trochę szkoda że wywiązała się z tego mała kłótnia ale to w sumie nic nowego przy tego typu tematach :p Na razie po testuję Ruby on Rails ponieważ z ruby nie miałem jeszcze do czynienia a wiele o nim słyszałem. Jeśli nie zdecyduję się przy nim zostać na pewno wrócę do PHP, którego najpierw spróbuję lepiej poznać zanim zacznę pisać serwis, a później postaram się ogarnąć któryś framework. Mam tu jeszcze jedno, również prawdopodobnie podatne na kłótnie :p pytanie. Na początku waszego kursu piszecie o IDE dla PHP, ja od jakiegoś czasu bardzo polubiłem Visual Studio i właściwie większość programów (jak i strony internetowe) piszę w nim. Do PHP również jest tam całkiem fajna wtyczka PHP Tools, która od jakiegoś czasu jest w DreamSparku więc mam jego pełną wersję, co o tym sądzicie?
komentarz 10 czerwca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
PHP storm na 1 miejscu, dalej atom może być
komentarz 10 czerwca 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Najlepiej korzystaj z tego w czym ci się najwygodniej pracuje. Ja korzystam z Netbeans i nie narzekam.
komentarz 10 czerwca 2016 przez Niespecjalny Gaduła (4,180 p.)
Na ten moment netbeans. Na studiach pewno PHPStorm :D

No i oczywiście wspomaganie się przy kopiuj/wklej np++

Skoro już o netbeans mowa. Jest możliwość podglądu projektu php tak jak jest to w html?

Chodzi mi o wtyczkę do chroma
+1 głos
odpowiedź 9 czerwca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Ze swojej strony mogę polecić Ruby oraz Ruby on Rails jako framework webowy. Co prawda pierwszy kontakt może zniechęcić, szczególnie gdy wcześniej głównie programowało się w językach C-podobnych. Ale po dłuższym poznaniu język jak i framework okazują się najlepszymi rozwiązaniami, oczywiście nic nie jest bez wad, więc mogę tylko Cie zachęcić do zerknięcia w tamtą stronę. A i stworzenie czegoś takiego co napisałeś to w Rails powiedzmy jakieś 2-3h roboty, bo pewnie to jest w miarę standardowy CRUD + jakiś podstawowy system logowania, więc na upartego można zrobić to nawet do 30 minut, generując sobie większość kodu z automatu. Także polecam zajrzeć nie tylko na to co oferuje PHP i jego frameworki, ale też na inne języki ;)
komentarz 9 czerwca 2016 przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
Dzięki za odpowiedź, nigdy się nie interesowałem ruby więc nie byłem pewien czy nada się on do tego projektu. Na pewno teraz trochę o nim poczytam, może się zainteresuję.
komentarz 9 czerwca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To od razu, może tobie przypadnie do gustu Django.
komentarz 9 czerwca 2016 przez erx700 Gaduła (3,430 p.)
Jedną z głównych założeń RoRa jest reguła DRY. Dodatkowa framework korzysta z architektury MVC. To powinno rozwiązać twoje problemy z rozrastającym się kodem. Od siebie mogę polecić według mnie prostszy ale podobny framework Djnago. Stronę w nim możesz podzielić na aplikację co ułatwia organizację projektu.
komentarz 9 czerwca 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Django przy pierwszej styczności wydaje się faktycznie prostszy od RoR, a nawet według mnie od niektórych frameworków PHP. Sam z resztą od Django zaczynałem, a potem przesiadłem się na RoR. Nie wiem jak obecnie wygląda sytuacja z Django, ale gdy ja w nim pracowałem czyli już jakieś 3-4 lata temu to jednak sporo rzeczy mu brakowało względem RoR. W każdym razie polecam zapoznać się trochę z Django i RoR to dwa fajne frameworki.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 627 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2016 w PHP przez patryk23 Początkujący (290 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 634 wizyt
pytanie zadane 19 kwietnia 2016 w PHP przez Michał Gibas Pasjonat (19,610 p.)

92,632 zapytań

141,500 odpowiedzi

319,879 komentarzy

62,012 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...