• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kurs C++ odc. 1 Problem z endl

Object Storage Arubacloud
–1 głos
1,058 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2016 w C i C++ przez Tricko Nowicjusz (120 p.)

Witam wszystkich!

Dopiero zaczynam się uczyć programować z poradników Pana Zelenta i już napotkałem problem. Mianowicie pisząc swój pierwszy program wzorując się na "Kurs C++ odc. 1: Pliki projektu, pierwszy program" coś dziwnego się dzieje z funkcją kończącą endl i podświetla  się ona na zielono i nie spełnia swojej funkcji. Przeanalizowałem swój projekt, porównując go z projektem Pana Mirosława i sam nie znalazłem przyczyny dlatego tutaj piszę.

#include <iostream>

using namespace std;

int uczniowie, cukierki, x, y;

int main()
{
    cout << "Ilu uczniow jest w Twojej klasie:"  ;
    cin >> uczniowie;

    cout << "Ilu cukierkow kupila mama:"  ;
    cin >> cukierki;

    x = cukierki/(uczniowie-1);
    cout<<"Cukierkow dla kazdego ucznia:"  <<x;

    y = cukierki-x*(uczniowie-1);
    cout<<endl<< "Cukierki dla Jasia"; <<y; 
    
    

W linni ostatniej pokazuję mi się błąd i kompilator nie chce działać a w Code Blocksie funkcja jest na zielono

error:expected primary-expression before'<<'%token

 

 

Screen:

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 29 kwietnia 2016 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Ostatni fragmencik <<y; nie może istnieć bez niczego.

Usuń przedostatni średnik z 19 linii.

 

Pamiętaj że średnik zawsze logicznie kończy linię, w twoim przypadku nagle pojawia się <<y; które nie ma prawa działać bez dodania przed tym przykładowo "cout".

 

PS: Wiem że Pan Mirosław stosuje w swoich kursach zmienne globalne, ale staraj się to ograniczać i wszystkie zmienne typu int, float, string itp. umieszczaj wewnątrz funkcji głównej main, a nie nad nią. Pozdrawiam i życzę miłej nauki :)
komentarz 30 kwietnia 2016 przez Tricko Nowicjusz (120 p.)
Dziękuję. Dzięki Wam problem został naprawiony.

 

A co do PS to nie za bardzo rozumiem bo dopiero się uczę ale gdy w przyszłości może będę trochę więcej wiedział to wrócę do tej Twojej wypowiedzi :)

 

Jeszcze raz dziękuje
+1 głos
odpowiedź 29 kwietnia 2016 przez LislaV Bywalec (2,400 p.)
W linijce z błędem masz zbędny średnik (przed <<y;).
komentarz 30 kwietnia 2016 przez Tricko Nowicjusz (120 p.)
Dziękuję. Dzięki Wam problem został naprawiony. :)

Podobne pytania

0 głosów
6 odpowiedzi 1,681 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 912 wizyt
pytanie zadane 17 października 2015 w C i C++ przez parimple Początkujący (260 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 308 wizyt
pytanie zadane 12 października 2021 w C# przez dave91 Początkujący (480 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...