• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sprawdzenie kodu mojej strony

Object Storage Arubacloud
0 głosów
362 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2016 w HTML i CSS przez VeniK Początkujący (270 p.)
Postanowiłem stworzyć swoją pierwszą stronę www w oparciu o nowe tagi HTML5. Chciałbym teraz, abyście sprawdzili ją pod względem poprawności kodu, zastosowania tagów itp. nie pod względem wyglądu bo nie na tym się aktualnie skupiałem, ale oczywiście kod CSS też można przejrzeć. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi, podpowiedzi i krytykę :)

http://cssdeck.com/labs/full/hivcgg6p

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 marca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Jest całkiem ok, ale osobiście przyczepiłbym się aside,  a dokładnie wnętrza. Tam zamiast divów możesz zastosować section, a "Znajdź mnie tu" jest listą linków. Do tego można dodać, że sam znacznik date nie wystarcza:

<time datetime="2014-07-03">07/03/14</time>

Do tego jak jest header w article, i ten szary napis - można to uznać za footer. Poza tym wszystkim, używasz za dużo razy stylowania po tagach.

komentarz 29 marca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

I jeszcze taki zabawny zapis:

<!-- Don't ask why there is logging panel in my portfolio. I don't know. -->

 logging panel :v

komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
edycja 29 marca 2016 przez VeniK
Dzięki za odpowiedź, teraz lepiej?

http://cssdeck.com/labs/full/nqtobapu

Wydaje mi się, że aside poprawiłem, "Znajdź mnie tu" też, datę również. Co do tego szarego napisu, nie rozumiem czemu można uznać to za footer.

Co do stylowania, chodzi o to że header.logo h1 mógłbym zamienić po prostu na .logo h1, tak?

Mam nadzieję, że teraz zmieniony komentarz cię usatysfakcjonuje :D

@Edit i przy okazji, żebym miał to z głowy: Jeśli tworzę ten panel i chcę dodać oczywiście login i hasło, muszę to dawać do <form>? Głupie pytanie, ale wolę się upewnić teraz.
komentarz 29 marca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)

Jest lepiej ;) Dalsze info:

Co do tego szarego napisu, nie rozumiem czemu można uznać to za footer.

Tutaj nie ma co rozumieć - czy to nie jest właśnie footer artykułu? Szczerze to trudno mi to wytłumaczyć, to jest logiczne :D

 

Co do stylowania, chodzi o to że header.logo h1 mógłbym zamienić po prostu na .logo h1, tak?

Nope, latając po tagach w stylach robisz źle, ponieważ może się zdarzyć sytuacja że użyjesz dwukrotnie jakiegoś elementu w identyczny sposób, ale ma on mieć różny charakter. Powinno używać się klas do stylizowania, ponieważ wtedy jeżeli będzie ww. sytuacja, nie będzie problemu zmienić stylu czegokolwiek. Jeżeli jednak tak by się wydarzyło, że użyłeś drukrotnie tej samej struktury, ale chcesz aby ta druga wyglądała inaczej i dopiero jej nadasz klasy, to będzie bardzo nie profesjonalne. Mam nadzieję, że zrozumiałeś. :D

Mam nadzieję, że teraz zmieniony komentarz cię usatysfakcjonuje :D

Jeżeli mamy się czepiać serio, to nie mieszajmy języków :P

komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
edycja 29 marca 2016 przez VeniK

Tutaj nie ma co rozumieć - czy to nie jest właśnie footer artykułu? Szczerze to trudno mi to wytłumaczyć, to jest logiczne :D

Aaaa, teraz rozumiem o co ci chodzi, że ten News #1 niby odnosi się do Newsa 2 jako jego footer? Ok, pewnie jutro się tym zajmę, na dziś koniec :D

Nope, latając po tagach w stylach robisz źle, ponieważ może się zdarzyć sytuacja że użyjesz dwukrotnie jakiegoś elementu w identyczny sposób, ale ma on mieć różny charakter. Powinno używać się klas do stylizowania, ponieważ wtedy jeżeli będzie ww. sytuacja, nie będzie problemu zmienić stylu czegokolwiek. Jeżeli jednak tak by się wydarzyło, że użyłeś drukrotnie tej samej struktury, ale chcesz aby ta druga wyglądała inaczej i dopiero jej nadasz klasy, to będzie bardzo nie profesjonalne. Mam nadzieję, że zrozumiałeś. :D

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, chodzi ci o coś takiego jak mam:

article {
	border-bottom: 2px solid darkgray;
}
aside {
	float: left;
	width: 25%;
	background: gray;
}
section {
	border-bottom: 2px solid darkgray;
}

@Edit again, jeśli chciałbym przenieść tą datę dodania na dół newsa, mam użyć zwykłego <p> czy jak? Pasowałby <details> moim zdaniem, ale Firefox go nie rozpoznaje jeszcze i dlatego nie chcę go dodawać.

komentarz 29 marca 2016 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Myślę, że p nie jest złym wyborem.
komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
Dzięki wielkie za pomoc, miłego wieczoru :)
+1 głos
odpowiedź 29 marca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
  • użyj paddingu dla contentu. Np.: article { padding: 18px; }
  • zwiększ interlinię dla tekstu. Np.: article { line-height: 1.5; }
* { margin: 0; padding: 0;

Nie rób tak. Zainteresuj się Normalize.css... No i nie resetuj czegoś czego nie potrafisz potem poprawnie ostylować.

><li><a href="#">O mnie</a></li
><li><a href="#">Moje projekty</a></li
><li><a href="#">Kontakt do mnie</a></li>

Co to?

<data>21:00 | 29.03.2016</data>

<data>? "data" to po angielsku dane...
<date> jeśli już... i nie <date>, a <time>
 http://html5doctor.com/the-time-element/

	<div class="sidebox" id="socials">
		<h3>Znajdź mnie tu</h3>
		<p><a href="#" id="fb"><i class="icon-facebook-squared"></i> Facebook</a></p>
		<p><a href="#" id="tw"><i class="icon-twitter-squared"></i> Twitter</a></p>
		<p><a href="#" id="yt"><i class="icon-youtube-squared"></i> Youtube</a></p>
		<p><a href="#" id="tr"><i class="icon-tumblr-squared"></i> Tumblr</a></p>
	</div>

Zamień to na listę...

</body>
</html>
<script>
</script>

</body>
</html>

2 razy zamykasz <body> i <html> ?

Jeśli chodzi o HTML5 jest raczej OK...

Pewnie znasz?
http://tutorials.comandeer.pl/html5-blog.html

komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
  • użyj paddingu dla contentu. Np.: article { padding: 18px; }
  • zwiększ interlinię dla tekstu. Np.: article { line-height: 1.5; }

Pisałem, że na wyglądzie się nie skupiałem, to wszystko dokończę później, ale dzięki za rady.

Zainteresuj się Normalize.css... No i nie resetuj czegoś czego nie potrafisz potem poprawnie ostylować.

Nie znam się na rzeczach jak jakiś reset.css czy normalize.css jeszcze do tego tematu nie doszedłem :D Zainteresuję się jutro + again, nie o wygląd mi chodziło.

1

2

3

><li><a href="#">O mnie</a></li

><li><a href="#">Moje projekty</a></li

><li><a href="#">Kontakt do mnie</a></li>

Co to?

Jeśli ustawi się inline-block, to pomiędzy robią się spacje, taki zapis powoduje, że tych spacji nie ma.

https://css-tricks.com/fighting-the-space-between-inline-block-elements/

<data>? "data" to po angielsku dane...
<date> jeśli już... i nie <date>, a <time>

Tu jakoś totalnie bez mózgu to palnąłem, już poprawione :D

Zamień to na listę...

Zamienione

2 razy zamykasz <body> i <html> ?

Nigdzie nie mam dwóch zamknięć tych tagów... czy czegoś nie widzę?

komentarz 29 marca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Jeśli ustawi się inline-block, to pomiędzy robią się spacje, taki zapis powoduje, że tych spacji nie ma.

Pierwsze coś takiego widzę jak żyję... Ja zamiast inline-block używam li { float: left; }

komentarz 29 marca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Nigdzie nie mam dwóch zamknięć tych tagów... czy czegoś nie widzę?

http://pasteboard.co/2Do93Qjb.png

komentarz 29 marca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Używasz ramek?
komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
Dzięki, przeczytam :)
komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)

Mój koniec strony wygląda tak:

</footer>
</div>

</body>
</html>

 

komentarz 29 marca 2016 przez VeniK Początkujący (270 p.)
To znaczy jakich ramek i w jaki sposób?
+1 głos
odpowiedź 30 marca 2016 przez Eimens Maniak (69,240 p.)

w <header> dał bym <h1> i <h2> zapmiast <p> i wstawił oba w znacznik <hgroup>  (albo <h1> i w nim <small>)

<aside> powinien być w <main>

Stara przeglądarka IE ma problem z takim zapisaem 

header.logo h1 {
    margin: 0;
    padding: 40px;
    font-weight: 100;
}

Ona nie rozumie co to jest <header> i w tym wypadku CSS nie zadziała przeglądarka to zignoruje, jest na to banalny patent. Wystarczy że robiąc <header> nadasz mu classę "header". Będzie to wyglądało w następujący sposób:

<header class="header">...</header> 

<main class="main">...</main>

i analogicznie w CSS 

.header .logo h1 {
    margin: 0;
    padding: 40px;
    font-weight: 100;
}

Dostawiasz tę kropkę i problem z głowy, nawet najgorsza przeglądarka zrozumie co ma robić :) 

Tak po za tym to wygląda to całkiem nieźle, validator.w3.org nic nie pokazuje po za błędnym linkiem w "twitter".

Podobne pytania

+8 głosów
12 odpowiedzi 685 wizyt
+3 głosów
6 odpowiedzi 542 wizyt
0 głosów
6 odpowiedzi 570 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2016 w Nasze projekty przez Ferdu Gaduła (4,150 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...