• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ocena pierwszej strony internetowej

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
473 wizyt
pytanie zadane 19 lutego 2016 w Nasze projekty przez Sprat Użytkownik (620 p.)

Czesc ludzie! Od wczoraj w sieci istnieje moja pierwsza strona internetowa http://schroniskostrawczyn.pl . Jest ona napisana w oparciu o Bootstrap, PhotoSwipe, html i PHP. Co o niej myslicie? Czekam na jakas obiektywna krytyke i moze jakies porady? Pozdrawiam

7 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 19 lutego 2016 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
  • Bootstrap - hmmm, mam mieszane uczucia do tego frameworka, z jednej strony można na szybko zrobić sensowną stronę, lecz z drugiej straszna nadmiarowość kodu - to samo da się osiągnąć redukując kod o 50%
  • Logo umieścił bym w h1 - jednak to jest nagłówek strony
  • Jeżeli coś nie jest odnośnikiem do innej strony lub sekcji na stronie to niech nim nie będzie. Skłaniałbym się do stosowania zamiast a z kombinacjami takimi jak role=button to po prostu znacznik button. Nie jest to błędem, lecz może pomóc starszym przeglądarką obsługującym WAI-ARIA, ale nie HTML5.
  • <meta http-equiv="x-ua-compatible" content="ie=edge">

    jest znacznikiem http i tak powinno zostać. Jego miejsce jest w .htaccess lub ręcznie ustawiany w php za pomocą header. 

  • Skąd użytkownicy czytników ekranu mają wiedzieć co przedstawia slider?

  • W tabeli jest tbody, a gdzie thead?

  • Numerowanie w "zniżki" nie wygląda estetycznie

  • Uważam, że w zakładce "Turystyka" zdjęcia mają charakter wyłącznie estetyczny i nie pełnią żadnej funkcji informacyjnej. Ustawiłbym pusty alt

  • W galerii zastosowanie figure jest błędne - bardziej skłaniałbym się ku picture. 

  • Dodatkowo galeria spełnia również funkcję przedstawienia oferty, więc zdjęcia powinny mieć dokładniejszy opis.

  • Brak efektu focus dla loga oraz tabowanie zatrzymuje się na sliderze.

  • Zastosowałbym jakieś proste routowanie w php

komentarz 19 lutego 2016 przez Sprat Użytkownik (620 p.)
Dzieki za komentarz. Nie do konca wiem o co ci chodzi z tym meta znacznikiem. Na pewno zastosuje sie do twoich porad. Pozdrawiam
komentarz 19 lutego 2016 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)

Chodzi mi o to, że powinno to być ustawione ręcznie w każdym pliku php za pomocą: 

header('X-UA-Compatible: IE=edge,chrome=1');

lub w .htaccess:

<FilesMatch "\.(htm|html|php)$">
    <IfModule mod_headers.c>
        BrowserMatch MSIE ie
        Header set X-UA-Compatible "IE=Edge,chrome=1" env=ie
    </IfModule>
</FilesMatch>

 

komentarz 19 lutego 2016 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Dlaczego zastosowanie figure w galerii jest błędne? Może nie jest dokładnie tak zastosowane jak powinno być, ale nie jest błędne:

http://w3c.github.io/html/semantics.html#example-011a9353
komentarz 19 lutego 2016 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
Wycofuję się z tego, faktycznie - te zdjęcia mają znaczenie dla semantyki, lecz podzieliłbym każdą sekcję zdjęć znacznikiem article.
+2 głosów
odpowiedź 19 lutego 2016 przez SebekChlebek Stary wyjadacz (11,290 p.)
Bardzo fajna, czytelna nic dodać nic ująć :) Mówię Ci od strony wizualnej bo na webowym kodzie się nie znam :)
komentarz 19 lutego 2016 przez eliano Gaduła (3,640 p.)
mnie się nie podoba że każda podstrona zaczyna się od slidera. mam wrażenie jakbym ciągle był w tym samym miejscu...
+1 głos
odpowiedź 19 lutego 2016 przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
Strona całkiem całkiem 10/10 :)
+1 głos
odpowiedź 19 lutego 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Kodu nie będę oceniał, ale jedna rzeczy rzuciła mi się w oczy:
Dlaczego na początku każdego pliku masz 11 linijek odstępu, a następnie rozpoczynasz pisać.

Co do designu to można powiedzieć, że jest minimalistycznie - ale nie mówię, że to źle - przez co nie ma za dużo do oceny, ale rzuciło mi się parę rzeczy:

  • Menu, dokładniej to wyśrodkowanie w pionie. Jest to zrobione na sztywno - użyty padding - można zrobić to o wiele "łatwiej" poczytaj o flexbox'ie. Jeżeli się nie mylę to Bootstrap 4 coś tam z flexboxem ma wspólnego, ale nie korzystam z niego więc nie mówię, że to potwierdzone.
  • Bez wszystkich cieni, IMO strona wyglądała by lepiej.
  • Stopka strony. Dlaczego szara? Ja dałbym jej niebieski kolor, ale trochę ciemniejszy. No i zmniejszyłbym ten padding.
  • Poza tym do stopki dodałbym jakieś menu.
  • Na podstronie "Oferta", są dwa boxy, warto by wyrównać ich wysokość. To też można zrobić za pomocą flexboxa. Dokładnie chodzi mi o te dwa boxy: http://i.imgur.com/88JWJLS.png
komentarz 19 lutego 2016 przez Sprat Użytkownik (620 p.)
Dzieki za komentarz. O flexboxie troche wiem i mialem pomysl zeby go uzyc ale jakos pasowalo mi to co jest teraz, postaram sie zrobic to z flexboxem. Podstrone oferta musze calkowicie przerobic, nie jest do konca responsywna i nie do konca jestem z niej zadowolony. Co do spacji na poczatku to juz zostaly poprawione.
+1 głos
odpowiedź 19 lutego 2016 przez niezalogowany

Z racji, że technologie Webowe to nie moja działka, to wypowiem się jedynie od strony designu/wrażeń użytkownika, ocenę pod kątem kodu pozostawiam @Comandeer'owi i innym osobom siedzącym w tym temacie.

  1. Pierwsze wrażenie: strona główna jest ok, nie ma przepychu, jedyne złe wrażenie to ten poszarpany tekst w "O nas", który moim zdaniem powinien być albo wyjustowany, albo wycentrowany.
  2. "Oferta" - tu efekt się psuje, box z tabelką jest nieco zbyt pusty moim zdaniem, no i nie jest tej samej wysokości co box "Oferta" (czuję że powinna być jakaś symetria)
  3. Zniżki, wycentrowane punkty i efekt jest słaby, albo zrezygnuj z wypunktowania, albo z wyśrodkowania, bo moim zdaniem marnie to wygląda
  4. "Kontakt" - no powiedzmy ok (coś mi nie gra, ale nie wiem co)
  5. "Turystyka" -  ok
  6. "Galeria" - mniej więcej jest w porządku, chociaż te rozrzucone zdjęcia bez żadnego obramowania, ramki, czy czegoś co by sprawiało wrażenie że to nie jest po prostu osadzenie obrazka w HTML byłoby miłe
  7. Kolejność samych stron jest dziwna, tzn jest chyba jakaś tak niepisana zasada, że "Kontakt" jest maksymalnie z prawej strony (albo w tych okolicach" i to jest dobry pomysł, dzięki temu całość chyba by sprawiła wrażenie lepiej uporządkowanej
  8. Adresy kończące się ".php" :/ Raczej dzisiaj tego typu rzeczy się ukrywa

Chyba tyle, strona jest moim zdaniem całkiem ok, chociaż wymaga jeszcze szlifów

 

komentarz 19 lutego 2016 przez Sprat Użytkownik (620 p.)
Dzieki za komentarz. Na pewno zastosuje sie do twoich porad szczegolnie do tej z rozszerzeniem '.php'.
+1 głos
odpowiedź 19 lutego 2016 przez xSvilen Mądrala (5,740 p.)
Strona pierwszy rzut oka bardzo ładna i estetyczna, podoba mi się :)
0 głosów
odpowiedź 23 lutego 2016 przez Mateusz11 Pasjonat (22,910 p.)
Stronka dobra :) 9/10 :)

Podobne pytania

+3 głosów
5 odpowiedzi 454 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2016 w Nasze projekty przez Sebastian Kopiczko Początkujący (370 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 235 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2017 w HTML i CSS przez crayonek Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 543 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2016 w HTML i CSS przez marcin1032 Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...