• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jak zrobić program do wyliczenia średniej dla nauczyciela np?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
357 wizyt
pytanie zadane 8 lutego 2016 w C i C++ przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)
#include <iostream>

using namespace std;

int main(){
    int ile;
    float oceny[100], suma=0,srednia;

    cout<<"ile cyfr chcesz policzyc do sredniej?:";
    cin>>ile;
    for(int i=0; i<=ile-1 ; i++)
        {
                cout << "podaj "<<i+1<<" ocene zeby dodac do sumy:" ;
                cin>>oceny[i];
                while((oceny[i]>6)||(oceny[i]==0))
                    {
                    cout << " blad, podaj "<<i+1<<" ocene zeby dodac do sumy:" ;
                    cin>>oceny[i];
                    }
                suma += oceny[i];

        }

    srednia = suma/ile;
    cout<<"srednia rowna sie : " <<srednia;

    return 0;
}

witam chodzi mi o program który wylicza średnią ale taki dobry że pyta uzytkownika ile ocen chce policzyć do średniej oraz gdy ocena jest większa od 6 to wypisuje błąd i prosi o ponowne wpisanie oceny

zrobiłem aczkolwiek taki program ale nie wiem jak zrobić żeby program zarezerwował tyle miejsc o ile prosi uzytkownik Ocen do wpisania bo ja zrobiłem tak że rezerwuje 100 miejsc a wszelki wypadek a chciałbym żeby zarezerwowac tyle ile uzytkownik chce żeby nie marnować pamięci wiem że to trzeba zrobić coś z wskaznikiem ale nie wiem jak za wszelką odpowiedz dziękuje

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 lutego 2016 przez Józef Mądrala (5,200 p.)
Zainteresuj się wskaźnikami i dynamicznym alokowaniem pamięci. Wprowadzenie do tematyki znajdziesz w dziesiątym odcinku kursu c++:

https://www.youtube.com/watch?v=0DQl74alJzw
+1 głos
odpowiedź 8 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Zamiast:

float oceny[100]

możesz użyć wektorów w C++

std::vector <int> oceny;

oceny.push_back( 5 );
oceny.push_back( 2 );
oceny.push_back( 3 );
oceny.push_back( 1 );

cout << "ilość wprowadzonych ocen: " << oceny.size();

cout << "pierwsza ocena to: " << oceny[0];

http://cpp0x.pl/dokumentacja/standard-C++/vector/819

–1 głos
odpowiedź 13 maja 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
A jeśli nie chcesz używać wektorów i dynamicznej alokacji pamięci, to zaraz po wczytaniu ilości ocen dajesz w kodzie: Float oceny[ile]. I to tyle!
2
komentarz 13 maja 2016 przez niezalogowany
Czy ty wiesz co piszesz? Takie coś jest niezgodne z standardem C++. Rozmiar tablicy statycznej musi być znany w momencie kompilacji. To, że niektóre kompilatory(GCC) na coś takiego pozwalają to nie oznacza to że jest to poprawne.
komentarz 13 maja 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Piszę to co robię, nigdy mnie ta metoda nie zawiodła. Nie wiedziałem o tym że to jest meh dla niektórych kompilatorów:/
komentarz 13 maja 2016 przez niezalogowany
Gdyby ktoś kompilował twój kod z czymś takim na np. VS to dostałby błąd kompilacji. Do tworzenia tablic dynamicznych używaj vector'ów albo operatorów new i delete.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,176 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 165 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 612 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...