• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

webkrytyk - co sądzicie?

Object Storage Arubacloud
+6 głosów
848 wizyt
pytanie zadane 17 kwietnia 2015 w Offtop przez Asasynek Obywatel (1,430 p.)

Na stronie webkrytyk.pl można znaleźć artykuł krytykujący kursy JS i CSS - www.webkrytyk.pl/krytyka/wideokursy/wideokursy-1-kurs-js-i-css-miroslawa-zelenta.

Ja się jeszcze niezbyt na tym znam, żeby oceniać, a wy co o tym sądzicie?

 

3 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
wybrane 17 kwietnia 2015 przez Asasynek
 
Najlepsza

Autor ma racje, choć sam nie jestem ekspertem w programowaniu, to jednak mogę odnieść się do kilku kwestii, które są istotne (wstawiłem również moje skromne komentarze):

Tutaj moje zastrzeżenie pojawia się już w przypadku tytułu. Obecnie JS nie jest językiem browserowym. To język ogólnego użytku, który coraz większą popularność zyskuje po stronie serwera (node.js/io.js). - dobre spostrzeżenie

Nie, skrypty nie powinny być w head. - powinny być przed zamknięciem znacznika body po to aby strona wczytywała się szybciej

Czy ja wiem czy pisanie JS po polsku jest dobre? Pisałbym po angielsku. Natomiast polskie ogonki w nazwach zmiennych są dozwolone (identyfikatory w UTF-8 są obsługiwane od dawna). - tyczy się to całego programowania, lepiej jest pisać wszystko po ang, łącznie z komentarzami, ale wiadomo...

Nie pokazywałbym dokumentacji W3Schools, a Mozilla Developer Network (wersja angielska, bo polskiej trochę brakuje). To wciąż najlepsza dokumentacja JS. - można korzystać z kilku źródeł

Nie widzę sensu dzielenia kodu JS na dwie części: jedną w head,a drugą w body. - najlepiej pisać w oddzielnym pliku *.js ewentualnie przed zamknięciem body w tagu script

Zewnętrzne pliki JS nie powinny być praktycznie nigdy załączane w head (pomijając całkowicie asynchroniczne skrypty statystyk). -chociażby to co wyżej, ze względu na szybkość

if raczej jest instrukcją, nie funkcją sensu stricto. - przejęzyczenie Mirka, hmm? takie trochę czepianie się, ale faktycznie racja :P

Zamiast napis = napis + cos lepiej skorzystać z operatora +=. - myślę, że Mirek użył takiego zapisu po to aby kod teoretycznie dla początkującego był czytelniejszy, choć lepszy jest zapis += :P

Czemu obrazki nie mają [alt]? To podstawowy błąd dostępności! - dokładnie tak, ale nie czepiajmy się

Klasy w CSS elementami zaawansowanymi elementami programowania? To raczej nie te klasy… Niemniej koncept OOCSS nie jest głupi. - dokładnie

#container w 95% przypadków jest całkowicie niepotrzebny (tak, jak tutaj) – mamy bowiem html, body. - według mnie jednak lepiej jest stworzyć kontener, ale jako klasa a nie id

Do stylowania nie powinno używać się [id], a klasy. - dokładnie, dodatkowo nazwy klas powinny być tak uniwersalne aby kod można było spokojnie używać do różnych części strony, oczywiście tutaj zachaczamy o formatowanie kodu

Menu winno być na liście, nie wstawione od tak do div#menu. - tak, ewentualnie można jeszcze zastosować znacznik <nav></nav> i wtedy nie ma konieczności stosowania listy

Cytat z Linusa to… cytat, zatem powinien być otoczony q lub blockquote. - ważne pod semantyke, ale nie czepiajmy się, w końcu jest to kurs dla początkujących i natłok informacji mógłby być zły...

Czemu nigdzie nie ma akapitów, które są symulowane przez podwójne br? Dbajmy o semantyczność HTML-a! - dokładnie, jak już to używać max 1 br

Przyciski w menu jako div, któremu w CSS dorabiamy łapki? Nie piszmy kodu HTML pod CSS, bo to bez sensu – nawet jeśli to tylko przykład stylowania. - nom, jest do tego button lub anchor tag

Z drugiej strony – tego się niesamowicie dobrze słucha. Brak wszechobecnego Eeeee… i innych niepotrzebnych przerywników, doskonałe zgranie głosu z elementami wizualnymi i widoczny solidny plan każdego odcinka kursu. - dokładnie tak, 100% racji. :P

Podsumowując autro wpisu ma trochę racji, chociaż musimy zdać sobie sprawę, że Pan Zelent tworzył te odcinki totalnie dla początkujących, gdyby nagle wprowadzał wszelkie różne rzeczy to zrobiłby totalny mętlik w głowie. Pomału i do przodu.

 

komentarz 17 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)

Pan Zelent tworzył te odcinki totalnie dla początkujących,

Zgodzę się i generalnie takie są ale moznaby polemizować nad tym, które dokładnie elementy są dla początkujących a które nie. Np.:
 

<meta http-equiv="X-UA-Compatible" content="IE=edge,chrome=1" />

Ta linijka na samym początku nauki moim zdaniem jest zupełnie zbędna.

komentarz 15 czerwca 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)
Pan Mirek przygotował podstawowy szablon strony, aby nie przejmować się takimi linijkami, móc bez przypału przejść do części body.
+2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
Sporo konstruktywnej krytyki. Warto jednak brać pod uwagę że kurs pana Mirosława miał wyjaśnić podstawy js osobie która być może pierwszy raz ma styczność z jakimkolwiek językiem i to robi doskonale. Dlatego nie czepialbym się tego kursu bo jego zadaniem nie jest zrobić z oglądającego najlepszego programisty js a wyjaśnić mu podstawy i zachęcić do samodzielnej nauki.
+2 głosów
odpowiedź 17 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Wszystko ma swoje plusy i minusy.
Cóż mogę powiedzieć, mnie się te kursy bardzo podobają, ponieważ zdobyłem podstawową wiedzę, którą mogę rozwijać.

Podobne pytania

+37 głosów
4 odpowiedzi 3,402 wizyt
pytanie zadane 29 października 2017 w Nasze poradniki przez Comandeer Guru (601,510 p.)
+3 głosów
5 odpowiedzi 329 wizyt
pytanie zadane 20 kwietnia 2015 w Nasze projekty przez jk_kord Bywalec (2,950 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 411 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...