• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Div vs header etc.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
738 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2016 w HTML i CSS przez Głaz997 Bywalec (2,250 p.)
Witam

Od jakiegoś czasu interesuję się tworzeniem stron internetowych i zauważyłem, że często ludzie miewają odmienny styl "pisania". Np. Pan Mirosław w kursie HTML oraz CSS posługiwał się głównie div'ami natomiast inni użytkownicy,  których oglądałem posługiwali się czymś takim jak np. header, nav, section itd.  Moje pytanie brzmi czym różnią się te elementy i czy "opłaca się" je stosować.

 

Domyślam się że header nav i inne te elementy "mówią" użytkownikowi (?)  co zawiera ta część strony w przeciwieństwie do div'a.

4 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
wybrane 2 stycznia 2016 przez Głaz997
 
Najlepsza

Domyślam się że header nav i inne te elementy "mówią" użytkownikowi (?)  co zawiera ta część strony w przeciwieństwie do div'a.

Użytkownika nie interesuje co się znajdzie w kodzie strony, dla niego ważne jest to co widzi i co może z tym zrobić. Jest to głównie informacja dla wyszukiwarek, robotów (i innego oprogramowania), aby wiedziały czym dany fragment strony jest w rzeczywistości. Użytkownik pozna to bardzo prosto, jak widzisz nagłówek czy menu nawigacyjne to wiesz od razu co to jest. Ale na przykład dla robota wyszukiwarki strona to już jest tylko html (zwykły tekst, który musi odpowiednio sparsować), z którego musi wydobyć najistotniejsze informacje.

 Moje pytanie brzmi czym różnią się te elementy i czy "opłaca się" je stosować.

Jak najbardziej opłaca się stosowanie tych znaczników. Umiejętne korzystanie z tych znaczników pozwoli dobrze zoptymalizować stronę, dzięki czemu, np, łatwiej ją będzie znaleźć w wyszukiwarce.

Google, np. bardziej lubi strony, które są poprawnie i semantycznie napisane w HTML5.

komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Nieprawda, że użytkownika nie interesuje! Pomijasz niezwykle istotną kwestię dostępności, gdzie dla osób z niepełnosprawnościami tego typu oznaczenia w kodzie są niezwykle istotne. Czytniki ekranowe używają tych tagów do dzielenia strony na regiony i odpowiednio to oznajmiają.
1
komentarz 2 stycznia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Oczywiście, że prawda. Użytkownika nie interesuje to co siedzi w kodzie, interesuje go to co widzi i słyszy oraz to jakie czynności na danej stronie może wykonać.

Wcale nie pominąłem kwestii dostępności. Napisałem ogólnie, że te tagi są głównie dla wyszukiwarek, ale też i innego oprogramowania. Osoby niepełnosprawnej nie interesuje jak jest zbudowana strona, ją interesuje to, aby ten czytnik poprawnie stronę przetłumaczył i w sposób wygodny dla tej osoby.

Ciebie i mnie może interesuje jak jest zbudowana strona. Sam często zaglądam do źródeł. Jednak większość użytkowników internetu nie ma pojęcia jak strony są zbudowane i czym w ogóle jest html. Ich to nie interesuje. Po prostu, ktoś chce sobie pooglądać śmieszne koty, to wchodzi na daną stronę i wizualnie rozróżnia czym jest dany element. A to że strona jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych jest tylko udogodnieniem w kierunku takich osób.
komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Z tym, że podejście "głównie dla wyszukiwarek" jest tym, co sprawia, że w Polsce do kwestii dostępności nie przywiązuje się żadnej wagi. Google jest ważniejsze od "śmiesznych niepełnosprawnych". W tym kraju prawie nikt nie zna standardu WCAG, co jest po prostu przykre…
Dlatego uważam, że w przypadku semantyki kwestię SEO należy albo całkowicie pomijać, albo przedstawiać jako wtórną w stosunku do kwestii dostępności.
Mam wrażenie, że dla Ciebie również dostępność to "dodatkowe udogodnienie". Z tego typu myśleniem po prostu nie mogę się zgodzić, bo podążając tą drogą bardzo łatwo dojść do momentu, w którym semantyka jest tylko "wartością dodaną". I tak traktuje ją większość agencji interaktywnych w Polsce, błędnie uważając, że wizualny aspekt strony to wszystko. Nie, nie jest. Wizualny aspekt strony to właśnie owa wartość dodana i po prostu trzeba mieć tego świadomość.
komentarz 2 stycznia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)

Ale filozofujesz. Nie doszedłeś jeszcze do formy po sylwestrze? cheeky

komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
No bo dbanie o to, by Sieć była dostępna dla wszystkich, to mrzonka… i właśnie przez tego typu podejście jest tak, jak jest.
komentarz 2 stycznia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)

No trudno. Nic nie poradzę na to, że tak mało się o tym mówi.

Napisałem "głównie", bo taka jest rzeczywistość. laugh

komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Może zabrzmię jak całkowicie obłąkany, ale mam zamiar tę rzeczywistość zmienić.
komentarz 2 stycznia 2016 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)

Może zabrzmię jak całkowicie obłąkany, ale mam zamiar tę rzeczywistość zmienić.

Ja nie twierdzę, że to źle. Wręcz przeciwnie, to bardzo dobrze.

Proponuję, abyś popełnił więcej jakiś ciekawych artykułów na te tematy. No chyba, że masz coś ciekawego twojego autorstwa, to mógłbyś podrzucić linka.

komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Właśnie nie mam niestety… postaram się coś popełnić w najbliższym czasie.
+4 głosów
odpowiedź 2 stycznia 2016 przez NXT Obywatel (1,860 p.)

http://tutorials.comandeer.pl/html5-blog.html

Polecam przeczytać, a także pogooglować na ten temat.

+1 głos
odpowiedź 1 stycznia 2016 przez rulesowner Nowicjusz (200 p.)
Z tego co mi wiadomo to znaczniki typu "header, article, section" to znaczniki HTML5 i chyba nie wiele różnią się od zwykłych divów.
Chętnie też bym się czegoś o tym dowiedział.
komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Te znaczniki niosą wartość semantyczną w przeciwieństwie do divów, które są używane wyłącznie do stylowania, przez co (domyślnie) nie mają żadnej wartości semantycznej. Więcej na ten temat napisałem w swoim tutku, który jest podlinkowany w jednej z odpowiedzi.
+1 głos
odpowiedź 1 stycznia 2016 przez niezalogowany

header, footer, article, section itd. to nowe elementy wchodzące w skład HTML5. Zamiast takiego diva z id="header", czy "footer" możesz wstawić element <header>, czy <footer> a w nich dopiero <div> czy <section>. Większość koderów używała tych nazw w "id" stąd te nazwy. Z tego, co mi wiadomo -roboty goole podczas przeszukiwania strony, natrafiając na nowe znaczniki uważają je w hierarchii za "ważniejsze" i łatwiej chwytają, co gdzie jest na Twojej stronie ; )

komentarz 2 stycznia 2016 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Te znaczniki niosą wartość semantyczną i są częścią drzewka dostępności strony. Fakt, że używają ich wyszukiwarki, jest całkowicie wtórny.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 75 wizyt
pytanie zadane 18 lipca 2023 w HTML i CSS przez nesta Nowicjusz (220 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 333 wizyt
pytanie zadane 11 grudnia 2020 w HTML i CSS przez kamil1503 Nowicjusz (130 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 525 wizyt

92,584 zapytań

141,433 odpowiedzi

319,668 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...