• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

SSH - kilka pytań

Object Storage Arubacloud
+1 głos
327 wizyt
pytanie zadane 28 listopada 2015 w Inne języki przez Hatter Gaduła (3,180 p.)

Cześć.

Jak wiadomo aby się połączyć przez ssh należy użyć

ssh $remote_user@$remote_host

Mam kilka pytań.

  1. Czy $remote_user to jest nazwa użytkownika na tym komputerze z którym się chcę połączyć?
  2. Jeżeli mam serwer (fizyczny) w swojej własnej sieci to jego $remote_host będzie 192.168.1.103?

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 28 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
1. Tak. 2. Tak, może tyle wynosić.

A czemu pytasz, coś nie działa?
komentarz 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Tak, spróbuję jeszcze raz jak się nie uda połączyć to wstawię pliki konfiguracyjne tutaj ;)
0 głosów
odpowiedź 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Nie mam pliku konfiguracyjnego nawet (/etc/ssh/sshd_config).
komentarz 28 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
A czy maszyna z którą się łączysz ma zainstalowany serwer SSH? (paczka openssh-server na debianopodobnych)
komentarz 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Właśnie serwer nie miał tego zainstalowanego a był problem z pakietami. Musiałem dodać linjkę do serwera ftp, zrobić apt-get update i pobrać. Już działa ;)
komentarz 28 listopada 2015 przez niezalogowany
debianopodobne czuje się jak na animal planet :D
0 głosów
odpowiedź 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Mam jeszcze jedno pytanie. Gdzie mogę znaleźć dosyć dobrą instrukcję/dokumentację abym mógł skonfigurować serwer SSH?
komentarz 28 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Skonfigurować w jakim sensie? Co konkretnie?

(I nie zadawaj pytań jako odpowiedź, tylko zadaj nowe pytanie na stronie)
komentarz 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Chciał bym zobaczyć co się da tam zrobić (wszystkie opcje). Nie będę zaśmiecał - temat jest adekwatny.
komentarz 28 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Cała konfiguracja serwera znajduje się w pliku /etc/ssh/sshd_config; dla klienta są to /etc/ssh/ssh_config i ~/.ssh/config.
komentarz 28 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Nic mi to nie da nieznając co do czego (z czym się je).
komentarz 28 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Ale tam nie ma jakiś super gadżetów czy funkcjonalności których konfigurację trzeba umieć na pamięć, podobnie jak nie musisz czytać dokumentacji do Firefoxowego about:config. Jeśli będzie coś co będziesz potrzebował to wyguglujesz, zrobisz i zapomnisz. Jak dotąd z konfiguracji SSH robiłem tylko dwie rzeczy:

- ustawianie aliasów, żebym nie musiał za każdym razem pisać całego user@host_ip: http://askubuntu.com/questions/257472/host-alias-for-ssh

- wyłączenie możliwości bezpośredniego logowania do roota: http://www.howtogeek.com/howto/linux/security-tip-disable-root-ssh-login-on-linux/

I tyle. Potem dochodzi jeszcze sprawa kluczy SSH, ale to w zasadzie już nie jest kwestia konfiguracji i też da się "na żywo" nauczyć.
komentarz 29 listopada 2015 przez Hatter Gaduła (3,180 p.)
Okej dziękuje ;)

Podobne pytania

–2 głosów
1 odpowiedź 174 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2021 w Systemy operacyjne, programy przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 384 wizyt
pytanie zadane 12 marca 2020 w Sieci komputerowe, internet przez Borys Użytkownik (830 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 248 wizyt
pytanie zadane 24 maja 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany

92,578 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...