• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tworzenie/modyfikacja strony w Joomla, czyli co początkujący wiedzieć powinien?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
543 wizyt
pytanie zadane 28 października 2015 w HTML i CSS przez Kamil.eF Początkujący (410 p.)
Witajcie,

Zostałem poproszony o modyfikację lub utworzenie od nowa pewnej strony opartej na Joomla1.5.

Jest to prosta strona, oparta o równie prosty szablon (menu po lewej stronie, 5 modułów, obrazek w nagłówku, rozciągnięta na całą szerokość ekranu). Słowem prosta, dość przejrzysta stronka. Teraz ma być nieco bardziej rozbudowana i wyglądać nowocześniej.

Mimo, że dotychczas nie miałem do czynienia z CMS Joomla (ogólnie moje doświadczenie z CMS-ami jest bardzo ubogie, niemal zerowe) podjąłem wyzwanie i zgodziłem się pomóc na ile będę w stanie(przy okazji może nauczę się czegoś pożytecznego i stworzę pierwszą ,,poważniejszą" stronę :P).

W związku z tym mam następujące pytania:

Czy jest sens modyfikować starą stronę opartą na Joomla 1.5, czy lepiej stworzyć ją od nowa w najnowszej wersji Joomla i w oparciu o jakiś ciekawy szablon?

Jeśli modyfikować to jak?

Jeśli utworzyć od nowa to też proszę o wskazówki dla laika na co zwracać uwagę by strona była przejrzysta i użyteczna, i by potem łatwo się ją obsługiwało?

Wiadomo - wertuję przepastne czeluści Internetu jak się da, ale informacji jest ogrom, a dobrze by było to jakoś usystematyzować i wiedzieć na czym w szczególności się skupić zaczynając.

Jaki szablon polecacie (w miarę prosty i ciekawy)?

Czy pracując z Joomla dokonuje się/można dokonywać modyfikacji bezpośrednio w kodzie html/css, czy raczej nie koniecznie?

Drodzy użytkownicy forum, odwołując się do Waszej szerokiej wiedzy, chciałbym aby ten temat okazał się wartościowy i pomocny nie tylko dla mnie, ale również(na ile to możliwe) dla innych rozpoczynających swoją przygodę z Joomlą użytkowników tego forum.

Za wszystkie merytoryczne, dotyczące tematu wątku odpowiedzi z góry dziękuję:)

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 28 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
wybrane 28 października 2015 przez Kamil.eF
 
Najlepsza
Jeśli będziesz tworzył na najnowszej wersji to pewnie będziesz musiał im tą wersję zainstalować i skonfigurować - czyli dodatkowy problem na glowie ;)

Zrobisz w najnowszej wersji a potem się okaże, że wymaga ona najnowszej wersji PHP a na serwerze takiej nie ma i nie będzie ;) Sprawdź najpierw jakie są tam dostępn wersje serwera WWW, PHP, bazy danych, zrób sobie na komputerze dokładnie to samo i na tym pracuj. Najlepiej było by też przekopiować od nich stronę na swój komputer aby robić na tym samym co jest na serwerze.
komentarz 28 października 2015 przez Kamil.eF Początkujący (410 p.)
Super, dzięki za informacje. Dałeś mi tym solidnie do myslenia. Skłaniałem się już ku zrobieniu strony od nowa w najnowszej wersji Joomla. Nie pomyślałem jednak o tych istotnych kwestiach, o których napisałeś(wersja serwera WWW, PHP i Bazy danych)...

Jeśli przekopiuję stronę na swój komputer i będę na niej pracował, to rozumiem, że będzie to praca lokalnie, tylko na moim komputerze, a strona będzie mogła pozostać puki co aktywna i nie będzie konieczności umieszczania na niej komunikatu ,,Strona w konserwacji" czy coś podobnego?

Kolejne pytanie to: czy bezpiecznie jest zostawiać stronę opartą na Joomla 1.5, która nie jest już wspierana?

No i co właściwie oprócz szablonu warto na takiej starszej stronce, która już się ,,opatrzyła" zmienić?
komentarz 28 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Jeśli zrobisz sobie kopię to będziesz robił lokalnie a stara strona będzie mogła wciąż być wyświetlana.

Jeśli serwer spełnia wymogi nowej wersji to możesz robić od nowa na nowej wersji. Należy też sprawdzić czy obecna strona nie korzysta z jakiś dodatków i czy one są pod nową wersję.

Nowa wersja wymaga zwykle instalacji od zera i ponownej konfiguracji ale na swoim komputerze możesz to przećwiczyć wiele razy bez obawy o dane.

Dane w bazie danych i pliki należało by jednak gdzieś zachować aby mieć kopię bezpieczeństwa :) Można do tego użyć GIT. Na bitbucket.com można mieć za darmo prywatny GIT czyli nikt obcy tego nie widzi. Nauczysz się korzystać z GIT a jednocześnie bedziesz miał kopię bezpieczeństawa danych nie tylko na swoim dysku.

Przy nowej wersji trzeba też zwrócić uwagę czy nie zmienili budowy tabel w bazie i czy jest narzędzie do aktualizacji ze starej wersji na nową (zarówno bazy jak i Joomla), która by załatwiła problem. Jakby co można zainstalowac lokalnie starą wersję i przetrenować aktualizację do nowej.

Zawsze może się zdarzyć, że pomimo pracy lokalnej na kopii tego co jest na serwerze nie wszystko będzie chciało się potem tak ładnie przenieść na serwer więc można najpierw próbować instalować w poddomenie np. nowa_wersja.domena.pl . Można też zrobić to wieczorem lub w weekend  gdy nawet brak strony nie będzie tak zauważalny.
komentarz 28 października 2015 przez Kamil.eF Początkujący (410 p.)

Dzięki furas! Garść cennych informacji. O to chodziło;)

Pozwól, że podsumuję w punktach to co napisałeś ;) :

  1. Sprawdzić jaką osoba zainteresowana ma dostępną wersję serwera WWW, PHP i Baz danych (i takie wersje zainstalować na swoim komputerze).
  2. Przekopiować stronę na swój komputer.
  3. Jeśli serwer spełnia wymogi nowej wersji to można robić od nowa na nowej wersji.
  4. Jeśli będzie to nowa wersja to trzeba będzie ją zainstalować i skonfigurować osobie zainteresowanej od zera(można to przećwiczyć wcześniej na swoim komputerze bez obawy o dane).
  5. Kopia bezpieczeństwa. Oprócz kopii na dysku, warto zrobić kopię przy użyciu GIT na bitbucket.com (prywatny, darmowy GIT) ;)
  6. Jeśli jest narzędzie do aktualizacji starej wersji na nową to zainstalować lokalnie starą wersję i przetrenować aktualizację starej wersji do nowej (zarówno bazy jak i Joomla). Zwracając przy tym uwagę, czy nie zmienili tabel w bazie.
  7. Po zakończeniu pracy na kopii lokalnej: spróbować najpierw zainstalować w poddomenie np. nowa_wersja.domena.pl. Można też zrobić to wieczorem lub w weekend  gdy nawet brak strony nie będzie tak zauważalny.

Czy coś jeszcze można do tego dodać?

Dopytam, czy bezpiecznie jest pozostać przy niewspieranej Joomla1.5 (jeśli by był problem z aktualizacją tej starej strony do najnowszej wersji Joomla)? Czy zdecydowanie próbować aktualizować, a jeśli się nie powiedzie, to budować od podstaw w nowej wersji?

No i druga kwestia - jeśli strona ma zostać odświeżona i wyglądać ,,bardziej nowocześnie" to wystarczy zmiana szablonu, czy trzeba/można by zrobić coś jeszcze?

 

komentarz 28 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Nie wiem czy wspomniałem - Joomla może mieć doistalowane dodatki, trzeba sprawdzić czy w nowej wersji są też dostępne.

Modyfikacja szablonów powinna wystarczyć. Jeśli chcesz użyć szablon ze starszej wersji to też trzeba sprawdzić czy czegoś nie pozmieniali w nowej :)

Lepie było by aktualizować - ale to też zależy czy da się wszystko przenieść na nową wersje (dodatki) i czy zleceniodawca chce więcej zapłacić za dodatkową rzecz.

Zrobić kopię bezpieczeństaw nie tylko kodu PHP ale też zawartości bazy.

Nowa wersja powinna mieć tryb aktualizacji ze starszej wersji który ewentualne modyfikacje w bazie też powinna zrobić.

Pytanie czy ktoś już robić jakieś modyfikacje w starej wersji i czy nie dodawał nowych funkcjonalności lub modyfikował szablon - może się okazać, że dodał jakieś własne funkcje, które też może będzie trzeba przenieś na nową wersję lub uwzględnić w nowym szablonie. Jeśli robił modyfikacje i nie zostawił komentarzy to można próbować porównywac aktualne pliki z oryginalnymi (z własnej instalacji starej wersji) za pomocą programów do porównywania plików np. diff, windiff, meld.
komentarz 28 października 2015 przez Kamil.eF Początkujący (410 p.)
No właśnie, trzeba by było to posprawdzać(dodatki, dodawanie funkcjonalności, modyfikowanie szablonu). Teraz jest nowy administrator tej strony, który niestety nie jest w stanie udzielić mi zbyt wielu informacji technicznych. Co gorsza nie wiem czy, i kiedy uda mi się skontaktować z wcześniejszym administratorem...

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 572 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2020 w Nasze projekty przez w2 Obywatel (1,110 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 168 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2020 w Inne języki przez xxx1990 Początkujący (490 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 467 wizyt
pytanie zadane 16 lutego 2018 w Systemy CMS przez klikweeb Obywatel (1,480 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...