• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Excel wyszukiwanie w tabeli

Object Storage Arubacloud
0 głosów
98 wizyt
pytanie zadane 20 marca w Systemy operacyjne, programy przez Matthew2000 Początkujący (310 p.)

Dzień dobry, walczę z arkuszem kalkulacyjnym zawierającym zakupione i sprzedane części samochodowe 

Muszę w jakiś sposób sprawdzić co zostało sprzedane i zaznaczyć to w tabeli w której znajdują się zakupione części

 tabela kupione 

tabela sprzedane

z góry dziękuję za sugestie 

komentarz 20 marca przez VBService Ekspert (253,340 p.)

BTW, do przemyślenia,

a może to już czas, żeby "postawić" sobie lokalnie serwer np.: 

i zrobić sobie apkę w postaci strony internetowej w połączeniu z bazą danych, za pomocą wyżej wymienionych aplikacji można to zrobić w dość prosty sposób.

komentarz 21 marca przez VBService Ekspert (253,340 p.)

@Matthew2000, co masz na myśli pisząc

Muszę w jakiś sposób sprawdzić co zostało sprzedane

 

  1. czy to oznacza, że wartość w kolumnie ilość w tabeli kupione jest identyczna z wartością w kolumnie ilość w tabeli sprzedane (oczywiście w obu przypadkach wartość większa od zera - zerowy stan w kolumnie ilość tabela kupione, brak części na magazynie).
     
  2. czy jakakolwiek ilość (nie zerowa) w tabeli sprzedane, czyli np. w tabeli kupione mam ilość 4, w tabeli sprzedane ilość 1.
komentarz 21 marca przez Matthew2000 Początkujący (310 p.)

tabele mogą nie być do końca dokładne. Rozwiązanie tego problemu wyobrażałem sobie tak, że tworzę kolumnę w tabeli kupione, następnie formuła która pobiera nr katalogowy i sprawdza w po całej tabeli sprzedane czy jakiś wiersz w kolumnie Name zawiera szukaną wartość.  O ile wiem jak to zrobić dla pojedynczego rekordu tak nie wiem jak można sprawdzić po całej tabeli 

 

komentarz 21 marca przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 21 marca przez VBService

tabele mogą nie być do końca dokładne

IMO wyszukiwanie po wartościach w kolumnie Name będzie trudne jak nie uporządkujesz danych i struktury kolumn bo 

  • tabela kupione, nazwa kolumny "nazwa"
  • tabela sprzedane, nazwa kolumny "Name"
  • tabela kupione, osobna kolumna dla "firma", "nr" i "nazwa"
  • tabela sprzedane, "firma", "nr", "nazwa" to jedna kolumna "Name"
  • tabela kupione, inna nazwa produktu w kolumnie "nazwa" tu: "Sworzeń wahacza" dla "nr": 22267
  • tabela sprzedane, inna nazwa produktu w kolumnie "Name" tu: "SWORZEŃ WAHACZA DUCATO JUMPER BOXER" plus nazwa firmy plus nr to jeden ciąg tekstowy (złączone wartości z osobnych kolumn w tabela kupione)

IMO będzie się tak dziać ponieważ tabela sprzedane jest wypełniana danymi "ręcznie" (duża ilość danych ("monotonnych danych") do wprowadzania - czynnik ludzki - łatwo o błędy spójności danych) i dobrze by było gdyby miała podobną strukturę kolumn co tabela kupione.

IMO dodał bym button-a (np. o nazwie "Sprzedaj", może to być też link, klikalne pole, coś co uruchomi makro w momencie kliknięcia dla danego wiersza danych o produkcie) do każdego wiersza w tabeli kupione, który w momencie kliknięcia

  • pobierze ile sztuk ma być sprzedane danego produktu
  • czy ta wartość nie przekracza wartości ile kupione
  • automatycznie doda wiersz o informacji co zostało sprzedane w tabeli sprzedane
  • zmniejszy ilość zakupionych części o wartość sprzedanych (co da w pewnym sensie - stan magazynowy)

 

komentarz 21 marca przez Matthew2000 Początkujący (310 p.)
a gdyby tak "wyciągąć" w jakiś sposób ten numer katalogowy z tabeli sprzedane i później za pomocą wyszukaj.pionowo poszukać czy ten numer znajduję się w tabeli kupione. Pomijamy w tym wypadku sprzedaną ilość sztuk ale takie rozwiązanie by mi wystarczyło.
komentarz 21 marca przez VBService Ekspert (253,340 p.)
edycja 21 marca przez VBService

a gdyby tak "wyciągąć" w jakiś sposób ten numer katalogowy z tabeli sprzedane i później za pomocą wyszukaj.pionowo poszukać

pewnie że da się zrobić taki mechanizm, ale po co komplikować kod, wystarczy zrobić osobną kolumnę w tabeli sprzedane tak jak jest to w tabeli kupione i będzie dużo prościej, pomija fakt, że wtedy możemy w łatwy sposób sortować, filtrować dane w oparciu o taką osobną kolumnę.

komentarz 21 marca przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Zadam jeszcze takie pytanie, czy

  • tabela, którą nazywasz kupione jest Twoja (masz ją w swoim komputerze - biuro - zajmujesz się zakupem tych części)
  • a tabela którą nazywasz sprzedane pochodzi z zewnętrznego źródła np. ze sklepu - która stanowi swego rodzaj raport o sprzedaży i nie masz za bardzo wpływu na jej wygląd (chodzi mi o strukturę danych, wygląd tej tabeli) 
komentarz 22 marca przez Matthew2000 Początkujący (310 p.)
Nie mam wpływu na strukturę danych. tabela sprzedane jest z portalu allegro. Zakupiłem te części i teraz chce się ich pozbyć ale muszę wykonać jakiś aktualny spis tego co jest aktualnie. Wcześniej wszystkie aukcje były na allegro ale nam je usunęli i nie da się ich przywrócić.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 20 marca przez HUBSON2912 Obywatel (1,300 p.)
Wydaje mi się, że może działać =JEŻELI(LICZ.JEŻELI()=0; "nie sprzedano"; "sprzedano"). W kryteriach LICZ.JEŻELI trzeba sprawdzić czy wiersz w nr w kupionych znajduje się w Name w sprzedanych - chyba pomoże funkcja SZUKAJ.TEKST(). Ale może też nie działać.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 232 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 85 wizyt
pytanie zadane 28 września 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Latarnik Użytkownik (650 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 152 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Muminek Dyskutant (8,650 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...