• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Program Skarbonka i domowy budżet

Object Storage Arubacloud
0 głosów
112 wizyt
pytanie zadane 14 stycznia w Inne języki przez Barti79 Nowicjusz (120 p.)
Witam serdecznie.

W ostatnim moja 12 letnia córka podunęłq mi pomysł, by stworzyć program Skarbonka, w którym mogła by wprowadzać wszelkie przychody i wydatki oraz określać cele oszczędzania pieniędzy i ile jeszcze do niego brakuje.

W związku z tym, że kiedyś miałem do czynienia troszkę z Turbo Pascal i Delphi,  a w późniejszym okresie zainteresowałem się PHP i MySQL, pojawia się pytanie, jakiego oprogramowania użyć by stworzyć taką aplikacje. Od ponad 10 lat nie mam nic do czynienia z programowaniem, więc można powiedzieć, że poprzez postęp technologiczny muszę zacząć od prawie zera. Aplikacja ta powinna działać na komputerze z Windows. Kuszące jest również stworzenie apki na telefon, ale z tym nigdy nie miałem nic do czynienia, więc nawet nie wiem, jak by się do tego zabrać.

Najprościej z mojego punktu widzenia byłoby użyć PHP. Ale nie tworzyłem nigdy w obiektowym PHP. Zastanawiam się również nad JavaScript i C++, ale z tymi środowiskami nie miałem zbyt wiele do czynienia.

Jakie środowisko mogą polecić mi bardziej doświadczone koleżanki i koledzy?

Dodam, że stworzenie tej aplikacji traktuje bardziej hobbistycznie i jako chęć rozwoju, a nie jako coś komercyjnego.

Pozdrawiam serdecznie
komentarz 14 stycznia przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
C++ i PHP generalnie odpada. C++ z powodu poziomu wejścia, PHP, bo potrzebujesz serwera. Imo przerost formy nad treścia.

JavaScript wydaje się najlepszym wyborem w kontekście szybkość dostarczonej wartości/czas poświęcony na to. Zapewne córka ma telefon z którym się nie rozstaje, stąd celowałbym, że aplikacja mobilna będzie najbardziej dopasowana do jej potrzeb. Teoretycznie można zorbić stronę PWA i elo, problem z głowy. Ale mamy też Jave czy Kotlina.

Sam bym zaczął od proof of conceptu w JS, jeżeli się przyjmie, to przeskoczyłbym na Jave/Kotilina. Lub jak lubisz nowości - Dart z Flutterem(mój osobisty faworyt).

Ale i tak odbijesz się na początku od konceptów jakie są obecnie używane, więc cokolwiek wybierzesz będzie to maraton liczony w miesiącach, a nie sprint liczony w tygodniach.
komentarz 14 stycznia przez Barti79 Nowicjusz (120 p.)
Jeżeli chodzi o postawienie serwera PHP na komputerze to nie ma większego problemu. Swego czasu trafiłem też na podobną rzecz dla androida.

Jeżeli chodzi o JavaScript, nigdy niczego w tym nie tworzyłem i nawet nie wiem jeszcze jak się do tego zabrać, podobnie jak do aplikacji mobilnej. Ale z tego co się oriętuje, to w JS można też wykresy tworzyć, więc jest to coś godnego zainteresowania.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 14 stycznia przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)

Generalnie jeśli to ma być aplikacja "hobbystyczna", to można spokojnie napisać w chwilkę korzystając np z technologii związanych z TypeScript,JavaScript itd. 
Na desktop można by wtedy skorzystac z Elektrona ( głównie wykorzystywany) albo Meteor'a - mniej popularny, ale można  na pewno to rozwiązanie jest szybsze i prostsze, tym bardziej jeśli myślisz o wykorzystaniu potem w mobilce, dużo prościej i szybciej. 

Też ze swojej strony mógłbym polecić zapoznanie się z Javą i wykorzystaniem JavyFX- bardzo proste w tworzeniu desktopowe aplikacje, nawet sam BUILDER jest automatyczny, więc "jakby UI" aplikacji można budować ręcznie, bez dużej znajomości kodu.
Z deploy w Javie na mobilki z JavaFX - jest gorzej, jesli osobno nie piszemy apki na androida, to stosuje się np  
 https://gluonhq.com/products/mobile/, ale o tym może być mało, malo popularna rzecz.

Nie pisałem w PHP, ale jest też opcja na to : na pewno sporo pomocy w tym zakresie będziesz miał na internecie w postaci czy to tutoriali, czy filmów. 
Szczególnie PHP się sprawdzi jeśli istotne dla Ciebie będzie w aplikacji działanie stron serwerowej, co z punktu widzenia aplikacji totalnie nie jest potrzebne. 
Deploy PHP na mobilki może być nieco trudniejszy, chociaż Larvel bardzo to ułatwia i na androida i na iOS 

komentarz 14 stycznia przez Barti79 Nowicjusz (120 p.)
Aj ak to wygląda z powiązaniem z bazą danych. W PHP nie ma problemu, ale nie wiem jakto wygląda w Javie i JS.
komentarz 14 stycznia przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
jeśli chodzi o relacyjne bazy to w Javie - analogicznie jak w PHP, bardzo prosto, jesli chodzi o JS, moim zdaniem dużo łatwiej korzystać z nierelacyjnych baz jak Mongo.
Natomiast z node.js tez sprawa powinna być bardzo prosta, jeszcze z dużych plusów to wykorzystać możesz nawet JS z PHP- bo to jest dużo łatwiejsze

Bo JavaScript możesz spokojnie połączyć ze skryptami PHP dotyczącymi bazy danych.
komentarz 14 stycznia przez Barti79 Nowicjusz (120 p.)
Jeśli użyje PHP, to jaki będzie sens wykorzystać dodatkowo JS?

Nie chciałbym też używać żadnych freamwoków, tylko stworzyć kod całkowicie samemu, by jak najwięcej satysfakcji z tego mieć i jak najwięcej się nauczyć.
0 głosów
odpowiedź 15 stycznia przez niezalogowany
Na tyle prosty temat, że jeśli platforma (np. czy przeglądarka czy apka na adroida) nie ma aż takiego znaczenia, to wybrałbym taki język, który nas najbardziej interesuje :) Albo popróbować na start w kilku i ocenić w czym dowieźć do końca.
0 głosów
odpowiedź 15 stycznia przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)
Jeśli ma być to wieloplatformowa aplikacja to zastanowiłbym się nad Pythonem i biblioteką tkinter.
komentarz 17 stycznia przez Barti79 Nowicjusz (120 p.)
Aplikacją ma działać na komputerze z Windows i ewentualnie na telefonie z Android.

Podobne pytania

0 głosów
8 odpowiedzi 1,213 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2019 w HTML i CSS przez agipacz Początkujący (460 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2020 w Inne języki przez Bartek12 Mądrala (5,510 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 227 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2022 w C i C++ przez MichaelM Bywalec (2,520 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...