• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Mój kurs PHP - prośba o feedback

Object Storage Arubacloud
0 głosów
232 wizyt
pytanie zadane 16 grudnia 2023 w Nasze poradniki przez wizarddos Nałogowiec (25,930 p.)

Cześć wszystkim

Trochę czasu temu zacząłem pisać na dev.to o różnych informatycznych rzeczach - jednak głównie programowaniu

Ostatnio wpadł mi do głowy pomysł na małe wyzwanie - stworzenie kursu programowania

Jako język wybrałem PHP. Cała seria dostępna jest tu

I przychodzę do was, znających angielski na w miarę dobrym poziome, z prośbą o zajrzenie i feedback. Co poprawić, co zrobić lepiej, może jakieś pomysły na przykłady? Cokolwiek

Z góry dzięki

2 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2023 przez Comandeer Guru (601,590 p.)

PHP 0 to hero pt.0 - Introduction

It's newest stable version (right know) is 8.2 and is used by 77,4% of all websites

Jakieś źródło dla tych informacji (zwłaszcza statystyk)?

No i brakuje trochę informacji o PHP, jak choćby o tym, jaki to jest język (skryptowy, kompilowany), jaki paradygmat promuje (OOP) czy choćby… linku do oficjalnej strony WWW.

PHP 0 to hero pt. 1 - Setting up

Here, Linux users have easier, as their default editor (Mousepad) […] 

Pierwszy raz słyszę o Mousepadzie, a używam Linuksa od lat. Zapewne wynika to z tego, że dystrybucji Linuksa jest bez liku i różne mają różne domyślne programy.

Co do setupu, zwłaszcza na Linuksie: nie trzeba instalować Apache'a, bo PHP ma wbudowany server developerski. No i nie wiem, czy bym szedł w MySQL – może bym spróbował ze SQLite. Albo wgl pominął bazę danych na ten moment. To ostatecznie kurs PHP, nie SQL.

PHP 0 to hero pt. 2 - HTML and CSS basics

Yes, I'll introduce you to basics of HTML and CSS - as this is requirement in PHP development to just be familiar with this

Niekoniecznie. Można w PHP pisać skrypty dla CLI, jest (był?) nawet projekt PHP-GTK do tworzenia aplikacji desktopowych. A nawet jak już pisze się backend w PHP, to zawsze może to być API zwracające JSON-a.

In HTML code consists of tags - HTML elements, ex.

To są dwa różne pojęcia. Element to całość (znacznik otwierający + treść + znacznik zamykający), tagi to z kolei same znaczniki. Zresztą to, że coś jest nie tak, pokazuje kolejny fragment, w którym piszesz, że tagi składają się z tagów.

Some tags don't need a closing one - just because it's pointless 

To bardziej zaszłość historyczna.

You will also see here <!DOCTYPE html> tag

Preambuła, nie tag. No i fajnie byłoby linkować do źródeł, które cytujesz. 

Another language we will learn is CSS - it stands for Cascade style sheets. 

Cascading Style Sheets.

To, co nazywasz "header", to bardziej "heading". Heading to tytuł w tekście, natomiast header to bardziej nagłówek strony (w sensie sekcja, w której znajduje się tytuł).

Część 3 i 4

Tak na oko wydaje się całkiem ok, aczkolwiek mam jakieś takie poczucie pośpiechu – jakbyś chciał pewne rzeczy wytłumaczyć za szybko.

 

komentarz 17 grudnia 2023 przez wizarddos Nałogowiec (25,930 p.)

Dzięki wielkie za tak obszerny komentarz, więc po kolej:

 

Jakieś źródło dla tych informacji (zwłaszcza statystyk)?

Wersja była z php.net. Pisałem to 16 listopada, więc przed wydaniem php 8.3. Statystyki były z tego co pamiętam z wikipedii - Tbh trochę średnie więc przeredagowałem to lekko

Pierwszy raz słyszę o Mousepadzie, a używam Linuksa od lat. Zapewne wynika to z tego, że dystrybucji Linuksa jest bez liku i różne mają różne domyślne programy.

Prawdopodobnie właśnie o to chodzi - też podmienione

Co do setupu, zwłaszcza na Linuksie: nie trzeba instalować Apache'a, bo PHP ma wbudowany server developerski. No i nie wiem, czy bym szedł w MySQL – może bym spróbował ze SQLite. Albo wgl pominął bazę danych na ten moment. To ostatecznie kurs PHP, nie SQL.

Trochę o tym wbudowanym serwerze słyszałem, ale apache wybrałem, przez wzgląd na jednak całkiem sporą popularność i chciałem poruszyć gdzieś na końcu temat plików .htaccess i całej magii dziejącej się z nimi.

A co do SQL'a to MySQL wybralem też przez popularność i przez to, że sporo jest dla niego dodatkowych źródeł. Ofc przy części z SQL ( Zaplanowane mam to jako artykuł nr. 9-11) na pewno wspomnę o innych DBMS'ach i kilka z nich pokażę.

Ten cały artykuł też trochę zmieniłem i np. wspomniałem o nginx

 

In HTML code consists of tags - HTML elements, ex.

To są dwa różne pojęcia. Element to całość (znacznik otwierający + treść + znacznik zamykający), tagi to z kolei same znaczniki. Zresztą to, że coś jest nie tak, pokazuje kolejny fragment, w którym piszesz, że tagi składają się z tagów.

Faktycznie, trochę to nieścisłość - poprawione

Some tags don't need a closing one - just because it's pointless 

To bardziej zaszłość historyczna.

Rozumiem, trochę z pomocą dokumentacji to poprawiłem - przy okazji, jak to wyglądało kiedyś? Skoro to zaszłość historyczna

Reszta już też jest poprawiona - jeszcze raz dzięki wielkie

komentarz 17 grudnia 2023 przez Comandeer Guru (601,590 p.)

przy okazji, jak to wyglądało kiedyś? Skoro to zaszłość historyczna

Po prostu to, które elementy nie mają znaczników końcowych, wynika z decyzji, które podjęto lata temu. Nie ma tu jakiejś reguły. No bo np. textarea ma, a już input – nie. Niektóre elementy mają też opcjonalne znaczniki zamykające, jak choćby p – co wynika np. z tego, że p kiedyś nie miał znacznika zamykającego, bo oznaczał nie akapit, a przerwę między nimi.

komentarz 17 grudnia 2023 przez wizarddos Nałogowiec (25,930 p.)
Okej, dobrze wiedzieć. Dzięki
0 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2023 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)

Muszę przyznać, że tak naprawdę nie testowałem stałych, więc dziękuję za zwrócenie na to uwagi

sam sobie odpowiedziałeś pod kursem 

Nie umiesz programować w php a piszesz poradniki ?

komentarz 17 grudnia 2023 przez neo1020 Dyskutant (8,430 p.)

noo laughdevilcoolale nie gniewaj się ważne by uczyć się na błędach :) ranga mnie do czegoś zobowiązuje.

1
komentarz 17 grudnia 2023 przez wizarddos Nałogowiec (25,930 p.)

Spoko, gniewać się nie gniewam - nie w moim stylu laugh

ktoś wypomniał, to poprawiłem i tyle - nie ma co się o to denerwować

Podobne pytania

+1 głos
0 odpowiedzi 263 wizyt
pytanie zadane 4 marca 2022 w Nasze projekty przez norbertc Początkujący (410 p.)
+4 głosów
1 odpowiedź 345 wizyt
+5 głosów
2 odpowiedzi 244 wizyt
pytanie zadane 14 lutego w Nasze projekty przez Piotrek2713 Mądrala (5,380 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...