• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Fake GPS, a prawdziwa lokalizacja zdjęcia

Object Storage Arubacloud
+1 głos
302 wizyt
pytanie zadane 23 października 2023 w Urządzenia mobilne przez Monika772 Nowicjusz (130 p.)
Witam. Mam pytanie odnośnie lokalizacji zdjęcia wykonanego smartfonem z systemem Android. Moje pytanie brzmi czy jeśli ktoś ma ustawioną fake lokalizację GPS to czy jest możliwość odczytania z danego zdjęcia prawdziwą lokalizację ? Czy jakiś dobry informatyk jest w stanie to sprawdzić ?. Z góry dziękuję za odpowiedzi.
komentarz 23 października 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)
Co to znaczy " ma ustawioną fake lokalizację GPS " ???

Źle Tobie pokazuje lokalizację?? Mnie też! :)

Aplikacja aparatu foto bierze współrzędne z GPS-a wbudowanego w telefon i takich współrzędnych należy się spodziewać w EXIF pliku. Jedynie ze zdjecia można stwierdzić, że było robione w innym miejscu.
1
komentarz 23 października 2023 przez Monika772 Nowicjusz (130 p.)
Rozumiem, ale załóżmy, że ktoś korzysta z aplikacji, która oszukuje prawdziwą lokalizacje pobierając np. taką aplikację ze sklepu play i ten ktoś jest w stanie ustawić sobie lokalizację GPS jaką tylko zapragnie. To czy wtedy jest możliwość sprawdzenia jaka lokalizacja była prawdziwa, a nie fake ?. Przykład: zdjęcie oryginalnie zrobione np. gdzieś w Gdańsku, ale ktoś ustawia sobie lokalizację poprzez taki program np. na Warszawę.
1
komentarz 23 października 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)
Nie korzystałem z takiej aplikacji nigdy, nawet nie wiedziałem, że istnieją.

( u mnie GPS podaje nieprawidłowe współrzędne, myli się dość znacznie, o kilkaset metrów czasem kilka(naście) km ).

Jeśli aplikacja Fake GPS tak skutecznie oszukuje, to dane z usługi GPS w telefonie zmodyfikowane przez tą appkę też będą fałszywe. I wszystkie appki "nabiorą się" na sfałszowane koordynaty - tak piszą w jednym z tych programów (Fake GPS).
 
Najłatwiej sprawdzić (by mieć 100% pewnosći) metadane pliku zdjęcia w EXIF. EXIF ze zdjęcia sprawdzisz on-line w wielu serwisach. Mogą być przydatne:

Best Methods to extract GPS location from photo by Coordinates from EXIF data https://mygpstools.com/photo-properties-gps-coordinates Photo Location & Online EXIF

Data Viewer - Pic 2 Map https://www.pic2map.com/

EXIF Data Viewer Online - Photo location viewer https://linangdata.com/exif-reader/ Guide to GPS Metadata in Photos (Part

3): How to spoof GPS and other metadata in photos - Ethical hacking and penetration testing https://miloserdov.org/?p=5621
komentarz 23 października 2023 przez Monika772 Nowicjusz (130 p.)
Bardzo dziękuję za sprawną i konkretną pomoc. Pozdrawiam :)
komentarz 23 października 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)
Nie ma za co.
1
komentarz 24 października 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
edycja 24 października 2023 przez Oscar

@reaktywny, Android ma w opcjach developerskich tzw mock GPS (pozorowanie lokalizacji) - wtedy dane do lokalizacji mogą być dostarczone przez jakich program. To opcja developerska, bo np. może służyć do testowania jakiegoś programu bez ruszania się z domu. Innym zastosowaniem jest użycie zewnętrznego GPS - np. są takie z BT, można taki umieścić w miejscu gdzie jest lepszy odbiór GPS a smartfona/tablet mieć we wnętrzu pojazdu. Oczywiście potrzebny jest program, który czyta dane NMEA z takiego GPS i "wrzuca w system".

Inną sprawą są dane w EXIF - to mogą być dowolnie zmodyfikowane, przecież to tylko plik. Sam w dawnych czasach używałem programu który dane lokalizacyjne generował off-line na podstawie daty i czasu wykonania zdjęcia i oddzielnego logu GPS. Fajnie byłoby jakby aparaty foto wykonywały zdjęcia od razu podpisane cyfrowo.

Nawet starutki GPS12 Garmina (czysta przenośna nawigacja) miał opcję symulacji - pozycje wpisywało się klawiszami, można było nawet zasymulować ruch (prędkość i kurs).

komentarz 24 października 2023 przez Monika772 Nowicjusz (130 p.)
Czyli tak podsumowując, jest możliwość ustalenia prawdziwej lokalizacji, gdy taka aplikacja zakłamuje czy nie ma takiej możliwości ?
komentarz 24 października 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)

@Oscar, 

Inną sprawą są dane w EXIF - to mogą być dowolnie zmodyfikowane, przecież to tylko plik

Ja zakładam, że nikt przy nich nie grzebał, bo jeśli tak to można oczywiście zmienić każde pole w EXIF, łącznie z danymi świadczącymi jakim aparatem zostały wykonane, kiedy wykonane czy korzystając z jakich ustawień, etc. etc. W jednym z linków które wrzuciłem jest coś niecoś na ten temat.

Fajnie byłoby jakby aparaty foto wykonywały zdjęcia od razu podpisane cyfrowo.

Bez przesady ;)  Choć niektórzy będą chcieli by trafiały po wykonaniu do blockchainu. Wszystko zależy od zastosowań i potrzeb.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 151 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2018 w Urządzenia mobilne przez PAULA12 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 156 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2018 w Java przez Partyjny Obywatel (1,170 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 162 wizyt
pytanie zadane 31 października 2022 w Urządzenia mobilne przez FelixMR Nowicjusz (120 p.)

92,584 zapytań

141,433 odpowiedzi

319,668 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...