• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Laptop przestał się zasilać z sieci gdy jest włączony.

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
176 wizyt
pytanie zadane 27 września 2023 w Sprzęt komputerowy przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
zamknięte 27 października 2023 przez J0ker
Cześć,

mam laptopa HP Zbook 17 G3.

Do niedawna laptop działał bez zarzutu.

Jakieś 3 tygodnie temu zaczęły się pierwsze problemy. Najpierw laptop przestał się ładować pod obciążeniem (wystarczajacym obciążeniem było granie w Skyrim z 2011 roku na niskich ustawieniach graficznych lub odpalenie filmu na YT w 720p), co było jeszcze akceptowalne i nie uprzykrzało mi życia.

Potem jednak laptop przestał się ładować... no w sumie przez prawie cały czas, tj. w tej chwili gdy jest włączony to dużo częściej się nie ładuje niż ładuje, przy czym od kilku dni proporcje są jakby 99:1 a od 2-3 dni chyba nawet 100:0. Za to gdy go wyłączam to ładuje się bez problemu. W rezultacie od kilku dni mogę do niego siadać na niecałe 2h po czym muszę zrobić przerwę na wyłączenie i naładowanie, bo nie chce się ładować gdy jest włączony. Kilkanaście dni temu był jeszcze taki pośredni okres, że trochę się ładował na włączeniu a trochę nie tak 50:50, i nie mam pojęcia co sprawiało, że ten stan się zmieniał, bo obciążenie się nie zmieniało drastycznie.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem całej awarii ~3 tygodnie temu, laptop nawet jak był na zasilaniu z baterii to działał niemal tak samo płynnie jak na zasilaniu z sieci, za to od kiedy się zaczęły te problemy, wydajność na baterii znacząco spadła (ale długość działąnia na baterii nie wzrosła mimo tego spadku wydajności).

Oto co sprawdziłem do tej pory:

- problem nie zależy od OS, jest i na Windowsie i na Linuxie, po jasności ekranu mam wrażenie nawet, że laptop już przy włączaniu komputera i w BIOSie się nie ładuje

- mam zainstalowany najnowszy BIOS i nic nie kombinowałem w BIOSie tuż przed pojawieniem się problemów

- problem nie dotyczy gniazdka czy rozgałęźnika - używałem różnych

- problem nie dotyczy gniazda zasilania, zasilacza ani złego wpięcia zasilacza do gniazda ładowania - lampka przy gnieździe ładowania się świeci a mimo to laptop się nie ładuje

- diagnostyka HP na Windowsie twierdzi, że bateria jest zdrowa.

- laptop jest poleasingowy ale ilość przeżytych cykli baterii jest bardzo mała - wg diagnostyki HP laptop przeżył zaledwie czterdzieści kilka cykli baterii. Pojemność baterii wynosi ~90% oryginalnej pojemności.

Czy ktoś ma jakieś propozycje rozwiązania problemu albo zasugerowania co jeszcze mogę sprawdzić?
komentarz zamknięcia: Rozwiązałem swój problem.
komentarz 27 września 2023 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
A, teraz mi się przypomniało - wcześniej kostka zasilacza nagrzewała się, a teraz jest zimna - czy to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem zepsuł się zasilacz?
komentarz 27 września 2023 przez itDesigner Nowicjusz (150 p.)
Niekoniecznie. Niska temperatura może wynikać właśnie z tego, że nie ma procesu ładowania, a więc poboru mocy (niezależnie od przyczyny, czy to hardware czy software). Jeżeli masz możliwość, spróbuj wykombinować drugi, aby go porównać.
komentarz 27 września 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
To całkiem możliwe. Zasilacz może nie wyrabiać mocowo i w trakcie pracy cała energia idzie na zasilanie komputera a nie ładowanie baterii. Musiałbyś podłączyć inny zasilacz...
komentarz 27 września 2023 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
No tak, ale teraz np. mam zużycie procesora na poziomie 5% i też się nie ładuje. W stanie wstrzymania też się nie ładuje.
komentarz 27 września 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Amatorsko nic innego niż z podłączenie innego zasilacza nie zrobisz. Jeśli bateria (i zasilacz) jest dobra, to coś nie tak jest z kontrolerem ładowania baterii.
komentarz 27 października 2023 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

Okej, zepsuty zasilacz, zamykam. Dzieki wszystkim za pomoc.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 27 września 2023 przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)

@J0ker, Jak kostka jest zimna to znaczy, że nie pracuje - nie dostarcza prądu. Nie oznacza to, że kostka jest uszkodzona, bo równie dobrze elektronika laptopa może się odcinać od napięcia z zasilacza, przez co ten nie będzie pracował.

Jak już inni wspomnieli najlepiej sprawdź inny zasilacz, praktycznie wszystkie laptopy mają około 19.5V, może być +-1V różnicy. Byle tylko był tej samej lub większej mocy i był ten sam wtyk. Jeżeli inny zasilacz ma ten sam problem, to problem jest cięższy.

1
komentarz 28 września 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 28 września 2023 przez j23

Laptopy Della mają to samo gniazdo zasilania co HP, więc teoretycznie zasilacz od Della powinien działać.

Jednak nie, przypomniało mi się, że mam zasilacz od starego Della, i tam jest podobna wtyczka, ale w rzeczywistości jest trzypinowa - bolec służy do komunikacji (one-wire communication), tuleja wewnętrzna jest plusem, zewnętrzna masą. W HP bolec jest plusem.

+1 głos
odpowiedź 28 września 2023 przez VBService Ekspert (253,400 p.)

Oprócz tego co zostało już opisane, możesz spróbować użyć laptopa bez baterii, podłączając go do źródła zasilania na stałe, podobnie jak komputer stacjonarny (zasilanie bezpośrednie). W zależności od modelu laptopa, może być kilka sposobów na osiągnięcie tego celu:

  1. Wyjęcie baterii: W niektórych laptopach można wyjąć baterię, a laptop nadal będzie działał, jeśli jest podłączony do zasilania. To jest najprostsza opcja.

  2. Ustawienia w BIOS/UEFI: W niektórych laptopach istnieje opcja w ustawieniach BIOS/UEFI, która pozwala na wyłączenie ładowania baterii, co sprawia, że laptop działa tylko na zasilaniu zewnętrznym.

  3. Wyjęcie baterii i zabezpieczenie styków: Jeśli laptop ma wewnętrzną baterię, którą nie można łatwo usunąć, można rozważyć otwarcie obudowy i odłączenie baterii od płyty głównej. Jednak to jest bardziej zaawansowane rozwiązanie i może wiązać się z utratą gwarancji oraz ryzykiem uszkodzenia sprzętu.

Warto pamiętać, że niektóre laptopy mogą mieć ograniczenia w działaniu bez baterii lub mogą działać w trybie oszczędzania energii, co może wpłynąć na wydajność. Zanim zdecydujesz się na usunięcie baterii lub wyłączenie jej ładowania, zalecam sprawdzenie dokumentacji laptopa, aby upewnić się, że jest to bezpieczne i możliwe do zrealizowania w twoim konkretnym przypadku. To jest tylko sugestia z Mojej strony.

 

- diagnostyka HP na Windowsie twierdzi, że bateria jest zdrowa.

- laptop jest poleasingowy ale ilość przeżytych cykli baterii jest bardzo mała - wg diagnostyki HP laptop przeżył zaledwie czterdzieści kilka cykli baterii. Pojemność baterii wynosi ~90% oryginalnej pojemności.

pomimo tego możesz spróbować sprawdzić, czy po wymianie baterii na inną nadal występuje problem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 145 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2022 w Sprzęt komputerowy przez lewur Początkujący (470 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 359 wizyt
pytanie zadane 13 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez kubekszklany Gaduła (3,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 115 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...