• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kiedy programowanie obiektowe

Object Storage Arubacloud
0 głosów
272 wizyt
pytanie zadane 23 września 2023 w C# przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Hejka

Mógłby mi ktoś pomóc? Kiedy powinniśmy używać programowania obiektowego? Już trochę zagłębiłem się w temat ale informacje jakie uzyskałem to takie:
a) wtedy kiedy chcemy aby było profesjonalnie
b) wtedy kiedy nad aplikacją pracuje więcej osób
bądź
c) wtedy kiedy robimy dużą aplikacje

W tym temacie jestem dość zielony, więc nie wiem m.in ile musi mieć kodu aby aplikacja była duża. Wiem jak się tworzy klasy i z nich się korzysta ale nie wiem kiedy używać :/

Jeżeli ktoś ma do polecenia jakieś stronki z zadaniami z programowania obiektowego to też chętnie przygarnę.
Z góry dzięki za pomoc :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 24 września 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
wybrane 27 października 2023 przez sisOOO
 
Najlepsza

a) wtedy kiedy chcemy aby było profesjonalnie

raczej przestarzale, jak chcesz iść w "profesjonalny" wygląd kodu to lepiej celować w programowanie funkcyjne

b) wtedy kiedy nad aplikacją pracuje więcej osób

to brzmi jak jakiś argument... ale nie do końca, programowanie obiektowe z góry zakłada dzielenie projektu na niezależne moduły, co jest niezbędnym elementem jeśli chcemy żeby projekt był przejrzysty i łatwy do rozwijania, ale nie musisz używać programowania obiektowego, żeby podzielić projekt na moduły

c) wtedy kiedy robimy dużą aplikacje

gdybyśmy się cofnęli w czasie tak z 20 lat, minimum kilkanaście, to byłby to jakiś argument

 

Najmądrzej jest się nauczyć po prostu różnych elementów języka, obecnie każdy ma dużo mechanizmów zaczerpniętych z różnych podejść - i mieszać je ze sobą, sprawdzać co się sprawdza w którym przypadku. Unikaj nastawienia że całą aplikacje piszesz typowo obiektowo, bo skończysz z projektem wyglądającym jakby ktoś go pisał 20 lat temu. Unikaj nastawienia że obiektowość jest zła i trzeba pisać funkcyjnie bo to jest teraz modne, bo będziesz się męczyć z wymyślaniem dziwnych obejść do problemów, które można łatwo rozwiązać innym stylem

Unikaj też nastawienia że cała aplikacja musi być napisana w taki sam sposób - warto trzymać się ogólnych zasad i wskazówek, ale zazwyczaj zbyt restrykcyjne dbanie o każdą linię kodu prowadzi do nadmiarowego i nieczytelnego kodu (bo mogłeś zrobić coś prosto, ale przez jakąś zasade musiałeś skomplikować rozwiązanie)

 

A tak z ciekawości, z jakich źródeł się uczyłeś, że wyciągnąłeś takie wnioski? Bo śmierdzi mi to starymi książkami na studia

komentarz 27 października 2023 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Ogólnie to jak wpisałem frazę "programowanie obiektowe kiedy używać" w google to gdzieś w jakimś artykule znalazłem plus gdzieś w jakimś kursie na udemy itp.

Z książek programowania się nie uczę (kupiłem co prawda ze dwie ale po kilku stronach przestało mi się chcieć przepisywać bezmyślnie kod i nie mieć możliwości zadania pytania, dlaczego tak)
+1 głos
odpowiedź 23 września 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)

Kiedy powinniśmy używać programowania obiektowego?

Wtedy kiedy język jest obiektowy i projekt wyniesie zdecydowane korzyści z podejścia obiektowa tzn. "problem domenowy", realizacje aplikacji etc. jest dużo prościej zrealizować w podejściu obiektowym, które ułatwia tworzenie, rozwijanie, zrozumienie i utrzymanie kodu/projektu i przekłada się na realizacje. 

Z odpowiedzi A/B/C - uważam, że są totalnie głupio sformułowane, bo zarówno "DUŻA APLIKACJA", to nie jest coś co powinno determinować, chociaż na tle innych odpowiedzi to jest poprawna i takie  podejście BĘDZIE KORZYSTNE, ale nie zawsze NAJLEPSZE, natomiast, czy " aplikacją pracuje więcej osób", to też bym spekulował. 

Na pewno nieprawdą jest, że aplikacja pisania NIEOBIEKTOWO nie jest profesjonalna, to bzdura i tutaj podejście nie ma nic do tego. 

Podsumowując, programowanie obiektowe biorąc pod uwagę twoje odpowiedzi to będzie korzystne w przypadku gdy tworzymy dużą aplikacje ( c)

Polecam też tutaj spojrzeć i przeczytać: 
https://codecool.com/pl/blog/czym-jest-programowanie-obiektowe/#:~:text=Programowanie%20obiektowe%20sprawdza%20si%C4%99%20w%C3%B3wczas,a%20nast%C4%99pnie%20po%C5%82%C4%85czy%C4%87%20wszystkie%20elementy.

Więcej materiałów np. tu https://home.agh.edu.pl/~mkorolcz/index.php/materialy-dydaktyczne/programowanie-obiektowe

komentarz 23 września 2023 przez sisOOO Obywatel (1,370 p.)
Dziękuję za odpowiedź. Co do odpowiedzi A/B/C to po prostu były rzeczy, które natrafiłem gdy szukałem w googlu odpowiedzi na to kiedy używać.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 243 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2023 w C i C++ przez Jerzy Użytkownik (930 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 427 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 425 wizyt

92,579 zapytań

141,429 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...