• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Słowo jako wielkość pamięci komputerowej

Object Storage Arubacloud
0 głosów
140 wizyt
pytanie zadane 30 sierpnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
Mam takie pytanie trochę historyczne. Uczę się historii informatyki i czytam o komputerze, którego pojemności pamięci to jest 64 słowa. Jak to przeliczyć na współczesne jednostki np. bajty. Wyczytałem https://pl.linkedin.com/pulse/bity-bajty-s%C5%82owa-grzegorz-g%C3%B3rnisiewicz że takie pojedyncze słowo ma 2 bajty. Czy to prawda? Orientuje się ktoś może bardziej w temacie ode mnie.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 30 sierpnia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
wybrane 30 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998
 
Najlepsza
Rozmiar słowa maszynowego zależy od omawianej architektury. Nie, nie zawsze są to 2 bajty. Szczególnie nieintuicyjny jest tutaj klasyczny x86, gdzie mimo że teraz mamy głównie procesory x86 64-bitowe (i to jest formalnie rozmiar słowa maszynowego na takim procesorze), to przy programowaniu na niego "word" czasem faktycznie odnosi się do 2 bajtów.

Musiałbyś powiedzieć, o jaką maszynę chodzi.

BTW: https://en.wikipedia.org/wiki/Word_(computer_architecture)
komentarz 30 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
Chodzi o komputer z3 Konrada Zuse https://eduinf.waw.pl/inf/hist/004_zuse1/0006.php
komentarz 30 sierpnia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

No, to masz w tym artykule od razu napisane.

Pamięć Z3 (64 słowa po 22 bity każde)

komentarz 30 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
No zgadza się owszem. Ale czy dzisiaj pojemność pamięci jest podawana w słowach? No nie. Tylko w GB. I dlatego chciałbym się dowiedzieć jak to przeliczyć. Pamieć o pojemności 64 słów to ile to jest b, B, kb itd? Czy jest jakiś przelicznik? Napisałem że znalazłem artykuł który mówił, że pojedyncze słowo to 2 bajty(przy czym nie zawsze jak ktoś wyżej zauważył). Więc jeżeli ja bym chciał te 64 słowa przeliczyć na bajty no wydaje mi się że musiałbym to pomnożyć przez 2. No chyba że taki przelicznik nie przejdzie?
komentarz 30 sierpnia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Jeszcze raz.

Pamięć Z3 (64 słowa po 22 bity każde)

Na tym komputerze, słowo to 22 bity. Mnożysz przez 64 i tyle.

komentarz 30 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
To by wyszło że ta pamięc ma 1408 b?
komentarz 30 sierpnia 2023 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Na to wygląda, tak.
0 głosów
odpowiedź 30 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)
Dziękuje za pomoc
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2023 przez maxkolanko1998 Gaduła (3,230 p.)

Takie jeszcze jedno pytanie mam. Odnośnie komputera z1 https://eduinf.waw.pl/inf/hist/004_zuse1/0005.php, a w zasadzie to działania pamięci. Tam jest napisane takie zdanie: " Paski metalowe a  oraz b  są ruchome i sterowane przez jednostkę sterującą przy zapamiętywaniu bitu (przy danej częstotliwości zegara)". Co to znaczy "pamiętanie bitu". W momencie kiedy zostanie wygenerowana określona częstotliwość procesora to jest jakby "na chwile" zapamiętywany(ale chyba nie zapamiętywany w pamięci) dany bit i w przeciągu jakiegoś tam czasu kiedy ten bit jest "pamiętany" to są wykonywane na nim obliczenia. O co chodzi z takim stwierdzeniem? Dziękuje.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 94 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 119 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 192 wizyt
pytanie zadane 1 marca 2023 w Sprzęt komputerowy przez BarSki13 Obywatel (1,250 p.)

92,583 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,669 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...