• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Sklep internetowy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
157 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2023 w Systemy CMS przez Billy Użytkownik (680 p.)

Hejka,

ostatnio dostałem od koleżanki propozycję, żeby dla jej znajomej stworzyć sklep internetowy. Poruszam się całkiem biegle w HTML, CSS i JS, a dodatkowo kodziłem galerię obrazów i stronę logowania w PHP (wolałbym uniknąć tego języka). W backend za dużo się nie bawiłem.

Moje pytanie jest takie - czy ciężko będzie stworzyć taką stronę? Rozmawiałem z kolegą, który już pracuje i mówił, że potrzeba do tego dockerów i kubernetesów, ale mówiąc szczerze trochę mnie to przeraża i jeszcze nie chcę bawić się w DevOpsa. 

Znalazłem na youtubie poradnik, który nie mówi o żadnym z nich a całkiem prosto i przejrzyście umożliwia utworzenie takiego sklepu - tylko pytanie, czy to na pewno takie proste i wykonalne?

 
komentarz 14 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,050 p.)
Jak nie masz o tym pojęcia, a widać że nie masz ;) To sugeruję gotowy sklep typu FOSS, np.

- Saleor

- Oscar

- Sylius

- lub wooCommerce lub inny na WP.

A jak nie dasz rady to SAAS w abonamencie, bp. Shopify.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 15 sierpnia 2023 przez mattrattus Gaduła (3,100 p.)
Cześć,

Osobiście też uważam że jak nie masz o tym pojęcia to lepiej trzymać się gotowych rozwiązań.
Dlaczego? W przypadku sklepu można popełnić całą masę błędów - od poprawnego działania koszyka, przez obsługę płatności. A błędy na tych polach spowodują tylko jedno - utratę potencjalnego klienta.
Sklep budujesz po to żeby działał prawidłowo, a nie odstraszał klienta ;)

Co wybrać?
No to tak - K8s o którym wspomniałeś służy do zarządzania Dockerami - tak najprościej tłumacząc. Użycie dockera nie wiąże się automatycznie z metodami DevOps - bo generalnie DevOps jest metodologią pewnych działań, a nie jakąś „koniecznością” :D To tak pobocznie wyjaśniając.
Użycie samego dockera ma sens - bo rozwiązuje problem "u mnie działa, a na serwerze docelowym już nie - dlaczego?" Docker pakuje to co zbudowałeś, a następnie odpalasz swój kontener na wybranym serwerze i masz 100% to co stworzyłeś. Z drugiej strony użycie dockera to nie jest jakaś konieczność – tylko wspierające narzędzie. Doczytaj jakie ma zastosowanie – wtedy odpowiesz sobie sam czy go użyć. K8s – daj sobie teraz z tym spokój ;D

Więc co wybrać?
Osobiście polecam Ci WordPressa i WooCommerce – to nie jest tak że pluginy jakoś dobijają. Zasada jest prosta – instalujesz to co potrzebujesz i tyle. Generalnie instalacja podstaw + integracja z bramką płatności, wybór szablonu – gotowe. Oczywiście im dalej w las – backup, security, większa funkcjonalność itd. Ale to dotyczy każdego projektu czy na Wordpressie czy będzie kodował od postaw – bo tu zaraz dojdzie wybór serwera, zarządzanie nim itd.
WP stawiasz na hostingu – generalnie nie martwiąc się o bezpieczeństwo serwera, dbasz tylko o aktualizację sklepu – choć od kilku wersji WP sam się aktualizuje, zostaje Ci rzut oka na pluginy – choć i to możesz zautomatyzować (bo napisałeś, że chcesz się uczyć ;))
Poza wspomnianym do wyboru masz jeszcze inne gotowe platformy: PrestaShop, Weebly,

Powodzenia ;)
0 głosów
odpowiedź 14 sierpnia 2023 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
Dostajesz propozycje tworzenia strony dla koleżanki, koleżanki... a nie potrafisz? Po co ?
Zależy kto i jakie wymagania ma od tej strony, może to być proste, może to być bardzo złożone i trudne, kwestia oczekiwań.

Są gotowe narzędzia i szablony do stawiania pewnych stron niewielkim kosztem, też nie wiem jaki KOLEŻANKA ma budżet i jaka to ma być strona, ale to co widzisz na filmie to jest utworzenie strony- okej, ale wizualnej nie funkcjonalnej, chyba że tu tylko o to chodzi, żeby wyglądało.

To tak trochę jakby ktoś Ciebie po prosił o napisanie ILUSTROWANEJ KSIĄŻKI, a ty byś stworzył tylko ilustacje bez w ogóle samego tekstu.
komentarz 14 sierpnia 2023 przez Billy Użytkownik (680 p.)
Nie przyjąłem jeszcze tej propozycji, tylko się zastanawiam. Jestem na drugim roku studiów informatycznych i koleżanka wie, że się tym zajmuję. A wiem, że kiedyś będę musiał stworzyć coś podobnego już jako projekt na studia, więc zastanawiam się, czy by nie skorzystać z okazji i oprócz nauczenia się czegoś takiego przy okazji zarobić.

Słyszałem o WordPress i tych pluginach do niego, ale nie bardzo mnie to pociąga, bo inwestowanie w to czasu raczej mi się nie zwróci w przyszłości. Kolega polecał PrestaShop, ale właśnie w nim wspominał o Dockerze.

Strona raczej nie musi być bardzo zaawansowana, bo ma służyć do sprzedawania octu (?).

A co masz na myśli utworzenia strony wizualnej, a nie funkcjonalnej? Z tego co widziałem to zdeployował ją na hostingu i normalnie był w stanie wykonać transakcję.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 311 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2018 w Systemy CMS przez freshapril1904 Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 258 wizyt
pytanie zadane 21 października 2022 w Sieci komputerowe, internet przez Iei Obywatel (1,950 p.)
+5 głosów
1 odpowiedź 366 wizyt

92,580 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...