• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Brak wykrytej karty sieciowej w systemie Ubuntu 23.04

Object Storage Arubacloud
0 głosów
230 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez L30N Nowicjusz (120 p.)
Witam,
mam problem z systemem Linux. Na tym samym dysku mam zainstalowany system Windows 11, który bez żadego problemy wykrywa i łączy się z sieciami WiFi. Problem leży po stronie drugiego systemu. Dodam, że wcześniej "obok" Windowsa, miałem zainstalowany system ElementaryOS, który również nie wykrywał karty sieciowej, tj. ta opcja nie jest widoczna w ustawieniach. System jest zaktualizowany do najnowszej wersji. Próbowałem już wielu sposobów dostępnych w sieci, lecz żaden nie pomógł. Proszę o pomoc...
Urządzenie: Sony Vaio SVF152A29M

Pozdrawiam,
l.
komentarz 6 lipca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Przy podobnym problemie okazało się, że korzystałem z sterowników open-source. Przy akutalizacji/inicjalizacji systemu, nie zainstalowały mi się te od wi-fi. Może tutaj problem jest podobny,
komentarz 6 lipca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Dodam, że wcześniej "obok" Windowsa, miałem zainstalowany system ElementaryOS, który również nie wykrywał karty sieciowej,

To, że jakiś system jest obok Windowsa, nie oznacza, że z automatu będzie obsługiwał wszystkie urządzenia.

Pokaż, co zwraca lspci -v.

komentarz 7 lipca 2023 przez L30N Nowicjusz (120 p.)

Ethernet wykrywa...

komentarz 7 lipca 2023 przez L30N Nowicjusz (120 p.)
Za każdym razem powinien wyświetlać się ekran wyboru systemu? Po wejściu w Windowsa ten ekran znika, dopóki nie zmienię trybu bootowania na Legacy i z powrotem na UEFI... Dopiero wtedy pojawia się znowu i wybór Linuxa jest możliwy. Aktualizowałem GRUB, ale bez skutku. Ubuntu instalowałem "ręcznie", tj. partycja główna (/), home (/home) i partycja wymiany (swap).
komentarz 7 lipca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 7 lipca 2023 przez j23

Królu złoty, nie wklejaj zdjęć tekstu, który możesz po prostu skopiować z terminala i wkleić tutaj (najlepiej w bloczku {...}).

Ethernet wykrywa...

Wifi też, tylko nie ma sterownika.

sudo apt update && apt upgrade
sudo apt install broadcom-sta-dkms

(...) dopóki nie zmienię trybu bootowania na Legacy i z powrotem na UEFI...

Jeśli Windows był zainstalowany w trybie UEFI, to Linux też powinien być instalowany w tym trybie. Nie można mieszać obu trybów, bo później są problemy.

komentarz 22 sierpnia 2023 przez L30N Nowicjusz (120 p.)
Nadal nie ma widocznych sieci WiFi. Obydwa systemy są zainstalowane w trybie UEFI, więc nie to jest problemem. Jeśli rebootuję Linuxa, GRUB się pojawia. W momencie, kiedy zamknę Windowsa, uruchomię komputer ponownie, pojawia się znowu Windows bez możliwości wyboru systemu.
komentarz 23 sierpnia 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Jeszcze z tym walczysz?

Windows ma domyślnie włączoną opcję fast startup, która de facto jest hibernacją, więc to może być powód, że po włączeniu komputera od razu pojawia się Windows. Wyłącz tę opcję w opcjach zasilania.

komentarz 27 listopada 2023 przez L30N Nowicjusz (120 p.)
Nie, to również nie pomogło. I tak, dalej z tym walczę...
komentarz 27 listopada 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Wow, trzy miesiące i nic?

Pakiet, który wcześniej podałem, powinien zawierać driver dla twojego WiFi.

Pokaż mi, co zwraca wywołanie dkms status i dmesg (zawartość wklej w bloczek).

komentarz 20 lutego przez L30N Nowicjusz (120 p.)
{broadcom-sta/6.30.223.271, 6.2.0-24-generic, x86_64: installed
broadcom-sta/6.30.223.271, 6.2.0-27-generic, x86_64: installed}

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 179 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,446 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 1,069 wizyt
pytanie zadane 27 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Antero00 Gaduła (3,670 p.)

92,578 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,653 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...