• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauczyć się kernela

Object Storage Arubacloud
0 głosów
194 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2023 w C i C++ przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
Witam,

Od dłuższego czasu korzystam z linuxa.

Chciałbym nauczyć się kernela. LFS i make menuconfig mam za sobą.

Podobno nie trzeba się uczyć programowania C.

Czy są jakieś strony lub książki, które pomogą mi zrozumieć ten kernel i móc samemu starać się kompilować,robić patche oraz robić zmiany w configu?
1
komentarz 29 czerwca 2023 przez adrian17 Ekspert (345,160 p.)

...niezbyt rozumiem, czego w zasadzie chcesz się nauczyć? Kilka sprzeczności tutaj wpisałeś:

LFS i make menuconfig mam za sobą.

 i móc samemu starać się kompilować

Ale jeśli zrobiłeś LFSa, to już samemu skompilowałeś kernel.

Podobno nie trzeba się uczyć programowania C.

robić patche

Kernel jest napisany w C, więc jak chcesz "robić" jakiekolwiek patche bez znajomości C (i to zaawansowanego C, jak na kernel)?

komentarz 29 czerwca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Nie trzeba C, bo dopisali coś w Rust kek

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 29 czerwca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Zainteresuj się Gentoo. Tam proces postawienia systemu wymaga skompilowania kernela. To na dobry początek zapoznania się z narzędziami konfiguracyjnymi.
komentarz 30 czerwca 2023 przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
Gentoo mam za sobą, poza tym gentoo ma ładnie pokazaną instrukcję instalacji handbook i paczki instalowane z emerge, - czas postawienia gentoo to jakieś 6 godzin.  LFS też mam za sobą.Rozdziały 1-8 to w 2 godziny. Od 8 do 11 to dłużej

Coś w ten deseń mam na myśli.

https://www.youtube.com/watch?v=7yE_WafMOVI&list=PLVxiWMqQvhg8ZisiOBLAVkhLOYCkzTst0&index=1

Nauczyć się kernela miałem na myśli bardziej zrozumieć kod i instrukcję w kodzie  w nim zawarte. Ok powiedźmy że kompilować potrafię, więc teraz nauczyć się patchowania. Patche w grach to pamiętam to były poprawki do gry. Dodatkowo sprawdzić jak maszyna zachowuję się kiedy make menuconfig - w kernelu zaznacza się i odznacza różne wątki.

W skrócie stworzyć własny kernel.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 172 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 566 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez grewwwew Użytkownik (830 p.)

92,619 zapytań

141,468 odpowiedzi

319,786 komentarzy

62,001 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...