• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Konwersja systemów liczbowych

Object Storage Arubacloud
0 głosów
915 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2022 w Python przez pita Nowicjusz (180 p.)
Hej mam problem z konwersją systemów liczbowych w pythonie a dokładnie z zadanie 58.1
https://www.iws.edu.pl/cpp/matura/CRNF/czbz58_0 nie mogę nigdzie znaleźć jak skonwertować  np. system czwórkowy na binarny gotową funkcją bez pisania własnej funkcji

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 29 czerwca 2022 przez Kaleron Bywalec (2,840 p.)
Czwórkowy <-> binarny:

0 = 00

1 = 01

2 = 10

3 = 11

Wystarczy czwórkowe cyfry zamieniać na pary binarnych i odwrotnie. To zawsze zadziała. Skrócony dowód - podstawa systemu czwórkowego jest kwadratem podstawy binarnego.

 

Wydaje mi się, że zakodowanie czegoś takiego zajmie mniej czasu niż szukanie gotowego rozwiązania.
komentarz 29 czerwca 2022 przez pita Nowicjusz (180 p.)

Dzięki chyba tak zrobięsmiley

+1 głos
odpowiedź 29 czerwca 2022 przez Whistleroosh Maniak (56,980 p.)

Możesz próbować samemu zaimplementować taką funkcję jak zaproponował @Kaleron (polecam to rozwiązanie, bo wtedy nauczysz się jak taka konwersja działa), albo zrobić tak:

1) zamieniasz system czwórkowy na dziesiętny funkcją int(), gdzie jako pierwszy parametr dajesz string z liczbą zapisaną w systemie czwórkowym, a drugi to system w jakim ten string jest zapisany (czyli 4)

2) zamieniasz liczbę w systemie dzięsiętnym na liczbę w systemie binarnym funkcją bin()

Przykład, masz 123 zapisaną w systemie czwórkowym, robisz int('123', 4) = 27, potem bin(27) = 0b11011

0 głosów
odpowiedź 29 czerwca 2022 przez VBService Ekspert (253,340 p.)

Python - Converting Any Base to Any Base

wybrane przykłady on-line: [ 1 ]  [ 2 ]  [ 3 ]

myślę, że po analizie tych przykładów, będzie Tobie łatwiej samemu coś napisać. wink

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 277 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 508 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 838 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...