• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Na którym semestrze studiów zaczyna się Java i ile trwa?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
668 wizyt
pytanie zadane 29 sierpnia 2015 w Java przez uczeń1998 Obywatel (1,930 p.)
Jak w pytaniu ;)

+ jaki materiał jest tam przerabiany?

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na twoje pytanie. Każda uczelnia ma inaczej. Nawet na wydziałach może być inaczej to rozplanowane, ba nawet ten sam kierunek na tym samym wydzale może mieć ten sam przedmiot w różnych semestrach. U mnie dla przykładu jest na 4 semestrze (i trwa jeden semestr) a ci z roku wcześniejszego mieli semestr później.

Dane z syllabusa:

– Język Java: charakterystyka, składnia, konwencje tworzenia kodu, typy danych, operatory. Kompilatory i środowiska programistyczne.- 2h

– Klasy w Javie: metody i pola, dostęp do danych i enkapsulacja, składowe statyczne, składowe final. Klasy final. Organizacja plików źródłowych. Dokumentowanie klas w Javie. Tablice jedno- i wielowymiarowe, klasa Arrays. – 3h

– Klasa String i inne podstawowe klasy języka Java. Pakiety: sposób użycia oraz definiowanie własnych. Przeładowanie metod. Konstruktory. Referencja this. – 3h

– Zarządzanie pamięcią, Garbage Collector. – 2h

– Dziedziczenie. Polimorfizm. Wczesne i późne wiązanie. Interfejsy. Klasy wewnętrzne. Typ wyliczeniowy. – 3h

– Wyjątki i obsługa błędów, wyjątki sprawdzane i niesprawdzane, hierarchia klas reprezentujących wyjątki. – 2h

– Mechanizm refleksji – wykrywanie typów. Obiekt Class. – 2h

– Operacje wejścia/wyjścia. Strumienie bajtowe i znakowe. Buforowanie. – 2h

– Serializacja. Sieci obiektów. Wersje serializowanych obiektów. – 1h

– Klasy generyczne (uogólnione). Metody sparametryzowane. Typy surowe. – 2h

– Kolekcje, iteratory, komparatory, algorytmy. – 2h

– Wątki: uruchamianie, priorytety, synchronizacja, komunikacja. – 2h

– Obsługa operacji sieciowych. Klasy biblioteczne z pakietu java.util. – 2h

– Adnotacje. Testowanie: asercje, JUnit. Debugowanie, JDB. – 2h
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)
Taką wiedzę, to ja posiadam po tygodniu przerabiania książki H.Schildta - "Java the complete reference" i wcześniejszej w miarę dobrej znajomości C++. :D

No może brakuje mi operacji sieciowych, ale taki dział w mojej książce też posiadam, więc jeszcze trochę.

Btw. można wybrać jakąś specjalizację? Tzn. bardziej szczegółowa i zaawansowana wiedza, czy jak zwykle wszystkiego powinienem nauczyć się sam?
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)
To już zależy od twojego kierunku ale na studiach pierwszego stopnia nigdzie jeszcze nie widzaiłem specjalizacji. U mnie niby są jakieś bloki(grafika, bazy danych, systemy wbudowane i rekonfigurowalne oraz metody numeryczne), które sobie wybierasz(2/4) i sporo innych obieraków, ale nie nazywa się tego specjalizacją. Specjalizacja to dopiero na drugim stopniu studiów i dopiero wtedy jakaś bardziej zaawansowana wiedza.
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Buby Pasjonat (19,590 p.)
Dzięki :)

A uważasz, że warto np. posiadając wiedzę samouka z powiedzmy dwóch "obieraków", wybrać sobie dwa inne? Z jednej strony sprawia to, że studia nie są takie łatwe, ale z drugiej strony posiadasz dobrą wiedzę z każdej dziedziny. Czy jednak warto jeszcze bardziej się wyspecjalizować i znać jedną część dziedziny na wylot. Wtedy o wiele łatwiej zaliczać te przedmioty, powiedzmy posiadając z nich wiedzę jeszcze przed ich rozpoczeciem. :)
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)
Powiem tak, obieraki to bym dobierał pod te bloki tematyczne, które wybieram nawet jeżli mam wiedzę na ten temat ewentualnie to czym się interesuję i chcę poszerzyć wiedzę(lub nabyć nową). Zawsze jest to kontakt z kimś kto już parę ładnych lat uczy tej rzeczy i można się o wszystko dopytać. Tak, że celowałbym w tą drugą opcję, którą podałeś aczkolwiek większość uczelni na początku nie daje dostępu do obieraków. Ja zaczynam od 4 semestru ale dużo uczelni ma dopiero na drugim stopniu. Czasem też zdarza się, że nie masz wyboru bo albo się spóźniłeś lub masz niewielki ale raczej oczywisty(np. python vs fizyka żeglowania)
0 głosów
odpowiedź 29 sierpnia 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Łał ale to pytanie jest bogate w informacje....

A tak na poważnie to na jakie studia idziesz?
komentarz 29 sierpnia 2015 przez uczeń1998 Obywatel (1,930 p.)
Informatyczne.
komentarz 29 sierpnia 2015 przez niezalogowany
To żeś mnie teraz rozwalił ;D

Podobne pytania

–2 głosów
2 odpowiedzi 700 wizyt
pytanie zadane 2 lipca 2016 w Sieci komputerowe, internet przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,313 wizyt

92,583 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,669 komentarzy

61,966 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...