• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programowanie komputera w samochodzie

Object Storage Arubacloud
0 głosów
7,291 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2015 w C i C++ przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Witam , jakiego języka używa się do "obslugi" komputera samochodowego ?
Czy istnieją jakieś programy które usprawniają ingerencję ? Tak aby można było wprowadzić optymalne dane, czy parametry ?
Orientuje się ktoś jak to w ogóle wygląda, bo jestem w tym całkowicie zielony .

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 28 sierpnia 2015 przez NoName Mądrala (5,640 p.)
wybrane 29 sierpnia 2015 przez Dragonet.17
 
Najlepsza
Z tego co mi wiadomo, to komputery pokladowe maja systemy czasu rzeczywistego.

W komputerach samochodowych liczy się bezawaryjnosć i pewność działania. Wydaje mi się, że w dużej części jest używany assembler (oczywiście nie wszystko).

 

Jeśli chodzi Ci o zmienianie parametrów itp, wystarczy odpowiednie oprogramowanie, a w nim da się na prawdę dużo rzeczy poustawiać, jak obroty, wtrystki, zapłon itp.

Np dla samochodów spod znaku VW, (czyli wszystkie seaty, skody i pół świata) zainteresuj się VAG-iem, ( w wersji demo tylko odczytasz i skasujesz blędy, w pełnej masz większe możliwości).
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
akuratmam Vovlvo, ale kael podchodzi do sporej liczby samochodów
+1 głos
odpowiedź 28 sierpnia 2015 przez Tomatosoup Pasjonat (18,530 p.)
Samoprowadzące się samochody google są pisane w Pythonie ;) Posiada on wiele modułów usprawniających pracę nad takim autem, jego namierzanie i prowadzenie

O tym mowa:

http://www.michiganautolaw.com/wp-content/uploads/2014/07/Google-driverless-car.jpg
komentarz 28 sierpnia 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
Chłopakowi chyba chodziło o komputer pokładowy, który steruje maszynerią w samochodzie, czyli np. wtrysk paliwa.
komentarz 28 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Patrycjerz - dokładnie o to mi chodziło :)
+1 głos
odpowiedź 29 sierpnia 2015 przez Rogargol Pasjonat (16,600 p.)
Tego typu pytania najlepiej jakbys zadal np na forum elektroda.pl, tam masz ludzi zwiazanych stricte z mechanika i sprawami technicznymi
komentarz 29 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Dzięki za dobry pomysł.
komentarz 30 sierpnia 2015 przez Rogargol Pasjonat (16,600 p.)
Jak chodzi o sprawy techniczne to chyba najlepsze forum. Jest masa ludzi ktorzy na prawde znaja sie na rzeczy, sam jedynie tam zagladam, bo wiedza nie pozwala mi na zabieranie glosu w dyskusji heh :)
0 głosów
odpowiedź 28 sierpnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Jeśli chodzi o takie normalne samochody to istnieją gotowe interfejsy do podłączania i modyfikacji pewnych parametrów, dużo ludzi ich używa ale nie mają pojęcia jak to naprawdę wszystko działa. A taka wiedza jest w rękach prawdziwych specjalistów i nikt narazie jej nie zdradza :)
komentarz 28 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Ok, rozumiem, ale pytanie czy jest dostęp do modyfikacji :P
Z niektórych źródeł wiem że tak.
Problem stonowi choćby prosta zmiana języka :P
Chociaz mozna by to zrobić z tłumaczeniem w ręku, byleby się jakimś cudem dokopać do kodu :D
komentarz 28 sierpnia 2015 przez Bogusz58 Nowicjusz (100 p.)
Takie zmiany wprowadza się przez specialną przystawke do komunikacji oraz soft zainstalowany na kompie. W nowszych modelach można zmienić już więcej parametrów niż tylko język. Zazwyczaj mechanicy samochodowi używają ich do szczytywania tak zwanych kodów usterki żeby lepiej i szybciej zlokalizować usterke, popytaj się jakiś mechaników może dadzą ci pogrzebać przy tym i możliwe że będą mieli czysty soft do samochodu.
komentarz 28 sierpnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Sytuacja wygląda tak, że zamówiłem kabel i mam oprogramowanie (dostałem), ale póki co głównie do odczytu aniżeli do wprowadzania jakichkolwiek zmian.
A przede wszystkim chciałbym za pomocą dodatkowego oprogramowania, zmienić język.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 229 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2020 w C i C++ przez Avernis Nałogowiec (27,400 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,666 wizyt
pytanie zadane 23 maja 2017 w Inne języki przez alkocholik Nowicjusz (120 p.)
–2 głosów
2 odpowiedzi 226 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...