• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomoc w doborze oprogramowania do generowania skrótów filmów

Object Storage Arubacloud
+1 głos
217 wizyt
pytanie zadane 1 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
Potrzebowałbym oprogramowania, które pobierałoby film w formacie mp4 (albo najlepiej wiele filmów na raz) i generowałoby jego skrót powiedzmy 10 sekundowy (typu początek, środek, koniec). Czy polecacie coś?

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 1 października 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
Na własne potrzeby napisałem dwa skrypty (pod GNU/Linuksa):

1) do pobierania filmów z różnych platform hostingowych (np. Rumble, YT),
2) do "wycinania" z filmów różnych fragmentów, sklejania ich i enkodowania (żeby zmniejszyć rozmiar) - używam tego do wycinania reklam z nagrań robionych przez mój dekoder TV.

Ad.1 - tu wykorzystałem youtube-dl (wbrew nazwie potrafi pobierać filmy nie tylko z YT).
Ale jeśli chodzi o pliki zamieszczone na jakichś serwerach, to zapewne zwykły wget dałby radę.

Ad.2 - tu przydał się głównie ffmpeg (można też użyć innych narzędzi do sprawdzania metadanych filmów).

Po co to piszę?

Raz - żeby zaznaczyć, że da się coś takiego zrobić nawet w prostym Bashu. (A więc można to wrzucić np. w cron-a.)

Dwa - jeśli miałoby to w czymś pomóc, to mogę obydwa skrypty podesłać.
Nie robią dokładnie tego, o czym mowa, ale łatwo będzie je przerobić.
komentarz 4 października 2021 przez Artek Stary wyjadacz (11,800 p.)
No jestem ciekaw jak coś takiego można by ogarnąć w bash'u. Poproszę o udostępnienie skryptu - też korzystam z linuks'a
1
komentarz 4 października 2021 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

Odnośnie wszystkich wstawek: gdyby kiedyś przestały działać, a ktoś chciałby dostęp, pisać do mnie na PW. W końcu odbiorę i udostępnię.

Swoją drogą ciekawe: gdyby ktoś mi dał zlecenie na napisanie takich skryptów, to bym się zgodził i wystawił odpowiednią cenę. A tu na forum proszę - daję za darmo. Zresztą z konsultacjami i korepetycjami mam podobnie. Swoją drogą, wszystkie informacje potrzebne do napisania tych skryptów sam znalazłem "gdzieś w sieci".

toMP3: https://controlc.com/3af9c21f

Na co zwracam uwagę:
1) użycie youtube-dl: nie korzystam z systemowego, tylko z zainstalowanego "ręcznie", w konkretnym katalogu.
Ten systemowy, pod moim Ubuntu, jest na ogół przestarzały, a gnoje z YT co jakiś czas coś zmieniają i skrypt przestaje działać.

2) Idea sktyptu jest prosta: odczyt danych z pliku (przykładowy wiersz poniżej), potem wykorzystanie odpowiedniego narzędzia (youtube-dl albo wget) do ściągnięcia pliku.

Plus przerobienie tego na mp3 - słucham sobie później audio podczas sesji treningowej.

Tobie powinno wystarczyć samo ściągnięcie filmu poprzez youtube-dl, względnie poprzez wget, jeśli film jest gdzieś hostowany w normalny sposób.

3) toMP3 to mój kolejny skrypt (chyba też wykorzystuje ffmpeg, ale głowy za to nie dam) - ale to nie ma znaczenia w kontekście ściągania filmów.

Przykładowe wiersze z pliku z filmami:

https://rumble.com/embed/vjo01u/?pub=4 bs-usa-decline
https://www.youtube.com/watch?v=0__KdffZEhk gwiazdowski
http://traffic.megaphone.fm/WWO7898589640.mp3 db-1608

Skrypt działa, używany wielokrotnie.


cutCommercialsOut: https://controlc.com/fcea83e5

Tutaj z kolei najważniejsze są użycia ffmpeg w pętli while, a później te dwa na końcu. Cała reszta skryptu to zabawa z przetwarzaniem czasów w różnych formatach. (Swoją drogą czas jest odczytywany z konsoli, a nie automatycznie, czy z jakiegoś pliku.)

Pierwszy ffmpeg wycina fragment z pliku *.mts (takie nagrywa mój dekoder) - sztuczka w tym, żeby najpierw "przewinąć" do momentu startowego, a potem wyciąć odpowiedni czas nagrania od tego momentu.

Każdy taki wycięty fragment trafia do odrębnego pliku, a nazwy tych plików są z kolei zapisywane w pliku tekstowym toconcat.txt. W moim przypadku są to fragmenty nagrań "pomiędzy reklamami" (znam je stąd, że przed obróbką pliku przeglądam go na szybko).

Potem wycięte fragmenty są łączone w jeden plik .mts. W moim przypadku powstaje plik z "wyciętymi" reklamami. Uwaga: momenty cięcia bywają nieprecyzyjne; stosuję zasadę, że robię cięcie ok. 4-5 sekund po rozpoczęciu reklam i 4-5 sekund przed ich zakończeniem.

Na koniec jest enkodowanie pliku .mts do .mp4, żeby zmniejszyć rozmiar. Tutaj już parametry zostały dobrane przeze mnie eksperymentalnie.

Odnośnie wycinania fragmentu filmu z początku, ze środka i z końca: z początkiem nie powinno być problemu, a co do środka i końca, to albo można założyć, że filmy będą odpowiednio długie i wykorzystać stałe czasy "wycięć", albo poszukać, jak sprawdzić długość filmu. Zresztą można też zapisać taką długość obok URLa filmu do ściągnięcia (na wzór tego, co zrobiłem w pierwszym skrypcie) - wtedy skrypt będzie "wiedział", jakich czasów ekstrakcji użyć do filmów.

Podejrzeam, że w ffmpeg da się też robić jakieś dodatkowe efekty przejść pomiędzy łączonymi fragmentami filmów, ale sam się tak nigdy nie bawiłem. (No... wstawiałem tylko jakieś fade-in czy fade-out.)
 

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 624 wizyt
pytanie zadane 11 czerwca 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Bytnior Początkujący (350 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,726 wizyt
pytanie zadane 25 września 2016 w Systemy operacyjne, programy przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 151 wizyt
pytanie zadane 24 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Mikisali Początkujący (320 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...