• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

system poleceń/kojarzenie podobnych produktów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
123 wizyt
pytanie zadane 26 sierpnia 2015 w SQL, bazy danych przez rafikbarca Użytkownik (680 p.)
Pisze stronę podobną do filmweb/lubimyczytać i chcę zrobić system, poleceń który miałby działać w ten sposób, że użytkownicy mogą polecać podobne produkty. Na zasadzie obejrzałem filmA i kojarzy mi się najbardziej z filmemB. W ten sposób zliczając takie głosy wyświetm na stronie filmu A filmy z największa liczbą głosów podobieństw. Tylko jak coś takiego zaprojektować w bazie? mysle nad tabelą IDfilm1, IDfilm2, sumglosow. I jeszcze pytanie jak kontrolować że uzytkownik już "sparował" 2 filmy i nie moze zrobić tego ponownie. Macie jakieś propozycje żeby miało to ręce i nogi?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 26 sierpnia 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
wybrane 26 sierpnia 2015 przez rafikbarca
 
Najlepsza

Ta tabela na glosy to moze tak wygladać

Tabela vote

vote_id, user_id, movie_id, similar_movie_id

Sum głosów nie przechowujesz w bazie tylko je za pomocą selecta wyciągasz.

A co do tego ograniczenia to np użytkownikowi, gdy chce głosować wyświetlają się dwa selecty gdy nie głosował na dany film wybiera podobne i zapisujesz w bazie. Przed tym sprawdzasz zapytaniem czy dany użytkownik glosował i ile razy na dany film i w zależności od tego jakąś odpowiedź mu dajesz.

komentarz 26 sierpnia 2015 przez rafikbarca Użytkownik (680 p.)

dzięki za pomoc. Nie wiem jeszcze za bardzo jak powyciągać z tej tabeli np top 5 najczęściej powiązywanych ze sobą.

mamy film id=1 i chcemy sprawdzić 5 najczęściej polecanych podobnych do niego filmów

SELECT count(*) FROM vote WHERE movie_id=1 or similar_movie_id =1

takie coś zliczy mi wszystkie głosy na ten film. A jak wyciągnąć z rozbiciem na poszczególne filmy?

komentarz 26 sierpnia 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)
edycja 26 sierpnia 2015 przez Tomasz90
O coś takiego:

SELECT movie_id,similar_movie_id, COUNT(*) as votes FROM vote GROUP BY movie_id,similar_movie_id ORDER BY votes DESC LIMIT 5
komentarz 26 sierpnia 2015 przez rafikbarca Użytkownik (680 p.)

Prawie ok tylko nie pozniczało tych głosów tylko każdy rekord wyszedł oddzielnie frown

1 22 1
1 23 1
1 21 1
24 1 1
komentarz 26 sierpnia 2015 przez Tomasz90 Nałogowiec (25,140 p.)

To jak w końcu ma to zliczać?

Bo ja zrozumiałem coś takiego:

Filmy 1 i 2 są podobne i taka relacja ma 5 głosów

Filmy 2 i 3 są podobne i taka relacja ma 3 głosów

Filmy 3 i 4 są podobne i taka relacja ma 1 głosów

No i wydruk wychodzi

1 2 5
2 3 3
3 4 1

W tym co Ty wkleiłeś masz w każdym wierszu inne powiązanie więc jak ma Ci te głosy zliczać.

No chyba ze o coś innego chodziło i nie zrozumiałem.

 

 

komentarz 26 sierpnia 2015 przez rafikbarca Użytkownik (680 p.)

Nie to ja się zamotałemsmiley

Ale jest jeszcze jeden ostatni chyba problem. Mamy np. 9 i 10x2 oraz 10 i 9 X1.
Chciałbym żeby w takiej sytuacji to się też sumowało i razem dawało 3

9 10 2
3 2 1
10 9 1
8 2 1
2 8 1

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 125 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 393 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 101 wizyt

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,849 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...