• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Prośba o opinie na temat zestawów komputerowych oraz laptopów

Object Storage Arubacloud
0 głosów
223 wizyt
pytanie zadane 17 maja 2021 w Sprzęt komputerowy przez Bartek030 Obywatel (1,460 p.)
edycja 17 maja 2021 przez Bartek030

Witam,

Mam w planach zakup komputera stacjonarnego oraz laptopa. Niestety nie mam w tej dziedzinie dużej wiedzy dlatego chciałem prosić o opinię na temat poniższych pozycji. Zależy mi na opinii na temat czy dany komputer będzie odpowiednio wydajny dla danych potrzeb oraz opinii na temat stosunku ceny do jakości.

 

Tak więc jeśli chodzi o laptopa:

Budżet: ~5000zł - jeśli będzie sensowna opcja jestem w stanie dołożyć więcej

Przeznaczenie: od pracy po rozrywkę. Najwięcej wymagań prawdopodobnie będą stawiały gry i obróbka krótkich filmów. Ciężko mi określić jak wydajny powinien być laptop dlatego (tak jak wspominałem nie mam wiedzy na ten temat) dlatego podam przykład czego bym oczekiwał. Chciałbym osiągnąć mniej więcej 100-120 FPS na wysokich detalach w Wiedźminie III. Bardzo możliwe, że poniższe pozycje nie spełniają tych wymagań, albo budżet jaki chcę przeznaczyć na zakup nie jest wystarczający - stąd moja prośba o opinię.

Pozycje, które mnie zainteresowały to:

ASUS TUF GAMING A15

oraz

HP OMEN 15

 

Co do komputera stacjonarnego:

Budżet: max 4500zł

Przeznaczenie: nauka (e-lekcje) oraz rozrywka - głównie gry typu Fortnite i Rocket League

Zestaw który mnie zainteresował jest pod tym linkiem:

STACJONARKA

STACJONARKA 2

Nie jestem tylko pewien czy nie lepiej byłoby użyć Ryzena zamiast Interla (słyszałem, że mają lepszy stosunek ceny do jakości) oraz z tego co się orientuję ostatnio jest problem z kartami graficznymi, a przynajmniej do gotowych zestawów wkładane są słabsze karty graficzne, tak jak w drugiej pozycji, ze względu na problem z dostępnością. Dlatego mam ogromną prośbę o opinię - być może ktoś będzie w stanie doradzić lepsze komponenty wink

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 17 maja 2021 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
Podobnego Asusa tylko 17" r7 kupiłem żonie niedawno do pracy. Daje rade, choć jak dla mnie za głośny. Oba kompy, tzn HP i Asus(inne oczywiście też mogą) mogą mieć problemy z dyskiem ssd na win10, ale to pewnie będziesz leczył jak już bluscreeny zaczną Cię denerwować.

Moje pytanie brzmi, dlaczego chcesz mocnego lapka i słaby desktop? to raczej w drugą stronę powinno być. Laptop do E-lekcji i jakaś niewymagająca rozrywka - wtedy nawet takie aususy po 3.5k starczą z mniejszą grafiką. A stacjonarka z dobrą grafiką/prockiem/chłodzeniem i 32gb ramu. Pieniądze z lapka przeznaczysz na desktop i będziesz miał maszynę, która długo pociągnie, mniej się będzie grzała podczas gier, a 32gb ramu zapewni minimalny komfort pracy z obróbką filmów.

Można by się doczepić, że w tych zestawach masz małe dyski. 500Gb to trochę mało na obecne czasy, szczególnie jeżeli planujesz grać w gry co zajmują 100GB i montować filmy. Dysk podstawowy na M2 proponuje mieć 500 gb i drugi min 1TB jak starczy budżetu też ssd.
komentarz 17 maja 2021 przez Bartek030 Obywatel (1,460 p.)

Dzięki za opinię.

Powód jest prosty. Komputer stacjonarny nie jest dla mnie a dla bratanka. Chłopak jest młody i poprosił mnie o pomoc smiley Ma określony budżet jaki może na to przeznaczyć i chciałby dobrą maszynę za to kupić. Stąd między innymi decyzja o stacjonarce - są mocniejsze chociaż przy obecnych cenach kart graficznych niekoniecznie tańsze.

Laptop z kolei jest dla mnie. I dla mnie oprócz wydajności istotną sprawą będzie również mobilność. Mogę również przeznaczyć na to większy budżet. Stąd taka decyzja wink

Natomiast biorąc pod uwagę Twoją opinię muszę się zastanowić czy w ogóle jest sens kupować mocnego laptopa.

komentarz 18 maja 2021 przez Szfierzak Gaduła (3,750 p.)
To też nie tak, że mocny laptop nie ma sensu. Założyłem, że masz miejsce i budżet na dwa komputery dla siebie, stąd proponowane rozwiązanie.

Jeżeli kupujesz stacjonarkę dla siebie do pracy to zawsze będziesz potrzebował na nią miejsca - biurko, lampka, krzesło, monitor, głośniki(zawsze wygodniejsze niż słuchawki do wspólnego oglądania czegokolwiek) - to wszystko też kosztuje(wyjdzie w sumie dodatkowe 2k za sprzęty ze średniej półki). A biurko dla stacjonarki siłą rzeczy musi być trochę większe niż dla laptopa. Jak nie masz miejsca zawsze można usiąść z laptopem przy stole, pomijam kwestie komfortu i zdrowia, ale da się. Ze stacjonarką musisz mieć wydzielone miejsce w domu/mieszkaniu. Stacjonarki nie weźmiesz w podróż służbową, na wakacje(niektórzy pracoholicy lub inny -holicy potrzebują komputera na wakacjach), czy po prostu gdzieś, żeby mieć komfort dokończenia zaczętej pracy przed wyznaczonym terminem lub właśnie zaprezentowania swojej pracy.

Tak jak pisałem wyżej, kupiłem mocny laptop żonie do pracy, 17" bo pracuje z programami CAD i grafiką. Ja mam w pracy stacjonarkę dostosowaną do potrzeb i komfortu pracy. Sam mam laptop typowo biurowy HP G5, bez grafiki, bo jak pracuje w domu to mi wystarcza do programowania. Co ważne, w domu mam biurko z dodatkowym monitorem i często jest tak, że kto pierwszy ten lepszy;) albo żona pracuje na dwóch, albo ja używam swojego laptopa jak desktopa, podłączam pod niego monitor, mysz i klawiaturę i tak pracuję lub oglądamy filmy.

Chodzi za nami(może bardziej za mną;) ) kupno stacjonarki i drugiego 27" monitora, ale właśnie ze względu na to, że to co mamy wystarcza nam do pracy, póki co nie widzimy sensu. Jak kiedyś będę miał czas pograć w coś AAA to pewnie pomyślę nad stacjonarką.

Zanim skreślisz mocny laptop z listy zastanów się, czy i gdzie będziesz pracował. Jak pracujesz, jak chciałbyś to robić i czy będziesz miał miejsce i budżet dla dodatkowych zakupów. Takie pytania i odpowiedzi pomogą Ci wybrać komputer.
komentarz 18 maja 2021 przez Bartek030 Obywatel (1,460 p.)

W takim razie temat muszę jeszcze przemyśleć.

Miejsce nie jest dla mnie problemem. Mam obecnie stacjonarkę (w sumie nie taką słabą - radeon r9 380 i intel i5 6500 - co mi daje około 60fps przy średnich detalach na Wiedzminie laugh) natomiast jak wiadomo nigdzie jej ze sobą nie zabiorę. A laptopa, tak jak wspomniałeś, można wykorzystywać jako zwykły desktop, podłączając go do monitora - chcąc czasem w coś pograć to jest to najlepsze rozwiązanie. I dlatego chciałem po prostu wymienić sprzęt - przy okazji na coś mocniejszego wink

Natomiast słusznie zwróciłeś uwagę - dysk 500GB to zdecydowanie za mało. Muszę poszukać jakieś konfiguracji z większym dyskiem, ponieważ dodatkowy przenośny dysk jest kiepskim rozwiązaniem.

No i jeszcze kwestia chłodzenia - w laptopach ciężej jest zapewnić odpowiednie chłodzenie stąd mój główny dylemat czy w ogóle warto kupować wydajne laptopy.

Tak czy inaczej dzięki za podzielenie się swoją opinią wink

0 głosów
odpowiedź 17 maja 2021 przez Ludek Obywatel (1,560 p.)

Jak sam wiesz, karty poszły w górę i jest problem z dostępnością. Więc pasowałoby wziąć laptopa.

Moim zdaniem lepszy będzie Lenovo Legion 5-15 Ryzen 7/32GB/512/Win10X RTX2060 120Hz 

A komputera nie bierz, bo szkoda kasy.

komentarz 17 maja 2021 przez Ludek Obywatel (1,560 p.)
Jak ci jest niepotrzebne 32gb ramu to weź 16gb i masz lapka za 4 649zł
komentarz 17 maja 2021 przez Bartek030 Obywatel (1,460 p.)
Dzięki za opinię.

Z tego co widzę laptop, który sugerujesz zbudowany jest na podobnych komponentach z tym, że rząd niższy, np: procek ryzen 7 4800 zamiast 5800, karta RTX 2060 zamiast RTX3060 i kilka drobniejszych rzeczy.

Natomiast cenowo jest ~500zł tańszy (oczywiście uwzględniając Windowsa w obydwu przypadkach). Czy patrząc na stosunek cena/jakość nie lepiej mimo wszystko wybrać Asus'a?

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 304 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 286 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2018 w Sprzęt komputerowy przez Ukipuki Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 94 wizyt

92,634 zapytań

141,505 odpowiedzi

319,883 komentarzy

62,015 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...