• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ten powerbank do laptopa będzie odpowiedni?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
731 wizyt
pytanie zadane 15 maja 2021 w Sprzęt komputerowy przez jackfrost Nowicjusz (130 p.)

Pracuję zdalnie z domu korzystając z laptopa. Niestety, zbliża się sezon burz, a co za tym idzie - przerw w dostawie prądu. Tam gdzie mieszkam, to częste. Znalazłem powerbank firmy Xtorm, model Brick, z pojemnością 23 tys. mAh i możliwością wpięcia "normalnej" wtyczki do gniazdka.

Chciałbym zapytać, czy będzie on idealny do podtrzymania działania laptopa nawet na kilka godzin, kiedy w normalnych warunkach bateria dawno by się rozładowała. Zamieszczam zdjęcie zasilacza laptopa - >klik<. Drodzy, proszę, powiedzcie mi, czy taki powerbank mi wystarczy i będzie współpracował z tym laptopem. Wydatek to większy, więc nie chciałbym się narazić na nietrafiony zakup.

Laptop jest firmowy, więc żadne ingerencje/wymiany baterii nie wchodzą w grę.

komentarz 15 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Lepiej poszukaj urządzenia zwanego UPS - za te same pieniądze dostaniesz coś znacznie potężniejszego np pierwsze co mi wpadło. To jest sprzęt do podtrzymywania pracy komputerów.

komentarz 16 maja 2021 przez jackfrost Nowicjusz (130 p.)
No dobrze, ale na jak długi czas takie urządzenie zapewni mi prąd, aby móc bez przerwy pracować? Ono chyba nie działa na takiej samej zasadzie, jak powerbank. Dla mnie zapisanie stanu pracy to za mało. Chciałbym mieć coś, co uratuje mnie w razie wielogodzinnej awarii. Muszę wiedzieć, że rozładowująca się bateria nie będzie mi wtedy straszna.
komentarz 16 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
edycja 16 maja 2021 przez Oscar
Zależy ile mają energii i ile ciągniesz. Cudów nie ma, dostaniesz tyle ile się zmieści w środku, w akumulatorach. Ten UPS waży 11kg, większość to akumulator. Twój Powerbank waży 600g... Niestety w obu przypadkach nie znalazłem konkretnych wartości pojemności energetycznej (w Wh) urządzeń. Dla powerbanku mamy te 23Ah, ale zwykle dotyczy to napięcia pojedynczego ogniwa - niecałe 4V, pojemność wychodzi niecałe 100Wh. Podobny UPS znalazłem info że ma 2 akumulatory 12V/9Ah - razem ponad 200Wh.

Przede wszystkim sprawdź jaki jest pobór prądu laptopa? Czy jeszcze coś chcesz zasilać? Jakieś dodatkowe oświetlenie? Monitor? Drukarkę?
komentarz 16 maja 2021 przez jackfrost Nowicjusz (130 p.)
Do takiego UPS-a czy powerbanka podłączyłbym tylko zasilacz laptopa - nic więcej. Zależy mi na tym, abym miał coś, co w razie awarii prądu zapewni mi możliwość pracy nawet wtedy, kiedy bateria w laptopie się rozładuje. Czasami przerwy w dostawie prądu są kilkuminutowe, a czasami - w najgorszym przypadku - mogą zdarzyć się kilkugodzinne.
komentarz 16 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Do oszacowania potrzebnej wielkości UPSa trzeba pamiętać, że po wyssaniu energii z UPS/Powerbank laptop będzie miał naładowane wewnętrzne akumulatory i jeszcze na nich trochę pochodzi. Uwzględniać należy czas o który chcesz przedłużyć pracę laptopa.

Obejrzałem zdjęcie (sorki, że nie zrobiłem tego wcześniej). Laptop bierze do 50W mocy, więc UPS pokazany wcześniej doda jakieś 3-4 godziny. Oczywiście są też większe, niestety też droższe i cięższe np ten ma 2 razy więcej akumulatorów. Już na pewno wystarczy.

 

komentarz 16 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Jeszcze taka jedna dygresja, skoro

Niestety, zbliża się sezon burz, a co za tym idzie - przerw w dostawie prądu. Tam gdzie mieszkam, to częste.

to może rozważ razem z domownikami czy nie przydałby się albo jakiś większy UPS, taki na "cały dom" (oczywiście bez najbardziej prądożernych urządzeń - typu terma, pralka, żelazko, odkurzacz itp) albo wręcz jakiś awaryjny agregat prądotwórczy.

komentarz 16 maja 2021 przez jackfrost Nowicjusz (130 p.)
edycja 16 maja 2021 przez jackfrost

@Oscar, czyli mówisz, że UPS byłby lepszy. Ok. Ale ten z większymi akumulatorami wygląda już bardzo poważnie. A może znajdzie się coś pomiędzy?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 15 maja 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
W teorii powinno się sprawdzić. Również w teorii powinno starczyć na ponad 8h pracy. Ale to jedno, a drugim jest kwestia sinusoidy jaką produkuje urządzenie, wątpię by producent się tym chwalił. Kup, przetestuj, masz dwa tygodnie na odesłanie.
komentarz 16 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Jak obliczyłeś te 8h?
komentarz 16 maja 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Zasilacz bierze ~51Wh. 1Wh przy 20V to około 20mAh. 51*20=2550mAh. Oczywiście przy 100% obciążenia, co jest niemożliwe(raczej...). Ale brałem poprawkę na przesunięcie fazowe, wątpię by urządzenie generowało idealną sinusoidę.
komentarz 16 maja 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Wykonałeś obliczenia, jakby ten akumulator był podłączony bezpośrednio do zasilania laptopa. Kiedyś zrobiłem sobie taki układ - bez przechodzenia przez 230V, po prostu akumulatorek z przetwodnicą DC-DC (bo się napięcie nie zgadzało) zakończony kabelkiem od razu do laptopa. Potrzebowałem tego do działał "polowych".

Zwykle w powerbankach podają sumę pojemność akumulatorków LiIon, obojętnie jak one są połączone. Czyli trzeba to odnosić do znamionowego napięcia aku LiIon - 3.6-3.7V. Takie super, firmowe ogniwo waży ciut poniżej 50g. Ma 13Wh. Skoro ten powerbank waży 600g to nie ma więcej niż 12 takich ogniw.

komentarz 16 maja 2021 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)
Fakt, może być gorzej, a raczej na pewno będzie. Falownik już w samo sobie może generować straty, dalsze układy również. Przy założeniu, że w środku mamy 3.7V i mamy 23Ah, to daje nam 85.1Wh przy pominięciu wszystkich strat.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 111 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2020 w Sprzęt komputerowy przez jankustosz1 Nałogowiec (35,880 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 764 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez VirtualMember Pasjonat (15,790 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 619 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2019 w Sprzęt komputerowy przez yyas Nowicjusz (130 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...