• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Poprawny formularz wysyłany na email oraz przechodzenie pomiędzy podstronami.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
579 wizyt
pytanie zadane 16 kwietnia 2021 w JavaScript przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)
Witam , mam kilka pytań.

1.Czy przechodzenie pomiędzy podstronami(html) jest możliwe tylko i wyłącznie za pomocą backendu np.express czy można to zrobić za pomocą czystego cssa/jsa ?

2. Czy aby wysłać wiadomość z formularza na maila to można to zrobić za pomocą jsa , czy na pomoc przychodzi nam programowanie po stronie serwera np. nodemailer ? Było już podobne pytanie , ale pytam czy może coś się zmieniło w tej kwestii.

3.Chciałbym zrobić poprawny formularz w działaniu i się zastanawiam czy można jakoś zabezpieczyć się przed ewentualnym spamem i wiadomościami bez sensu. W jsie dodałem kilka warunków , że np. Imie i nazwisko ma mieć min. 3 znaki , ale to jak ktoś będzie chciał obejść to po złości tak czy siak zaspamuje mi maila. Czy dobrym sposobem będzie zabrać możliwość wysłania wiadomości osobie , która np. wysłała już 5 wiadomości , planuje to zrobić za pomocą cookies albo jakoś przez ip, trochę to trudne zadanie , ale dużo się dzięki temu nauczę , co o tym myślicie ? jakie jest profesjonalne podejście w takiej funkcjonalności formularzy ? da się je jakieś zabezpieczyć ?

4.Mam w planach zrobić blog na stronie i chciałbym zrobić osobną podstronę dla administratora servera aby mógł tam dodawać/usuwać wpisy , ale chciałbym aby ta podstrona była tylko i wyłącznie widoczna dla administratora(dodatkowo po zalogowaniu się) , żeby nie weszła na nią jakaś przypadkowa osoba , czy można to zrobić jakoś za pomocą cookies/ip , np. że tylko osobię o podanym IP będzie się wyświetlać ta strona ?

Z góry dzięki za odpowiedzi , wystarczy nawet odpowiedz w stylu , że da się w ten sposób coś takiego zrobić , chociaż jak ktoś zarzuci jakimś linkiem to wielkie Bóg zapłać , dzięki i pozdrawiam.

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 16 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
wybrane 16 kwietnia 2021 przez krissto7
 
Najlepsza

ad. 1) Jeśli mówimy o faktycznych podstronach, to prawie. Można jeszcze emulować serwer, ale oprócz testów czy developmentu jest to średnio przydatne. W JS-ie jest History API i można użyć np. barba.js lub choćby jquery-pjax, ale obydwa te rozwiązania wymagają serwera. Można użyć samego History API i np. przy zmianie URL-a pokazywać jakieś wcześniej ukryte elementy. Można też, w ostateczności, wykorzystać :target w CSS-ie. Niemniej, jeśli zależy Ci na faktycznych podstronach, to od backendu nie uciekniesz – czy to "normalnego", czy wykorzystywanego przez Ajax.

ad. 2) Nie da się bezpośrednio z przeglądarki. Co najwyżej zapytanie Ajaksem do skryptu na serwerze, który wyśle.

ad. 3) IMO to po prostu załatwiają dobre filtry antyspamowe na mailu. Tak długo, jak będą takie wiadomości trafiać do spamu, nie widzę problemu w wysyłaniu ich. Niemniej można zastosować przy wysyłaniu filtry antyspamowe pokroju Akismeta czy Sblama albo ReCAPTCHę. Blokowanie wysyłania osobom, które wysyłają dużo wiadomości w krótkim czasie, też wydaje się sensownym pomysłem.

ad. 4) Można skonfigurować serwer, żeby dopuszczał tylko połączenia z danego IP – przykład dla Apache'a.

komentarz 16 kwietnia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Ad.ad 1) ciekawe jak w przyszłości będzie wyglądać nawigacja poprzez Portale.

 
1
komentarz 16 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (601,450 p.)

Wow, a co tu się stało… Portale nie są standardem sieciowym (to nieoficjalny draft w WICG, info o specyfikacji jest niepoprawne na MDN) i nie zanosi się, żeby kiedykolwiek nim zostały. Mozilla nie jest przychylna temu rozwiązaniu, WebKit oficjalnie się nie wypowiedział (a przynajmniej nie widziałem), ale też raczej nie są fanami. A i Google jakoś tego nie rozwija za specjalnie.

komentarz 16 kwietnia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Widziałem kiedyś na YT, że jest taka eksperymentalna technologia. Można to potraktować jako ciekawostkę.
komentarz 16 kwietnia 2021 przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)

@Comandeer, @ScriptyChris, wielkie dzięki za odpowiedź , szczerze to myślałem , ze można postawić stronkę typu multipage beż użycia back-endu , a tu niespodzianka. Miałbym jeszcze jedno pytanko przy okazji , Jak to się ma do pracy jako frond-endowiec , takie rzeczy jak wcześniej wymieniłem , czyli kombinacje w node, cookies , express itp. to wiedza , którą powinień posiadać każdy front-endowiec , czy jednak zajmują się tym backendowcy ? wiadomo , że w każdej firmie są inne wymogi , ale tak powiedźmy jaki jest standard front-endowca , czy takie umiejętności powinien posiadać?

1
komentarz 16 kwietnia 2021 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
Frontendowiec to osoba zajmująca się frontem. Kropka. Jak frontend zajmuje się też backendem, to już nie jest frontendowcem tylko fullstackiem.

U nas to pewnie by rączki mi obcięli, jakbym nagle stwierdził, że napiszę coś backendowego :)
1
komentarz 16 kwietnia 2021 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@krissto7, korzystanie z Node to nie tylko tematy związane stricte z backendem, ale też tworzenie i konfiguracja środowiska apki frontendowej: budowanie (w tym kompilacja/transpilacja, bundlowanie modułów, minifikacja kodu, wstrzykiwanie zmiennych środowiskowych itd.), uruchamianie testów, podpięcie linterów i prettierów, podpięcie devowego serwera z live reload etc. Mając już przygotowany odpowiedni boilerplate można te czynności właściwie wykonać jednym poleceniem (frameworki często oferują to out of the box), ale mimo że Node działa poza przeglądarką, to nie określiłbym go jako narzędzia tylko backendowego.

komentarz 16 kwietnia 2021 przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)

@Comandeer, @ScriptyChris, fullstack to zapewne osoba , która specjalizuje się zarówno w backendzie i frontendzie , osoba zajmująca się tylko tym jednym i gdzieś tam skubie w drugim to bym raczej nie nazwał fullstackiem , szczególnie osób dopiero się uczących na juniora , widzę , że zdania są podzielone.

Podobne pytania

0 głosów
4 odpowiedzi 1,103 wizyt
pytanie zadane 16 września 2020 w JavaScript przez Tomcio2287 Nowicjusz (220 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 131 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 874 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...