• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Metadane administracyjne plików wideo i graficznych

Object Storage Arubacloud
+1 głos
391 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Scypion Nowicjusz (130 p.)
Dotyczy systemu Windows 8 i nowszych

chciałbym wiedzieć jak przechowują dane administracyjne pliki .avi , .mp4, .mkv, , .wmv, czy dane te są przechowywane w pliku czy też w tablicy partycji dysku systemowego lub dysku z danymi przy założeniu, że są to różne dyski, czy jeśli pliki są na dysku z danymi a brak dysku systemowego , można odczytać te metadane, poza tym jeśli idzie o pliki graficzne, jeśli mamy czas ostatniej modyfikacji wcześniejszy od czasu utworzenia i czasu ostatniego dostępu to skąd taka rozbieżność, co to może oznaczać zwłaszcza w sytuacji gdy czas utworzenia i ostatniego dostępu są dokładnie takie same czyli że pliki zostały utworzone i nigdy nie było do nich dostępu, podobne pytanie dotyczy plików wideo, zostały zapisane na dysku i nigdy nie były modyfikowane a jednak mają inny czas modyfikacji , przeważnie dużo wcześniejszy niż utworzenia, i dostępu, metadane plików graficznych są przechowywane w plikach ale metadane plików wideo chyba nie ?

jeśli ktoś wie , to potrzebowałbym zarówno szybką odpowiedź jak i adresy do jakieś literatury na ten temat, bo sam nie mogę znaleźć

dziękuję każdemu kto może mi udzielić odpowiedzi

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 5 lutego 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Dane te typowo trzymane są w katalogu, tj w miejscu gdzie trzymana jest lista plików. Zależy to konkretnie od systemu plików jakiego używasz.

Czas modyfikacji to czas gdy zostały zapisane dane w pliku, czas utworzenia to czas utworzenia pliku na dysku. Zwykle kopiowanie i przenoszenie nie są traktowane jako modyfikacja i stąd czas modyfikacji może być wcześniejszy niż utworzenie.
komentarz 5 lutego 2021 przez Scypion Nowicjusz (130 p.)
w którym katalogu ? gdzie ?

win8, ntfs, brak dysku systemowego, tylko dysk z danymi,

czy kompresowanie zmienia czas modyfikacji ?

czy można odczytac metadane jeśli brak systemu pod którym zostały pliki wideo utworzone?
komentarz 5 lutego 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Metadane takie jak czas modyfikacji lub ostatniego dostępu są zapisane razem z plikiem na nośniku. System plików nie jest nierozłącznie związany z systemem operacyjnym. Pendrive który sformatujesz na NTFS możesz używać na różnych komputerach z różnymi systemami operacyjnymi które je obsługują, a data modyfikacji lub ostatniego dostępu się nie zmienia.

To, jakie metadane mogą być przechowywane w pliku zależy od użytego systemu plików. Data modyfikacji jest akurat we wszystkich nowoczesnych systemach plików. W ext4 do metadanych mogę dodać jeszcze komentarz, krótki opis pliku który można dowolnie zmieniać. Gdybym przeniósł taki plik na Windowsa, ten komentarz zostałby utracony.

Zauważyłem, że czas modyfikacji może zostać utracony jeżeli wysyłamy plik na chmurę, pobieramy go, lub dodajemy do archiwum.
komentarz 5 lutego 2021 przez Scypion Nowicjusz (130 p.)
edycja 6 lutego 2021 przez Scypion
no dobrze, jak pisałem chodzi o ntfs i system win8, generalnie umiem przeczytać metadane w plikach graficznych, i widzę jak one się zachowuję, nie rozumiem jednak w jakich okolicznościach zmienia sie czas ostatniej modyfikacji, mam np pliki które zostały ściagniete w latach 2004-2005 , nigdy nieużywane a maja czas ostatniej modyfikacji np 2016, moze zmiana podczas kompresji ?, mam też sytuacje ze pliki maja czas ostatniej modyfikacji wcześniejszy od czasu utworzenia a jesli to sa pliki nef to czas modyfikacji w niektorych sytuacjach jest wczesniejszy , nawet znacznie wczesniejszy od czasu wykonania zdjecia, w jakich jeszcze okolicznościach data modyfikacji ulega zmianie ? pliki graficzne same przechowują wszelkie metadane, to widac ale czytałem gdzieś, że metadane plików video, mają inaczej, że bez dysku systemowego tych danych nie da sie odczytać, eixftool ich nie odczytuje, znaczy zrobiłem to na dwa sposoby, podpiąłem ten dysk do lapka z winda a potem do lapka z debianem jądro chyba 2.2 , nie odczytał metadanych dla avi, mp4 ani wmv ani mkv,  nigdy nie korzystałem z chmury, ale wielokrotnie kopiowałem duże katalogi z dysku na dysk, nawet  w kilku rónolegych operacjach aby przetestowac obciążenie nowego dysku, również kompresowałęm katalogi i kopiowałem, jednak do zawartewości katalogów nie sięgałem, teraz nie mam dysku systemowego, widzę metadane grafiki i sa niezrozumiałem dla mnie i nei widzę metadanych video

nie rozumiem tego, jak zatem przechowywane sa metadane video i jak je odczytać

poza tym czy jest w necie gdzieś o tym ?
komentarz 6 lutego 2021 przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
Metadane pliku a tagi exif, id3 lub inne to dwie różne rzeczy. Każdy plik składa się z treści i metadanych które umożliwiają identyfikację pliku, jak lokalizacja, i-węzeł, rozmiar, lub stanowią informację dla użytkownika jak data modyfikacji. Ten rodzaj metadanych jest niezależny od rodzaju pliku, a od użytego systemu plików. Mogą zostać utracone lub zmienione przy różnych operacjach, na pewno przy kopiowaniu na inny system plików, co do innych sytuacji to nie wiem, to już zależy od używanego oprogramowania.

Tagi exif występujące w zdjęciach są jednak tak naprawdę w treści pliku, nie w jego metadanych. Exiftool wyodrębnia te dane z zawartości pliku. Ten rodzaj metadanych trudniej jest zgubić przy różnych operacjach, ponieważ zawsze przy kopiowaniu czy kompresji bezstratnej dokonujemy dokładnej replikacji treści pliku. Jednak tylko niektóre rodzaje plików mogą posiadać takie metadane. Nie mogą ich mieć natomiast surowe pliki tekstowe, bo ich zawartość nie jest w żaden sposób przetwarzana przed wyświetleniem użytkownikowi. Podobnie pliki binarne Linuxa i skrypty powłoki, choć tu możnaby za metadaną uznać ten komentarz na początku, co oznacza w jakim programie skrypt ma być odpalony: czy to bash, php, python, czy jakiś inny.

#!/bin/sh

Mam nadzieję że nieco wyjaśniłem.
komentarz 12 lutego 2021 przez Scypion Nowicjusz (130 p.)
trochę wyjaśniłeś ale wciąż obracamy się nie w tym klimacie.

interesują mnie wyłącznie metadane administracyjne , czas utworzenia, modyfikacji, dostępu, inne są bez znaczenia dla zadania,

potrzebuję zarówno odpowiedzi jak i wiedzy precyzyjnej, książkowej lub innej

odpowiedz, że plik składa sie z treści itp nie jest wystarczająca

jak plik przechowuje metadane adm ? czy plik graficzny tak samo przechowuje te dane jak plik video ? czy jest różnica pod tym względem miedzy mp4. avi. wmv czy mkv ? jeśli tak to jaka ?

czy odtworzenie pliku graficznego czy video zawsze zmienia czas ostatniego dostępu ?

mamy sytuację przykładową że czas utworzenia i ostatniego dostępu są identyczne co do sekundy, czy to znaczy ze ten plik w tym miejscu nigdy nie był odtwarzany >?

czy są okoliczności w których kopiowanie pliku zmienia czas ostatniego dostępu ?

co się dzieje gdy pliki są kopiowane miedzy różnymi systemami plików ? jak zmieniają się metadane ? mówimy o ext w różnych wersjach i ntfs

napisałeś takie zdanie "Mogą zostać utracone lub zmienione przy różnych operacjach, na pewno przy kopiowaniu na inny system plików"

właśnie to mnie interesuje, nie mogę teraz zrobić symulacji bo nie mam drugiego komputera, ale szczegółowe odpowiedzi są mi potrzebne, jakie zmiany przy jakich operacjach.

z góry bardzo dzięki jeśli ktoś zna precyzyjną odpowiedź, lub wie gdzie mogę ją znaleźć

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 132 wizyt
pytanie zadane 22 listopada 2020 w Bezpieczeństwo, hacking przez wall7489 Obywatel (1,250 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 396 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2020 w Grafika i multimedia przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 137 wizyt
pytanie zadane 25 stycznia 2017 w Offtop przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...