• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z instalacją Linux Elementary - nie widzi dysku?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
449 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Kacper2203 Nowicjusz (140 p.)

Cześć wszystkim!

Postanowiłem po raz pierwszy w swoim życiu, korzystając z filmu Pana Zelenta, zainstalować Linuxa (Elementary) obok windowsa. Utknąłem jednak w momencie, kiedy w instalatorze trzeba wybrać miejsce do zainstalowania systemu. Co ciekawe, nie pojawiła mi się wcześniej opcja, czy chcę zainstalować linuxa obok windowsa, czy tylko linuxa, a windowsa usunąć itp. tylko od razu instalator przeszedł do opcji, gdzie sam muszę wskazać miejsce na dysku. Tylko, że tam nic nie ma, lista jest pusta. A po kliknięciu plusa, czy opcji "Zmień" instalator wyrzuca błąd.

Mam dysk SSD, na którym jest wolne 360GB z 475, stworzyłem osobną partycję na linuxa, ale to nic nie dało - sytuacja taka sama.

Jak mogę sobie z tym poradzić? (Robię to pierwszy raz w życiu, więc jestem zielony w temacie).

Z góry dziękuję za pomoc.

komentarz 29 grudnia 2020 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)

@Nelson89, jak ci się system uruchomił w trybie awaryjnym to wypadałoby jeszcze wykonać - bcdedit /deletevalue {current} safeboot

Albo: bcdedit /deletevalue safeboot

komentarz 29 grudnia 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Ten problem miałem parę miesięcy temu. Pamiętam, że w którymś momencie system Windows działał w trybie awaryjnym i rzeczywiście wracałem do ustawień początkowych. Obecnie system Windows u mnie działa w normalnym trybie, a Linux działa jak zmienię ustawienia SATA Mode na AHCI.

 

komentarz 29 grudnia 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

@Kacper2203, podałbyś trochę więcej szczegółów na temat Twojego komputera: Jaki producent, jaki model, itp. Może szukając rozwiązania po modelu uda się coś znaleźć.

komentarz 29 grudnia 2020 przez Kacper2203 Nowicjusz (140 p.)
Udało się! Aby móc zmienić SATA MODE musiałem w BIOS będąc w zakładce Main wcisnąć Ctrl+s i wtedy pojawiła mi się opcja zmiany na AHCI. Dodatkowo znalazłem jak zmienić SATA MODE na AHCI żeby również działał Windows. Może Ci się przyda @Nelson89 https://hetmanrecovery.com/recovery_news/how-to-enable-ahci-mode-for-sata-in-the-bios-without-reinstalling-windows.htm

Wielkie dzięki za pomoc!
komentarz 29 grudnia 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)

Elegancko yes

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Nie twórz partycji dla linuxa, zostaw wolne miejsce. Instalator szuka dysku na ktorym jest miejsce nieprzydzielone żadnej partycji.

Czyli w opisanej sytuacji po prostu skasuj tą partycję dla linuxa i wtedy spróbuj.
komentarz 28 grudnia 2020 przez Nicekovsky Dyskutant (9,820 p.)
Nawet jak jest pełny dysk - instalator i tak będzie go widział. Winny jest prawdopodobnie tutaj SATA MODE
komentarz 29 grudnia 2020 przez Nelson89 Dyskutant (7,720 p.)
Dokładnie. Jakiś dysk powinien być widoczny, nawet jeżeli jest zajęty przez inny system.
komentarz 29 grudnia 2020 przez Kacper2203 Nowicjusz (140 p.)
Zrobiłem tak, niestety ta sama sytuacja.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 304 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 956 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 173 wizyt
pytanie zadane 6 kwietnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez droperix10 Nowicjusz (160 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...