• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Node js Microservices czy dobrze to rozumiem?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
359 wizyt
pytanie zadane 22 lipca 2020 w JavaScript przez HartRidg Nowicjusz (140 p.)
Cześć,

Zainteresowałem się ostatnio tematyką mikroserwisów ale co czytam jakiś artykuł czy film na youtube to każdy przedstawia to w trochę inny sposób i jestem lekko zdezorientowany.

Z tego co rozumiem to tworzę oddzielne serwery node.js  każda do innego zadania z różnymi portami a na końcu tworzę jeden głównym serwer który obsługuje pozostałe i pozwala im na komunikację. Dobrze zrozumiałem?
Kolejną sprawą jest docker w każdym artykule jest wzmianka o nim i tu mam pytanie czy doker jest konieczny czy można sobie bez niego poradzić i do czego się przydaje w mikroserwisach?

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 22 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)
Docker w teorii nie jest konieczny, ale w praktyce nie bardzo sobie wyobrażam tworzenie mikroserwisów bez niego. Docker pozwal odizolować konkretny mikroserwis od całej reszty. Jeśli sobie postawisz mikroserwisy bezpośrednio w systemie, to będą na siebie bezpośrednio wpływać. Dzięki Dockerowi to po prostu nie jest możliwe.

Co do jednego serwera, który koordynuje komunikację: to typowy single point of failure, a po to się robi mikroserwisy, żeby czegoś takiego uniknąć. W architekturze mikroserwisowej nigdy nie powinno być jednej usługi, której pad oznacza pad całego systemu. Zawsze powinna być redundancja i jeśli jeden serwis pada, to jest inny, mogący przejąć jego zadania.
komentarz 22 lipca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Nie tylko egzotykę języków. Ale chyba głównie przez bezwładnosć korporacji i to, że mało dużych firm korzysta z tych rozwiązań (poza WhatsApp i przemysłem telekomunikacyjnym chyba nic więcej dużego nie znajdziesz).
Co cioekawe powstają nowe języki na maszynę BEAM, ostatnio czytałem o dwóch statycznie typowanych: GLEAM i jeszcze jakimś. Facebook też opracowywuje język pod maszynę wirtualną Erlanga, od kilku lat. Być może to będzie przełom.
1
komentarz 22 lipca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Nie tylko egzotykę języków. Ale chyba głównie przez bezwładnosć korporacji i to, że mało dużych firm korzysta z tych rozwiązań

duże firmy muszą patrzeć na wiele czynników wybierając rozwiązania technologiczne, a jednym z nich jest łatwość pozyskania z rynku ludzi do pracy... jak zrobisz mikroserwisy w Javie to znacznie łatwiej znajdziesz ludzi niż gdy wybierzesz jakiś egzotyczny język...

komentarz 22 lipca 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Wiem, świetnie zdaje sobie z tego sprawę.
komentarz 22 lipca 2020 przez Comandeer Guru (601,550 p.)

PWN jednak ma nie tylko tłumaczy, ale też przeprowadza korektę.

Weź mnie nie baw… Miałem przyjemność mieć bliższy kontakt z obydwoma i obydwa to, niestety, nie jest wysoki poziom. 

komentarz 22 lipca 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

Weź mnie nie baw… Miałem przyjemność mieć bliższy kontakt z obydwoma i obydwa to, niestety, nie jest wysoki poziom. 

Panie, jest korekta to wszystko jest git... no co by tu mogło pójść nie tak...  ale nie zglębiajmy tego tematu, kto miał styczność ten swoje wie :)

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 94 wizyt
pytanie zadane 27 czerwca 2019 w PHP przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 897 wizyt
pytanie zadane 29 września 2020 w JavaScript przez Chlipchlip Użytkownik (850 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 776 wizyt
pytanie zadane 29 kwietnia 2017 w JavaScript przez moofi Początkujący (470 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...